-
Poslednjih 5 pesama
- Oliver Mandić - Pomagajte drugovi
- Prljavo Kazalište - Na badnje veče
- Trio passage - Posle devet godina
- Merlin - Sa mojih usana
- Bojan Marović - Vise te nema
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Domaća supa od junetine i piletine!
Sigurni smo da svi volite pileću i juneću domaću supu, ali da li ste probali da kombinujete ove dve vrsta mesa?
Rižoto sa pečurkama
Odličan i lagan obrok koji uvek prija. Idealna jer opcija za zdraviji ručak ili večeru, a ako baš vodite računa o zdravlju i težini samo izbacite sir...
-
Zdravlje
Šta naša stopala mogu da nam "kažu" o našem zdravlju?
Bol i otok u stopalima obično nisu razlog za ozbiljnu zabrinutost, posebno ako su prolazni i rezultat naporne fizičke aktivnosti, ali postoje ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju.
Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?
Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.
-
Putovanja
Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a
Izgubljeni grad Inka u Peruu, prostrane slane ravnice i impozantan glečer predstavljaju ovaj kontinent na našem nedavno ažuriranom spisku.
Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini!
Novo istraživanje rangiralo je prosečne dnevne budžete u 131 zemlji sveta, a ove destinacije su se našle na samom vrhu liste.
-
Preporučujemo
Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer?
Nakon što kuhinjskim sunđerom operete lonce, šerpe i druge sudove koje svakodnevno koristite, verovatno samo odložite sunđer i više ne razmišljate o tome. Međutim, da li ste se ikada pitali kada je zaista krajnje vreme da ih bacite?
Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu?
Mnogima je poznata situacija kada oprana garderoba danima stoji zgužvana u nekom ćošku, čekajući peglanje. Ako ste i vi među onima koji ne vole da peglaju, ovaj jednostavan trik sa ledom mogao bi da vam olakša posao. Sve što vam je potrebno su sušilica, nekoliko kockica leda i izgužvani komad odeće.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 121.99 122.85 123.71 USD 107.86 108.62 109.38
-
Ni zlato, ni dijamanti: Da li znate koja je materija najskuplja na svetu?
Kada razmišljamo o skupim stvarima uglavnom nam svima prvo na pamet padnu dijamanti, safiri i zlato...
05-02-2025 | 14:23 | Autor/Izvor: Naxi media, University of Oxford
Foto: Bigstock, Sorbis
Možda ćete se iznenaditi kad čujete da je zapravo najskuplja materija na svetu prah nazvan endoedarski fulereni na bazi atoma azota, čija cena iznosi 140 miliona dolara po gramu. Da, tačno ste pročitali.
Tim naučnika sa Univerziteta Oksford, koji radi u firmi Designer Carbon Materials, razvio je ovaj materijal 2015. godine. On bi mogao biti ključni sastojak za stvaranje izuzetno preciznih atomskih satova, koji bi mogli biti neuporedivo manji od tipičnih atomskih satova, koji obično zauzimaju veličinu sobe.Atomski satovi su deo GPS sistema, a mogućnost izrade minijaturnih satova bi poboljšala ne samo smernice za rutu već i mogućnost autonomnih automobila, pošto bi tačnost ugrađenih atomskih satova mogla pomoći GPS sistemima da prate lokaciju automobila čak i tamo gde je GPS signal slab, na primer kroz tunele, što bi učinilo daljinsku vožnju mnogo bezbednijom.
Materijal je u osnovi minijaturni kavez atoma ugljenika, sa atomom azota unutra, a firma računa da bi u budućnosti svi naši pametni telefoni mogli sadržavati mini atomske satove. Prvi put otkriveni 1985., endoedarski fulereni nastaju zatvaranjem atoma (ne nužno azota) u kavez od 60 atoma ugljenika.U ovim strukturama, atomi ugljenika su organizovani na način sličan aranžmanu vrhova fudbalske lopte, što ih čini poznatim kao "bucky balls". Ove zatvorene molekule pokazuju značajno poboljšana fizička i elektronska svojstva u poređenju sa standardnim molekulama.
Istraživanje ovog jednog od najskupljih materijala na planeti nije bilo jeftino. Naime, 2013. godine, Univerzitet Oksford zajedno sa dva partnera dobio je dotaciju od 1.5 miliona funti za istraživanje metoda proizvodnje koje bi omogućile "povećanje proizvodnje endoedarskih fulerena do nivoa gram". -
Pročitajte i...
Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu
Čitavo škotsko ostrvo stavljeno je na prodaju po ceni od 350.000 funti – što je jeftinije od trosobnog stana u Glazgovu.
Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija?
Iguane su poznate po tome što se mogu prevoziti na plutajućoj vegetaciji, a zabeležena su i njihova "putovanja" od čak 1.000 kilometara do Galapagosa. Međutim, najduže poznato prelaženje okeana među kopnenim životinjama pripada praprecima fidžijskih iguana, pokazuje novo istraživanje biologa sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju i Univerziteta u San Francisku.
Najopasniji sir na svetu nekada je bio najveći specijalitet
U Ginisovoj knjizi rekorda, sir "casu marzu", kako se naziva na sardinijskom dijalektu, 2009. proglašen je za najopasniji na svetu, a njegova proizvodnja je davno zabranjena. Ipak, on se i danas može pronaći, a oni koji su ga probali tvrde da ima izuzetan i neosporno autentičan ukus.
Zemlja ima nove komšije: Otkivene četiri nove planete
Barnardova zvezda odavno je predmet interesovanja astronoma koji proučavaju svetove izvan našeg Sunčevog sistema. Nalazi se na udaljenosti od oko šest svetlosnih godina i poznata je po brzom kretanju kroz našu noćnu galaksiju.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: