-
Poslednjih 5 pesama
- Milan Bujakovic - Bezbrizno
- Aleksandra Radović - Dok Disem
- Vlado Georgiev - Ako mi lose krene
- Merlin - Da šutiš
- Željko Joksimović - Zovi me
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
PreporučujemoFenomenalno novogodišnje pečenje!
Stižu nam praznici i pravi je trenutak da pripremite ukusno pečenje. Ako ispratite sve korake i naravno ako imate dovoljno strpljenja vaša praznična trpeza će biti fenomenalna...
Neobičan humus sa cveklom i paprikomOvaj humus je savršena kombinacija slatkoće cvekle i pikantnosti ljute paprike, a idealna je opcija ako želite zdravu užinu. Takođe je savršen dodatak jelima od mesa i krompira.
-
ZdravljeVreme za fermentisanu hranu: Kiseli kupus je više od salate i priloga!
Kiseli krastavčići i kiseli kupus možda nisu prva stvar koja vam pada na pamet kada pomislite na zdravu ishranu. Međutim, sve veći broj istraživanja pokazuje da redovno konzumiranje fermentisane hrane može doneti brojne zdravstvene benefite. Ne propustite da u ovom periodu konzumirate zimnicu što više možete...
Kako da prepoznate da unosite previše šećera? Ne ignorišite ovih pet signala!Mnogi ne mogu da zamisle život bez slatkiša, pa često ne razmišljaju o tome da li na taj način unose previše šećera. Šećer je takođe često skriven i u nekim proizvodima za koje vam nikada ne bi palo na pamet da mogu da ga sadrže... Zato je važno obratiti pažnju na signale koje vam šalje vaše telo.
-
PutovanjaOvo su najbolje „zimske bajke“ na svetu!
Ako tražite inspiraciju za putovanje, The Telegraph je upravo objavio listu najboljih „zimskih bajki“ na svetu. Lista je rezultat sve većeg trenda putovanja u hladnije destinacije, što potvrđuju i podaci Google Trends-a, gde je pretraga za „hladnim odmorima“ porasla za čak 300% ove godine.
Najbolji saveti za posmatranje polarne svetlosti na Islandu!Nordijska zemlja je san za ljubitelje polarne svetlosti. Island je jedno od najboljih mesta na svetu za posmatranje aurora borealis (poznate i kao severna svetlost). Na 65° N, na južnoj ivici Arktičkog kruga, možete videti aure gotovo svake noći — i to u toplijim uslovima nego na mnogim drugim lokacijama za posmatranje širom sveta.
-
PreporučujemoPet boja koje nikada ne bi trebalo da koristimo u spavaćoj sobi prema dizajnerima
Vaša spavaća soba je mesto gde se opuštate i odmarate, zbog čega izbor boje zidova igra ključnu ulogu. Iako se u njoj možda ne provodi toliko vremena kao u dnevnoj sobi ili kuhinji, spavaća soba je prostor koji treba da odiše smirenošću i udobnošću.
Kako pravilno da negujemo sobne biljke tokom zime?Sobne biljke nisu imune na izazove koji mogu da ugroze njihov opstanak tokom zime, čak i ako se nalaze u kontrolisanim temperaturnim uslovima. Biljke koje su stalno u zatvorenom prostoru ili one koje unosite unutra da prezime mogu biti pogođene raznim zimskim stres faktorima, uključujući promene temperature između dnevne toplote i večernje hladnoće, suv vazduh i kraće dane koji smanjuju količinu svetlosti koju dobijaju. Da bi vaše biljke uspešno prebrodile hladnije mesece, potrebno je prilagoditi način njihove nege.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.15 116.97 117.79 CHF 124.88 125.76 126.64 USD 112.15 112.94 113.73
-
Vreme za fermentisanu hranu: Kiseli kupus je više od salate i priloga!
Kiseli krastavčići i kiseli kupus možda nisu prva stvar koja vam pada na pamet kada pomislite na zdravu ishranu. Međutim, sve veći broj istraživanja pokazuje da redovno konzumiranje fermentisane hrane može doneti brojne zdravstvene benefite. Ne propustite da u ovom periodu konzumirate zimnicu što više možete...
20-12-2024 | 11:30 | Autor/Izvor: Naxi media, Health. harvard
Foto: Bigstock, Timolina
Fermentisana hrana priprema se procesom koji ne samo da produžava njen rok trajanja već i povećava njenu nutritivnu vrednost. Uz to, fermentacija obezbeđuje organizmu korisne probiotike – žive mikroorganizme koji su ključni za zdravu probavu.
Zdravlje iz creva
Ljudski digestivni sistem dom je oko 100 triliona bakterija i drugih mikroorganizama, objašnjava dr Dejvid S. Ludvig, profesor ishrane na Harvardu. Istraživanja ukazuju na važnost raznovrsnog i zdravog crevnog mikrobioma, jer on igra ključnu ulogu u jačanju imunog sistema i smanjenju upala koje mogu doprineti razvoju bolesti poput gojaznosti, dijabetesa, pa čak i neurodegenerativnih oboljenja.Probiotici iz fermentisane hrane doprinose zdravlju creva tako što podržavaju raznovrsnost korisnih bakterija, čime se štite zidovi creva od oštećenja i sprečava pojava tzv. sindroma propustljivih creva. Hronična oštećenja creva povezuju se s mnogim zdravstvenim problemima, uključujući astmu, ekcem, pa čak i Alchajmerovu bolest, kaže dr Ludvig.
Tradicionalni način čuvanja hrane
Iako su zdravstvene koristi fermentisane hrane relativno nov predmet istraživanja, proces fermentacije koristi se vekovima za očuvanje hrane. Na primer, fermentacijom kupusa u kiseli kupus, produžava se njegov rok trajanja za nekoliko meseci. Sličan princip važi i za mlečne proizvode, gde mleko brzo propada, ali fermentacijom nastaje sir koji traje znatno duže.Kako dodati fermentisanu hranu u ishranu?
Ako niste pripremili zimnicu znate i sami da su fermentisane namirnice poput kiselog kupusa, cvekle, turšije, karfiola i prirodno kiselih krastavaca, dostupne u većini prodavnica. Važno je birati one koje na etiketi imaju oznaku "prirodno fermentisano" jer mnogi proizvodi sadrže sirće umesto živih mikroorganizama. Prisustvo mehurića u tečnosti unutar tegli znak je prisustva aktivnih organizama.
Uključivanje fermentisane hrane u svakodnevnu ishranu je jednostavno – dodajte kiseli kupus sendvičima, salatama ili kao prilog uz glavno jelo. Ljubitelji egzotičnih ukusa mogu probati fermentisanu ribu ili određene sojine proizvode.
Fermentisana hrana nije samo ukusna, već i koristan saveznik za očuvanje zdravlja. -
Pročitajte i...Kako da prepoznate da unosite previše šećera? Ne ignorišite ovih pet signala!
Mnogi ne mogu da zamisle život bez slatkiša, pa često ne razmišljaju o tome da li na taj način unose previše šećera. Šećer je takođe često skriven i u nekim proizvodima za koje vam nikada ne bi palo na pamet da mogu da ga sadrže... Zato je važno obratiti pažnju na signale koje vam šalje vaše telo.
Da li je slanina zdrav izbor za obrok ili bi trebalo da je izbegavamo?Obično se definiše kao hrana za dušu, odnosno hrana kojom možemo povremeno da se počastimo, ali retko uključujemo u svakodnevnu ishranu. Iznenađujuće je što mnogi ne znaju da je slanina zapravo zdrava, posebno ona pripremljena na starinski način bez industrijskih aditiva. Ne verujete? Nauka to potvrđuje! Prepuna je proteina i vitamina, a gotovo da ne sadrži ugljene hidrate. Iako se često posmatra kao ekstravagancija, ona može da postane nezamenljiv deo zdravog života.
Koliko kafe bi trebalo da popijemo da bi nam mozak bolje radio?Postoje različita istraživanja koja dokazuju da je kafa u umerenim količinama dobra za organizam.
Refluks kiseline: Evo šta bi trebalo da izbegavamo, ali i šta može da nam pomogneRefluks kiseline ili žgaravica (gorušica) tehnički je poznat kao gastroezofagealni refluks. Ovaj problem nastaje kada je ventil ili sfinkter koji povezuje želudac sa jednjakom oslabljen. U tom slučaju, želudačna kiselina, koja bi trebalo da ostane u želucu, vraća se u jednjak. Kako je kiselina iritantna, sluzokoža jednjaka postaje upaljena, uzrokujući neprijatnost.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: