Slušate: Jutro uz Miloša Lazića

Pesma: Hari Mata Hari - Stara Ljubavi

Jutro uz Miloša Lazića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Hari Mata Hari - Stara Ljubavi
    2. Riblja čorba - Kad hodaš
    3. Jelena Tomašević - Za Divno Cudo
    4. Djavoli - Dotakni me usnama
    5. Bombaj Štampa - Cesto pozelim
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 16. april - 1 - Dodir noći
    2. 16. april - 2 - Dodir noći
    3. 16. april - 3 - Dodir noći
    4. Matija Ilić - Sreda - Mojih 50
    5. 15. april - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Uskšnja junetina! Uskšnja junetina!

    Mekana junetina iz rerne sa krompirom savršen je izbor za prazničnu gozbu.

    Salata sa kruškom, rukolom i sirom Salata sa kruškom, rukolom i sirom

    Ova salata je odlična kao lagani obrok, prilog uz meso, ili kao predjelo.

  • Zdravlje
    13 načina da se izborite sa žudnjom za šećerom 13 načina da se izborite sa žudnjom za šećerom

    Da li često konzumirate slatka peciiva za doručak i primećujete li da baš ta navika može da vas natera da posegnete za još nečim slatkim dva sata kasnije? Da li uzmete čokoladicu kako biste prebrodili popodnevni pad energije – a zatim posegnete za kolom da biste se oporavili od tog „pada nakon pada“?

    Moć prirode: Ovo voće je sjajan saveznik zdravog srca! Moć prirode: Ovo voće je sjajan saveznik zdravog srca!

    Unošenje više voća i povrća može pomoći u snižavanju krvnog pritiska, ali jedno voće se posebno izdvaja po svojim hranljivim svojstvima.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najlepše lisabonske bašte ovog proleća otvorene za posetioce Najlepše lisabonske bašte ovog proleća otvorene za posetioce

    U okviru festivala Jardins Abertos, najlepše zelene oaze Lisabona otvoriće svoja vrata svim ljubiteljima prirode tokom četiri vikenda u maju – i to bez ikakve ulaznice. Inicijativa ima za cilj da „podstakne snažnu i pozitivnu vezu s prirodom“, spajajući održivost sa urbanim načinom života.

    Upoznajte čari Samosa: Savršena destinacija za proleće i leto u Grčkoj Upoznajte čari Samosa: Savršena destinacija za proleće i leto u Grčkoj

    Stigli su topli dani, a s njima i sve češće misli o putovanjima, begu iz svakodnevice i trenucima koje možemo provesti na suncu, negde uz more. Kako temperature rastu, raste i želja da otkrijemo nova mesta – ona koja još nisu preplavljena turistima, ali nude sve ono što tražimo od savršenog odmora. Jedna od takvih destinacija krije se u samom srcu Egejskog mora – ostrvo Samos. Iako ne spada u najpoznatije grčke hitove poput Santorinija ili Mikonosa, Samos važi za pravi skriveni dragulj.

  • Preporučujemo
    Trik sa čašom koji može da nam pomogne da se rešimo vinskih mušica Trik sa čašom koji može da nam pomogne da se rešimo vinskih mušica

    Vinske, odnosno voćne mušice, uskoro će se pojaviti u našim domovima. Ako ih primetite kako lete oko kante za smeće ili posude s voćem i povrćem, isprobajte jednostavan trik sa čašom.

    Da li ste znali da je aktivni ugalj jedno od najmoćnijih sredstava za čišćenje? Da li ste znali da je aktivni ugalj jedno od najmoćnijih sredstava za čišćenje?

    Iako možda deluje neobično, aktivni ugalj je izuzetno efikasan u uklanjanju prljavštine, vlage i neprijatnih mirisa. Za razliku od običnog uglja, njegova porozna struktura omogućava mu da apsorbuje toksine, ulja i vlagu, što ga čini odličnim prirodnim sredstvom za čišćenje.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.41 117.23 118.05
    CHF 125.31 126.19 127.07
    USD 102.45 103.17 103.89
  • Povezani članci
  • 12 znakova da vam nedostaje gvožđe!

    Gvožđe je ključni mineral za održavanje organizma aktivnim.




    22-08-2024 | 13:08 | Autor/Izvor: Naxi media, Glamour

    Foto: Bigstock, Sorapop

     

    Kako objašnjava nutricionistički terapeut Rhian Stephenson, gvožđe je neophodno za proizvodnju hemoglobina, proteina u našim crvenim krvnim zrncima koji prenosi kiseonik do tkiva, i mioglobina, proteina u mišićima koji skladišti kiseonik, piše Glamour.


    Nedostatak gvožđa, koji može dovesti do anemije, čest je, naročito kod žena. "Manjak gvožđa može biti teško prepoznati jer se njegovi simptomi često preklapaju sa simptomima drugih uobičajenih stanja. Umor ili otežano disanje mogu se lako pripisati stresu, dok se promene raspoloženja i glavobolje mogu pogrešno tumačiti kao znakovi dehidracije ili drugih nutritivnih nedostataka", objašnjava nutricionistkinja Riya Lakhani-Kanji.

    Preporučeni dnevni unos gvožđa za muškarce iznosi 8 mg, dok je za žene 18 mg, a ta količina se povećava tokom trudnoće. "Kada žene prestanu da dobijaju menstruaciju, njihove potrebe za gvožđem postaju iste kao kod muškaraca", objašnjava Stephenson. Gubitak krvi tokom menstruacije jedan je od glavnih uzroka anemije kod žena.

    "Za razliku od drugih vitamina i minerala, višak gvožđa ne možemo da izbacimo iz organizma", kaže Stephenson. Savremena ishrana takođe doprinosi nedostatku gvožđa jer unosimo manje proteina. Osobe sa probavnim problemima, uključujući simptome iritabilnog creva i upalne bolesti creva, takođe su u većem riziku jer ta stanja mogu da spreče apsorpciju gvožđa.


    "Vaše telo pametno koristi svoje rezerve gvožđa kako bi neko vreme nadoknadilo manjak, zbog čega početne simptome možete lako prevideti. Međutim, kako se te rezerve smanjuju, simptomi poput umora, blede kože, suve kose i otežanog disanja postaju izraženiji", zaključuje Stephenson.

    U nastavku su simptomi koji mogu da ukažu na manjak gvožđa u krvi. Međutim, ovi simptomi mogu da budu znak i drugih stanja, pa je test krvi jedini način da se potvrdi nedostatak gvožđa.


    Osećate se umorno sve vreme:


    Ako ste primetili značajan pad energije, proverite nivo gvožđa. "Budući da nedostatak gvožđa utiče na oksigenaciju tkiva, simptom može biti umor, fizički i psihički", napominje Stephenson. Vaše srce takođe mora više raditi kako bi pumpalo krv bogatu kiseonikom kroz telo, što može doprineti osećaju umora.


    Lupanje srca:

    Kada vam nedostaje gvožđa, "telo se bori da prenese dovoljno kiseonika, primoravajući srce da radi jače kako bi to nadoknadilo. Ovaj dodatni napor može dovesti do nepravilnih ili ubrzanih otkucaja srca, poznatih kao palpitacije. To je način na koji telo pokušava uneti dovoljno kiseonika u vitalne organe, čak i uz ograničene resurse", objašnjava nutricionistkinja Lakhani-Kanji.


    Promene raspoloženja:

    Gvožđe utiče na neurotransmitere, hemijske supstance koje mozak koristi za komunikaciju između ćelija. "Manjak gvožđa može uticati na raspoloženje jer gvožđe igra ulogu u proizvodnji neurotransmitera povezanih sa raspoloženjem, poput serotonina i dopamina", kaže Stephenson.


    Kratak dah:

    Ostajanje bez daha prilikom hodanja ili penjanja uz stepenice čest je simptom nedostatka gvožđa. "Kada nivo gvožđa opadne, telo proizvodi manje hemoglobina, proteina u crvenim krvnim zrncima odgovornog za prenos kiseonika kroz telo, što znači da manje kiseonika dopire do tkiva i organa. Ovaj nedostatak kiseonika primorava telo da radi više, što dovodi do osećaja nedostatka vazduha, čak i tokom svakodnevnih aktivnosti koje inače ne bi izazvale takvu reakciju", kaže Lakhani-Kanji.


    Suva koža i proređena kosa:

    Nedostatak kiseonika u ćelijama je ključni razlog zašto koža postaje suva, a kosa više opada ako imate anemiju. "Smanjena sposobnost stvaranja hemoglobina dovodi do smanjene oksigenacije i cirkulacije u vlasištu i tkivima, što s vremenom utiče na njihovo stanje", kaže Stephenson.


    Krti nokti:

    Kada vašem telu nedostaje gvožđa, nokti mogu postati vidljiv znak nedostatka. "Nedovoljno snabdevanje kiseonikom ležišta nokta može zaustaviti njihov rast i uticati na njihovo ukupno zdravlje, što dovodi do promena u obliku i teksturi", kaže Lakhani-Kanji. Karakterističan oblik, kada nokti postaju mekani i konkavni, medicinski poznat kao koilonihija, ukazuje na ozbiljan nedostatak gvožđa.


    Uvek hladne ruke i noge:

    Dva su moguća objašnjenja za stalno hladne ruke i stopala. Prvo je da nedostatak gvožđa ometa normalno funkcionisanje štitne žlezde, koja proizvodi hormone koji pomažu u regulaciji telesne temperature. Drugo je da "nedostatak gvožđa može da rezultira slabom cirkulacijom i nedostatkom kiseonika, što može uticati na boju i temperaturu ekstremiteta", kaže Stephenson.

     

    Imate bleđu kožu nego inače:

    "Crvena boja krvi potiče od hemoglobina", kaže nutricionistkinja Michaella Mazzoni za Glamour UK. "Kada ljudi imaju nizak nivo gvožđa, njihova krv može biti manje crvena, što koži daje bleđi, manje topao izgled." Drugi mogući znak je bleda ili bela unutrašnja strana donjeg kapka kada ga nežno povučete prema dole.

     

    Česte glavobolje:

    Gvožđe pomaže u snabdevanju tela kiseonikom, pa manjak gvožđa znači manje kiseonika u mozgu, što može dovesti do glavobolja i vrtoglavica.

    Nemirne noge:


    "Iako tačna veza nije potpuno jasna, istraživanja sugerišu da nizak nivo gvožđa u mozgu može da poremeti aktivnost dopamina, ključnog neurotransmitera uključenog u kontrolu kretanja. Ovaj poremećaj može izazvati nemirne, nekontrolisane osećaje u nogama", objašnjava Lakhani-Kanji.

     

    Smanjen apetit:

     

    Promene u hormonu grelinu takođe su moguća nuspojava niskog nivoa gvožđa. "Grelin je hormon gladi, a važan je jer vas tera da redovno jedete. Nizak nivo gvožđa povezan je s promenama u prirodnom metabolizmu i funkciji grelina, što se manifestuje kao slab apetit", kaže nutricionistkinja Michaella Mazzoni.

     

    Afte u ustima:

    "Nizak nivo gvožđa povezan je s promenama u oralnom zdravlju, poput povlačenja desni, suvoće usta, osetljivih zuba i desni, što vas može izložiti povećanom riziku od čireva u ustima", objašnjava Mazzoni.

     

    Kod nedostatka gvožđa, lekar može savetovati povećanje unosa gvožđa putem dodataka ili dodavanjem različitih namirnica u ishranu. Apsorpciju gvožđa u organizmu možete poboljšati ako ga kombinujete s hranom bogatom vitaminom C. Prema Mazzoniju, limun, kivi i narandža su dobre opcije.


    Ono što ne bi trebalo da radite je da unosite gvožđe uz čaj ili kafu. "Kofein može sprečiti apsorpciju dodataka gvožđa, aisto važi i za gvožđe u vašoj hrani", kaže Stephenson. Najbolje namirnice za povećanje unosa gvožđa su odrezak, jagnjetina, džigerica, tamno meso živine, sardine, školjke, sočivo, crni pasulj, spanać, kinoa, brokoli, a šećer možete zameniti melasom.

  • Pročitajte i...
    Da li davanje krvi može da izazove anemiju? Da li davanje krvi može da izazove anemiju?

    Doniranje krvi je izuzetno humano i poželjno, ali ako imate plan da redovno donirate krv redovno kontrolišite i krvnu sliku. Osobe koje redovno daju krv mogu razviti anemiju, pri čemu je najčešći tip anemija izazvana nedostatkom gvožđa. Oko 5 miliona ljudi godišnje donira krv u Sjedinjenim Američkim Državama, a skoro 35% redovnih davalaca razvije nedostatak gvožđa.

    Žena Gubite li često dah? Trenuci kada bi ova situacija mogla da vas zabrine!

    Kratkoća daha je veoma neprijatan osećaj, ali u toku izuzetnih napora i vrućina ne treba previše da vas brine. Ipak, imajte na umu da ovo može da ukaže na prilično različita zdravstvena stanja i bolesti, pa ako se često susrećete sa gubitkom daha, možda nije na odmet da posetite lekara i obavite bar jedan, rutinski pregled.

    Žena Ovo su zdravstveni problemi koji češće pogađaju žene, a o kojima se malo priča

    O nekim zdravstvenim stanjima i problemima se malo i nerado govori.

    kratak dah Pet zdravstvenih stanja na koja ukazuje gubitak daha

    Kratkoća daha je veoma neprijatan osećaj, čak i zastrašujući, a može da ukaže na prilično različita zdravstvena stanja i bolesti.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: