-
Poslednjih 5 pesama
- Goran Karan - Kada zaspu andjeli
- Željko Samardžić - Ne spominji ljubav
- Zdravko Čolić - Ti Mozes Sve, Al Jedno Ne
- Crvena jabuka - Ni zadnji ni prvi
- Laki Pingvini - Moja devojka
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Rižoto sa pečurkama
Odličan i lagan obrok koji uvek prija. Idealna jer opcija za zdraviji ručak ili večeru, a ako baš vodite računa o zdravlju i težini samo izbacite sir...
Namaz od crnih maslina
Ako želite jednostavan i zdrav namaz, a još uvek niste probali ovaj od crnih maslina iznendićete se koliko ga je lako napraviti, ali i koliko je ukusan.
-
Zdravlje
Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?
Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.
Izbegnite karijes: Osam namirnica koje oštećuju zube
Briga o zubima zahteva pažnju i negu, a određene namirnice mogu značajno doprineti njihovom oštećenju. U nastavku saznajte koje su to namirnice i kako mogu uticati na zdravlje vaših zuba.
-
Putovanja
Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini!
Novo istraživanje rangiralo je prosečne dnevne budžete u 131 zemlji sveta, a ove destinacije su se našle na samom vrhu liste.
Ne volite gužvu na putovanjima? Ove destinacije su pravi izbor za vas
Ako želite da izbegnete gužve na putovanjima, možda bi trebalo da razmislite o poseti manje poznatim, ali jednako zanimljivim evropskim destinacijama koje pružaju priliku za pravi relaksirajući odmor.
-
Preporučujemo
Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu?
Mnogima je poznata situacija kada oprana garderoba danima stoji zgužvana u nekom ćošku, čekajući peglanje. Ako ste i vi među onima koji ne vole da peglaju, ovaj jednostavan trik sa ledom mogao bi da vam olakša posao. Sve što vam je potrebno su sušilica, nekoliko kockica leda i izgužvani komad odeće.
Oživite sjaj starog srebrnog nakita!
Srebrni nakit s vremenom može da izgubi svoj prepoznatljiv sjaj i završi zaboravljen u kutiji, čuvan samo kao uspomena. Ipak, uz jednostavno čišćenje, ovaj nakit lako možete vratiti u upotrebu i ponovo nositi kao omiljeni modni detalj. Dobra vest je da je ceo postupak lakši nego što mislite.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 121.75 122.61 123.47 USD 107.49 108.25 109.01
-
Da li mačke imaju prijatelje? Stručnjaci otkrivaju istinu
Domaće mačke žive uz ljude već oko 10.000 godina – isprva kao lovci na glodare, a potom kao ljubimci koji greju naše kauče. Daleko od samotnog lovačkog načina života svojih predaka, danas milioni mačaka širom sveta žive u ljudskim porodicama. U Sjedinjenim Američkim Državama i Australiji više od 30% domaćinstava ima mačku.
17-03-2025 | 14:02 | Autor/Izvor: Naxi media
Foto: Bigstock, famveldman
Veoma cenimo odnos koji imamo sa ovim krznenim saputnicima, često ih doživljavajući kao prijatelje, članove porodice ili čak „decu“.
Čini se da one uzvraćaju ovaj osećaj, pokazujući naklonost traženjem našeg društva, fizičkim kontaktom i igrom. Postoje čak dokazi da su mačke razvile posebne vokalizacije kako bi komunicirale sa svojim vlasnicima – poput tajnog jezika između prijatelja.
Ipak, mačke se obično smatraju distanciranima i nedokučivima. Ali koliko je to tačno? Da li mačke ostvaruju prijateljstva i mimo nas?
Složena formula prijateljstva
Kako zapravo izgleda prijateljstvo između mačaka? Ponašanja koja ukazuju na bliskost uključuju međusobno lickanje krzna, trljanje glavama, zajedničko provođenje vremena i igru.
S druge strane, ponašanja poput nasrtanja, borbe ili jurcanja mogu signalizirati sukob u nastajanju ili već prisutan problem.
Mačke u svom repertoaru ponašanja imaju vrlo malo signala za smirivanje sukoba – umesto pomirenja, obično biraju da pobegnu ili izbegavaju jedna drugu. Ovakva neslaganja mogu biti stresna za njih, pa se mnogi vlasnici pitaju kako da povećaju šanse za razvijanje pozitivnih odnosa između svoje mačke i drugih životinja – ili da li uopšte treba da joj nabave „prijatelja“.
Recept za uspešno mačije prijateljstvo prilično je složen. Istraživanja o dinamici među mačkama koje žive slobodno i bez vlasnika pokazuju da su bliski odnosi najverovatniji i najtrajniji kada mačke:obe pripadaju ženskom polu,
odrastaju zajedno,
blisko su srodne i
žive u neposrednoj blizini.
Mačke koje žive isključivo u zatvorenom prostoru takođe mogu razviti jake prijateljske odnose sa drugim mačkama u domaćinstvu. Slično slobodnoživućim mačkama, one koje su upoznate u ranom uzrastu, koje su u srodstvu i koje već dugo dele isti prostor, imaju veću verovatnoću da postanu bliske.
Međutim, kod sterilisane populacije mačaka, mužjaci u paru razvijaju jače veze nego parovi mužjak-ženka. Ženske jedinke najređe postaju prijateljice.
Način na koji su se mačke prvobitno upoznale jedan je od najvažnijih faktora za izgradnju pozitivnog odnosa na duže staze.
Prijatelji izvan kuće?
Još uvek ne znamo dovoljno o društvenim životima vlasničkih mačaka koje imaju priliku da izlaze napolje, ali ponašanje većine mačaka je konkurentno i teritorijalno.
Mačke obično pokušavaju da izbegnu sukobe sa drugim mačkama, ali istraživanja pokazuju da interakcije među lutalicama mogu biti smirene, ali ponekad mogu dovesti do borbi – naročito ako se oko njih nalazi hrana ili ako zalaze u teritoriju drugih nečijih mačaka.
Dodatno, mačke su sklonije borbama u domaćinstvima ako su im dozvoljeni izlazi napolje, verovatno zbog unosa nepoznatih mirisa.
Takođe, ne možemo zaboraviti problematičan odnos mačaka prema domaćim životinjama, s obzirom da ponekad uništavaju lokalnu faunu. Zbog toga mnoge zemlje, posebno u delovima Australije, zabranjuju mačkama da izlaze napolje.
Postoji i opasnost za njihovu sigurnost, uključujući nesreće, rizik od saobraćajnih nesreća ili neprijateljski nastrojene komšije.
Mačke i psi... u harmoniji?
Iako su istraživanja uglavnom fokusirana na prijateljstva među mačkama, one mogu imati i pozitivne odnose sa drugim vrstama. Na primer, dok su mačke i psi obično prikazivani kao smrtni neprijatelji, mogu živeti u harmoniji, često spavajući i igrajući se zajedno.
Međutim, još jednom treba istaći značaj ranog upoznavanja i postepenih uvodnih faza u razvoju ovog odnosa.
Zanimljivo je da se mačke koje žive unutra čine prijatnijima prema psima nego one koje imaju priliku da izlaze. Ovo je verovatno zato što su vanjske mačke izložene većem broju pasa, od kojih mnogi nisu svesni mačaka.
Da li vašoj mački treba prijatelj?
Dakle, da li bi vaša mačka trebalo da ima prijatelja? Kao što ste verovatno već pretpostavili, odgovor na ovo pitanje je prilično složen.
Ako planirate da uvedete novu mačku kao prijatelja, evo nekoliko saveta koje treba pratiti. Prvo, upoznavanje mačaka treba da bude postepeno i nadgledano kako bi se povećale šanse za pozitivan prvi susret.
Takođe, vaš dom treba da ima puno sigurnih prostora, igračaka i hranilica, kao i mesta za grebanje i zasebna područja za hranu i kutije za izmet u mirnoj zoni. Ovi resursi pomažu u sprečavanju borbe zbog resursa, kada mačke onemogućavaju druge da pristupe stvarima koje im trebaju.
Na kraju, dok mačke mogu razviti prijateljstva sa drugim životinjama, to nije presudno za njihovo zdravlje i sreću.
Najvažniji odnos za vašu mačku je onaj koji ima sa vama. Omogućiti im mnogo prilika da uživaju u vašem pažnji i igri verovatno je dovoljno za čak i najdruštvenije mačke. Na kraju, ipak, one moraju da održe svoju reputaciju „nedostižnih i povučenih“ bića. -
Pročitajte i...
Danas slavimo svetski dan pozorišta
Na današnji dan, već duže od šest decenija, obeležavamo Svetski dan pozorišta.
Nocebo efekat: Možemo li sebe da nateramo da se osećamo loše?
Skoro svi su čuli za placebo efekat — kada ljudi osete povoljne efekte od leka koji uopšte nema uticaj na određeno stanje. Međutim, malo ko zna za njegovu suprotnost, takozvani nocebo efekat. U ovom slučaju, osobe koje uzimaju lek, bilo pravi ili placebo, doživljavaju neželjene, negativne efekte. Medical News Today razgovarao je sa stručnjacima o osnovama ovog fenomena i o tome šta se može učiniti kako bi se njegov uticaj na lečenje i klinička ispitivanja sveo na minimum.
Zašto pećinski pauci ostaju slepi? Novo istraživanje otkriva razloge
Mnogi pauci vrste Tegenaria pagana naseljavaju pećine i imaju slab vid, dok drugi žive u osvetljenijim područjima. Ova razlika privukla je pažnju naučnika koji istražuju kako geni utiču na razvoj vida kod ove vrste, među kojima je i dr Efrat Gaviš-Regev iz Prirodnjačke zbirke Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu.
Neobično jaje s farme prodato za 420 funti – evo zašto je posebno
Jedno neobično, savršeno okruglo jaje, opisano kao „jedno od milijardu“, pronađeno na farmi u Devonu, prodato je na aukciji za čak 420 funti.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: