Slušate: Noć uz Naxi

Pesma: Oliver Dragojević - Moja tajna ljubavi

Noć uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Oliver Dragojević - Moja tajna ljubavi
    2. Leb i Sol - Skopje
    3. Frajle - Menjam Dane
    4. Tutti Frutti Band - Stvari lagane
    5. Galija - Skadarska
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 1. april - 1 - Dodir noći
    2. 1. april - 2 - Dodir noći
    3. 1. april - 3 - Dodir noći
    4. Zdenko Kolar - Utorak - Mojih 50
    5. 31. mart - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Domaća supa od junetine i piletine! Domaća supa od junetine i piletine!

    Sigurni smo da svi volite pileću i juneću domaću supu, ali da li ste probali da kombinujete ove dve vrsta mesa?

    Rižoto sa pečurkama Rižoto sa pečurkama

    Odličan i lagan obrok koji uvek prija. Idealna jer opcija za zdraviji ručak ili večeru, a ako baš vodite računa o zdravlju i težini samo izbacite sir...

  • Zdravlje
    Šta naša stopala mogu da nam Šta naša stopala mogu da nam "kažu" o našem zdravlju?

    Bol i otok u stopalima obično nisu razlog za ozbiljnu zabrinutost, posebno ako su prolazni i rezultat naporne fizičke aktivnosti, ali postoje ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju.

    Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu? Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?

    Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a

    Izgubljeni grad Inka u Peruu, prostrane slane ravnice i impozantan glečer predstavljaju ovaj kontinent na našem nedavno ažuriranom spisku.

    Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini! Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini!

    Novo istraživanje rangiralo je prosečne dnevne budžete u 131 zemlji sveta, a ove destinacije su se našle na samom vrhu liste.

  • Preporučujemo
    Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer? Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer?

    Nakon što kuhinjskim sunđerom operete lonce, šerpe i druge sudove koje svakodnevno koristite, verovatno samo odložite sunđer i više ne razmišljate o tome. Međutim, da li ste se ikada pitali kada je zaista krajnje vreme da ih bacite?

    Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu? Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu?

    Mnogima je poznata situacija kada oprana garderoba danima stoji zgužvana u nekom ćošku, čekajući peglanje. Ako ste i vi među onima koji ne vole da peglaju, ovaj jednostavan trik sa ledom mogao bi da vam olakša posao. Sve što vam je potrebno su sušilica, nekoliko kockica leda i izgužvani komad odeće.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 121.99 122.85 123.71
    USD 107.86 108.62 109.38
  • Povezani članci
  • U kojim situacijama ORKE napadaju ljude?

    Uočeno je da se orke, kako u divljini tako i u zatočeništvu, različito ponašaju prema ljudima, a evo koliko puta su napale ljude i u kojim okolnostima.




    01-02-2024 | 13:00 | Autor/Izvor: Naxi media, National geographic

    Foto: Bigstock, petr-slezak


    Ekspedicija po imenu Terra Nova, kapetana Roberta Falkona Skota iz 1911. godine, imala je za cilj da istraži do tada nepoznati Antarktik. Iako se tragično završila - prilikom povratka 1912. godine, Skota i njegov tim uhvatila je snažna mećava, kroz koju nisu mogli da se probiju - ona je rezultirala zanimljivim otkrićima.

    Na osnovu položaja tela u šatoru, Skot je poslednji preminuo od hladnoće i usled nestašice hrane u oblasti Rosovog ledenog pojasa. Svoje poslednje dane je proveo ispisujući stranice dnevnika, što je radio tokom čitave ekspedicije. Tako je naučnicima, koji su ih pronašli osam meseci nakon nesrećnog događaja, privukao pažnju pasus u kojem opisuje susret sa orkama, na osnovu kojeg je formirano mišljenje o njima kao o "kitovima ubicama".


    Naime, 5. januara 1914. godine, na samom početku ekspedicije, fotograf Herbert Ponting stajao je na santi leda zajedno sa psima, pokušavajući da zabeleži jato orki. Tada se dogodilo nešto što je po mišljenju Pontinga bilo izuzetno neobično:

     

    "Sledećeg trenutka cela santa leda pod njima i psima se podelila na fragmente", zabeležio je Skot u svom dnevniku. "Mogla se čuti buka 'lomljave' dok su se kitovi kretali ispod leda i udarali ga leđima."

     

    Fotograf i psi su, kako je dalje izvestio Skot, uspeli da se izvuku bez posledica. Međutim, latinska vrsta Orcinus orca je od tada stekla zastrašujuću reputaciju koja i danas traje. Ali da li je sve baš tako strašno, i koliko su česti napadi orki u divljini?


    Da li su njihovi napadi retki ili ne?

    Verovatno neočekivan podatak za većinu jeste da orke gotovo nikada nisu napale ljude u divljini, za razliku od napada zabeleženih u zatočeništvu. Pored toga, čak i kada se dogodi ovakav napad, one neposredno pre toga izdaju nedvosmisleno upozorenje. 

    "Dokazano je da kitovi ubice ljuljaju ledene sante, kako bi zbacile foke sa njih i da razbijaju led odozdo", rekao je stručnjak za zaštitu kitova i delfina Erih Hojt. "Mislim da je to njihovo uobičajeno ponašanje u tokom lova, ali on ne podrazumeva i lov na ljude."

    Takođe dodaje da je ono što je kapetan Skot zabeležio najverovatnije bila greška, tj. da su pse i ljude zamenile za foke. Kao najbolji primer da one nisu imale nameru da love ljude, jeste činjenica da je jedini napad u divljini sa smrtnim ishodom zabeležen samo 1950-ih u istočnom kanadskom Arktiku: starešine Inuita su istraživačima prepričale situaciju mladića koji je ignorisao njihove savete i otišao da posmatra zarobljene orke ispod tankog leda - kroz koji je propao, a one ga pojele jer nisu imale drugi izvor hrane.


    Kada su njihovi napadi u zarobljeništvu u pitanju, situacija je drugačija. Tokom prethodnih nekoliko decenija zabeleženo je nekoliko takvih slučajeva, a najviše se isticala orka Tilikum, koja je usmrtila tri osobe. Ovo ponašanje je najverovatnije bilo uzrokovano životom u skučenom prostoru. To je još jedan dokaz da ove izuzetno inteligentne životinje ne treba držati u bazenima, pogotovo ne zarad profita i zabave ljudi.


  • Pročitajte i...
    Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu

    Čitavo škotsko ostrvo stavljeno je na prodaju po ceni od 350.000 funti – što je jeftinije od trosobnog stana u Glazgovu.

    Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija? Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija?

    Iguane su poznate po tome što se mogu prevoziti na plutajućoj vegetaciji, a zabeležena su i njihova "putovanja" od čak 1.000 kilometara do Galapagosa. Međutim, najduže poznato prelaženje okeana među kopnenim životinjama pripada praprecima fidžijskih iguana, pokazuje novo istraživanje biologa sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju i Univerziteta u San Francisku.

    Sir Najopasniji sir na svetu nekada je bio najveći specijalitet

    U Ginisovoj knjizi rekorda, sir "casu marzu", kako se naziva na sardinijskom dijalektu, 2009. proglašen je za najopasniji na svetu, a njegova proizvodnja je davno zabranjena. Ipak, on se i danas može pronaći, a oni koji su ga probali tvrde da ima izuzetan i neosporno autentičan ukus.

    Zemlja ima nove komšije: Otkivene četiri nove planete Zemlja ima nove komšije: Otkivene četiri nove planete

    Barnardova zvezda odavno je predmet interesovanja astronoma koji proučavaju svetove izvan našeg Sunčevog sistema. Nalazi se na udaljenosti od oko šest svetlosnih godina i poznata je po brzom kretanju kroz našu noćnu galaksiju.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: