-
Poslednjih 5 pesama
- Leb i Sol - Skopje
- Frajle - Menjam Dane
- Tutti Frutti Band - Stvari lagane
- Galija - Skadarska
- Flamingosi - Sa tobom bilo gde
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Domaća supa od junetine i piletine!
Sigurni smo da svi volite pileću i juneću domaću supu, ali da li ste probali da kombinujete ove dve vrsta mesa?
Rižoto sa pečurkama
Odličan i lagan obrok koji uvek prija. Idealna jer opcija za zdraviji ručak ili večeru, a ako baš vodite računa o zdravlju i težini samo izbacite sir...
-
Zdravlje
Šta naša stopala mogu da nam "kažu" o našem zdravlju?
Bol i otok u stopalima obično nisu razlog za ozbiljnu zabrinutost, posebno ako su prolazni i rezultat naporne fizičke aktivnosti, ali postoje ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju.
Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?
Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.
-
Putovanja
Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a
Izgubljeni grad Inka u Peruu, prostrane slane ravnice i impozantan glečer predstavljaju ovaj kontinent na našem nedavno ažuriranom spisku.
Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini!
Novo istraživanje rangiralo je prosečne dnevne budžete u 131 zemlji sveta, a ove destinacije su se našle na samom vrhu liste.
-
Preporučujemo
Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer?
Nakon što kuhinjskim sunđerom operete lonce, šerpe i druge sudove koje svakodnevno koristite, verovatno samo odložite sunđer i više ne razmišljate o tome. Međutim, da li ste se ikada pitali kada je zaista krajnje vreme da ih bacite?
Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu?
Mnogima je poznata situacija kada oprana garderoba danima stoji zgužvana u nekom ćošku, čekajući peglanje. Ako ste i vi među onima koji ne vole da peglaju, ovaj jednostavan trik sa ledom mogao bi da vam olakša posao. Sve što vam je potrebno su sušilica, nekoliko kockica leda i izgužvani komad odeće.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 121.99 122.85 123.71 USD 107.86 108.62 109.38
-
Zanimljiva legenda o pronalasku kafe
Najpopularnija legenda o pronalasku kafe govori o pastiru čije su koze jele bobice sa zimzelenog grma i postale hiperaktivne.
02-11-2023 | 15:14 | Autor/Izvor: Naxi media, Creama Coffee Garage
Foto: Bigstock-Wavebreak Media Ltd
Legenda o otkriću kafe
S obzirom na to da je prošlo više od 1.000 godina od predloženog vremena otkrića kafe, nemoguće je reći da li je to tačno, ali postoje neki izvori koji su pouzdaniji od drugih. Profesor Nkiru Nzegwu sa Odeljenja za afričke studije Univerziteta Binghempton kaže da legenda o pastiru postoji vekovima, iako je nemoguće to potvrditi. Ide ovako:
Gledao je svoje koze kako uzbuđeno lupaju i glasno bleje nakon što su pojele jarko crvene bobice koje su rasle na nekim zelenim grmovima u blizini. Pastir Kaldi je i sam probao nekoliko bobica i ubrzo osetio ushićenje.
Napunio je džepove bobicama i otrčao kući da podeli svoje otkriće sa porodicom. Supruga mu je predložila da bobice odnese monasima u manastir blizu jezera Tana, na izvoru reke Plavi Nil.Kaldi je glavnom monahu poklonio bobice i ispričao o njihovom čudesnom dejstvu, piše Crema Coffee Garage.
„Delo đavolje!“ uzviknu monah i baci bobice u vatru. Za nekoliko minuta, manastir se ispunio mirisom pečenog bobica, a ostali monasi su se okupili da istraže odakle dolazi miris. Odlučili su da ugase vatru i zgnječe bobice kafe.
Glavni monah je naredio da se zrna zaliju vrelom vodom kako bi se sačuvala njihova dobrota. Te noći monasi su sedeli pijući bogati mirisni napitak i zavetovali se da će ga piti svakodnevno kako bi ih održavali budnima tokom dugih, noćnih pobožnostiGajenje kafe
Planirano uzgajanje kafe počelo je negde u petnaestom veku, a još mnogo vekova, jemenska provincija Arabija bila je primarni izvor kafe u svetu. Potražnja za kafom na Bliskom istoku bila je veoma visoka. Bobice koje su pakovane za izvoz iz jemenske luke Moka za trgovinu sa Aleksandrijom i Carigradom bile su strogo čuvane.
Zapravo, nijedna plodna biljka kafe nije smela da napusti zemlju. Uprkos ograničenjima, muslimanski hodočasnici iz celog sveta uspeli su da prokrijumčare biljke kafe nazad u svoje domovine tokom svojih hodočašća u Meku, a usevi kafe ubrzo su se ukorenili i u Indiji.Kafa u Evropi
U to vreme, kafa je takođe ušla u Evropu preko Venecije, gde su flote trgovale parfemima, čajevima, bojama i tkaninama sa arapskim trgovcima duž Rute začina. Piće je na kraju steklo popularnost među Italijanima kada su ulični prodavci limunade počeli da ga prodaju uz hladna pića. Mnogi evropski trgovci su se navikli da piju kafu u inostranstvu i nosili je sa sobom u domovinu.
Sredinom 17. veka Holanđani su dominirali svetskom pomorskom trgovinom, a uveli su uzgoj kafe u svojim kolonijama u Indoneziji na ostrvima Java, Sumatra, Sulawesi i Bali.
Kafa je u Latinsku Ameriku stigla nekoliko decenija kasnije, kada su Francuzi doneli rezove biljke kafe na Martinik. Ali kada se retka biljna bolest proširila poljima kafe jugoistočne Azije sredinom 19. veka, Brazil se pojavio kao najveći svetski proizvođač kafe, što je i danas. -
Pročitajte i...
Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu
Čitavo škotsko ostrvo stavljeno je na prodaju po ceni od 350.000 funti – što je jeftinije od trosobnog stana u Glazgovu.
Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija?
Iguane su poznate po tome što se mogu prevoziti na plutajućoj vegetaciji, a zabeležena su i njihova "putovanja" od čak 1.000 kilometara do Galapagosa. Međutim, najduže poznato prelaženje okeana među kopnenim životinjama pripada praprecima fidžijskih iguana, pokazuje novo istraživanje biologa sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju i Univerziteta u San Francisku.
Kako kofein utiče na telo? Prednosti, rizici i uticaj na zdravlje
Pet sati nakon konzumacije kofeina, telo ga razgradi tek upola, dok je za potpuno izlučivanje potrebno deset sati.
Najopasniji sir na svetu nekada je bio najveći specijalitet
U Ginisovoj knjizi rekorda, sir "casu marzu", kako se naziva na sardinijskom dijalektu, 2009. proglašen je za najopasniji na svetu, a njegova proizvodnja je davno zabranjena. Ipak, on se i danas može pronaći, a oni koji su ga probali tvrde da ima izuzetan i neosporno autentičan ukus.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: