-
Poslednjih 5 pesama
- Regina - Ružo moja
- Sergej Ćetković - Necu da znam
- Boris Novković - Emily
- Bojan Marović - Vise te nema
- Meri Cetinić - Potraži me u predgradju
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Ideja za ručak: Ćuretina u vinu
Ako ne pripremate ćuretinu dovoljno često postoji velika verovatnoća da će vas ovaj recept oduševiti. Ovako spremljena ćuretina izuzetno je sočna i aromatična...
-
Zdravlje
Simptomi nedostatka vitamina C
Vitamin C je esencijalan za rast i razvoj organizma. Nedostatak ovog vitamina, poznat kao skorbut, nastaje kada telo ne dobija dovoljno vitamina C iz ishrane. Budući da telo ne proizvodi vitamin C, neophodno je unositi ga putem hrane, prvenstveno voća i povrća.
Najbolja hrana za lepu i negovanu kožu!
Ono što jedete može značajno uticati na izgled i osećaj vaše kože, kao i na učestalost određenih kožnih problema. Australijska istraživanja pokazala su da ishrana s niskim glikemijskim indeksom (GI) može da smanji simptome akni i poboljšati kvalitet kože. Savete o ishrani donosi dijetetičarka dr Džoana Mekmilan.
-
-
Putovanja
Najlepše lisabonske bašte ovog proleća otvorene za posetioce
U okviru festivala Jardins Abertos, najlepše zelene oaze Lisabona otvoriće svoja vrata svim ljubiteljima prirode tokom četiri vikenda u maju – i to bez ikakve ulaznice. Inicijativa ima za cilj da „podstakne snažnu i pozitivnu vezu s prirodom“, spajajući održivost sa urbanim načinom života.
Upoznajte čari Samosa: Savršena destinacija za proleće i leto u Grčkoj
Stigli su topli dani, a s njima i sve češće misli o putovanjima, begu iz svakodnevice i trenucima koje možemo provesti na suncu, negde uz more. Kako temperature rastu, raste i želja da otkrijemo nova mesta – ona koja još nisu preplavljena turistima, ali nude sve ono što tražimo od savršenog odmora. Jedna od takvih destinacija krije se u samom srcu Egejskog mora – ostrvo Samos. Iako ne spada u najpoznatije grčke hitove poput Santorinija ili Mikonosa, Samos važi za pravi skriveni dragulj.
-
Preporučujemo
Trik sa čašom koji može da nam pomogne da se rešimo vinskih mušica
Vinske, odnosno voćne mušice, uskoro će se pojaviti u našim domovima. Ako ih primetite kako lete oko kante za smeće ili posude s voćem i povrćem, isprobajte jednostavan trik sa čašom.
Da li ste znali da je aktivni ugalj jedno od najmoćnijih sredstava za čišćenje?
Iako možda deluje neobično, aktivni ugalj je izuzetno efikasan u uklanjanju prljavštine, vlage i neprijatnih mirisa. Za razliku od običnog uglja, njegova porozna struktura omogućava mu da apsorbuje toksine, ulja i vlagu, što ga čini odličnim prirodnim sredstvom za čišćenje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.41 117.23 118.05 CHF 125.31 126.19 127.07 USD 102.45 103.17 103.89
-
Ishrana, vežbanje i stres: Ključni faktori u regulaciji šećera u krvi
Redovno vežbanje, kontrola stresa i povećan unos vlakana i probiotika mogu pomoći u snižavanju nivoa šećera u krvi. Međutim, ove promene načina života ne mogu zameniti medicinsku terapiju za dijabetes ili druge metaboličke poremećaje.
28-01-2025 | 10:07 | Autor/Izvor: Naxi media, Healthline
Foto: Bigstock, pressmaster
Organizam obično reguliše nivo šećera u krvi proizvodnjom insulina, koji omogućava ćelijama da iskoriste šećer iz krvotoka. Ipak, različiti faktori mogu narušiti ovu ravnotežu i dovesti do hiperglikemije (povišenog šećera u krvi).
Kontrola šećera u krvi je posebno važna za osobe sa dijabetesom, jer nelečena hiperglikemija može dovesti do ozbiljnih komplikacija.
Evo nekih naučno potvrđenih metoda za prirodno snižavanje šećera u krvi:
1. Vežbanje i fizička aktivnost
Redovno vežbanje pomaže u kontroli telesne težine i povećava osetljivost na insulin, omogućavajući ćelijama da efikasnije koriste glukozu iz krvi.
Takođe, fizička aktivnost pomaže mišićima da troše šećer za energiju i kontrakcije. Osobe sa problemima u regulaciji šećera trebalo bi da prate svoje vrednosti pre i posle treninga kako bi bolje razumele reakciju organizma.
Čak i kratke vežbe mogu doneti korist. Preporučuje se 10-minutna aktivnost tri puta dnevno, pet dana u nedelji, s ciljem od 150 minuta fizičke aktivnosti nedeljno.
Ako dugo sedite, važno je da se povremeno krećete – čak i lagana šetnja ili čučnjevi na svakih 30 minuta mogu doprineti boljoj kontroli šećera.
Preporučene aktivnosti:Brzo hodanje
Trčanje
Vožnja bicikla
Plivanje
Ples
Planinarenje
Vežbe snage (tegovi, čučnjevi)
2. Kontrola unosa ugljenih hidrataKoličina ugljenih hidrata koju unosite direktno utiče na nivo šećera u krvi. Preteran unos ugljenih hidrata ili insulinska rezistencija mogu izazvati nagle skokove šećera.
Američko udruženje za dijabetes preporučuje praćenje unosa ugljenih hidrata i prilagođavanje obroka kako bi se poboljšala regulacija šećera.
Dijeta sa smanjenim unosom ugljenih hidrata može pomoći u stabilizaciji nivoa šećera u krvi. Međutim, važno je razlikovati niskougljene-hidratnu dijetu od potpunog izbegavanja ugljenih hidrata – organizmu su oni potrebni, ali iz zdravih izvora poput celovitih žitarica.
3. Povećajte unos vlakanaVlakna usporavaju varenje ugljenih hidrata i apsorpciju šećera, sprečavajući nagle skokove glukoze u krvi.
Postoje dve vrste vlakana:
Rastvorljiva vlakna – poboljšavaju kontrolu šećera u krvi
Nerastvorljiva vlakna – ne utiču direktno na nivo šećera, ali su korisna za probavu
Izvori vlakana:
Povrće
Voće
Mahunarke
Celovite žitarice
Preporučeni dnevni unos vlakana je 25 g za žene i 35 g za muškarce.
4. Pijte dovoljno vodeUnos vode pomaže u eliminaciji viška šećera putem urina i sprečava dehidraciju, koja može doprineti povišenom šećeru u krvi.
Jedna studija iz 2021. godine pokazala je da osobe koje piju dovoljno vode imaju manji rizik od hiperglikemije.
Najbolji izbor za hidrataciju su voda i napici bez kalorija, dok bi trebalo izbegavati zaslađene napitke jer podižu nivo šećera i povećavaju rizik od dijabetesa.
5. Kontrola veličine porcijaUmerene porcije pomažu u regulaciji unosa kalorija, što je ključno za održavanje zdrave telesne mase i stabilizaciju nivoa šećera u krvi.
Saveti za kontrolu porcija:
Jedite polakoKoristite manje tanjire
Izbegavajte restorane sa neograničenim porcijama
Pratite etikete na hrani i veličine porcija
Vodite dnevnik ishrane
6. Birajte namirnice sa niskim glikemijskim indeksom
Glikemijski indeks (GI) meri koliko brzo hrana podiže nivo šećera u krvi. Hrana sa niskim GI vrednostima (ispod 55) pomaže u održavanju stabilnog šećera.Namirnice sa niskim GI:
Ječam
Ovsene pahuljice
Mahunarke (pasulj, sočivo)
Integralna testenina
Povrće bez skroba
Dodavanje proteina i zdravih masti uz obroke može dodatno sprečiti nagle oscilacije šećera u krvi.
7. Smanjenje stresa
Stres može podići nivo šećera u krvi jer izaziva lučenje kortizola i glukagona, hormona koji podstiču porast glukoze.
Tehnike za upravljanje stresom:Vežbanje
Meditacija
Svesnost (mindfulness)
Duboko disanje
Pisanje dnevnika
Kreativne aktivnosti
Terapija i razgovor sa stručnjakom
-
Pročitajte i...
Simptomi nedostatka vitamina C
Vitamin C je esencijalan za rast i razvoj organizma. Nedostatak ovog vitamina, poznat kao skorbut, nastaje kada telo ne dobija dovoljno vitamina C iz ishrane. Budući da telo ne proizvodi vitamin C, neophodno je unositi ga putem hrane, prvenstveno voća i povrća.
Najbolja hrana za lepu i negovanu kožu!
Ono što jedete može značajno uticati na izgled i osećaj vaše kože, kao i na učestalost određenih kožnih problema. Australijska istraživanja pokazala su da ishrana s niskim glikemijskim indeksom (GI) može da smanji simptome akni i poboljšati kvalitet kože. Savete o ishrani donosi dijetetičarka dr Džoana Mekmilan.
13 načina da se izborite sa žudnjom za šećerom
Da li često konzumirate slatka peciiva za doručak i primećujete li da baš ta navika može da vas natera da posegnete za još nečim slatkim dva sata kasnije? Da li uzmete čokoladicu kako biste prebrodili popodnevni pad energije – a zatim posegnete za kolom da biste se oporavili od tog „pada nakon pada“?
Moć prirode: Ovo voće je sjajan saveznik zdravog srca!
Unošenje više voća i povrća može pomoći u snižavanju krvnog pritiska, ali jedno voće se posebno izdvaja po svojim hranljivim svojstvima.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: