-
Poslednjih 5 pesama
- Film - Ti zracis zrake kroz zrak
- Gibonni - Zamoli me
- Bajaga - Na vrhovima prstiju
- Boris Novković - Nesanica
- Oliver Dragojević - Tko sam ja da ti sudim
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
PreporučujemoAromatični pire od celera
Možda pire od celera nije prva stvar koju ćete poželeti da pripremite kao dodatak uz vaše glavno jelo, a li ipak imajte dve stvari na umu pre nego što odustanete. Pire od celera se služi u mnogim poznatim i visoko rangiranim restoranima i savršeno se uklapa uz meso. Takođe pire od celera je definitivno zdravija verzija.
-
ZdravljeUbrzajte metabolizam uz dva začina koja možete da dodate u kafu
Uz dva začina ne samo da možete da obogatite ukus kafe, već možete i da ubrzate vaš metabolizam.
Naučnici otkrivaju: Posebna ishrana može da uspori starenje mozgaIako za sada ne postoji način da se proces starenja mozga zaustavi, moguće je usporiti njegov pad, a nova studija ukazuje na ključnu ulogu nivoa šećera u krvi u brzini starenja mozga.
-
PutovanjaNajbolje zimske destinacije u Evropi ove sezone!
Magazin TimeOut kreirao je listu najboljih destinacija za zimski period. Navodi se da moežete da birate mesta od severa Finske do fantastičnih ulica Španije, pa evo gde biste sve mogli da otputujete ove zime!
Firenca najavljuje desetogodišnji plan borbe protiv prekomernog turizmaGradonačelnica Firence, Sara Funaro, predstavila je deset tačaka plana za suzbijanje problema prekomernog turizma.
-
PreporučujemoPet prirodnih načina da održite svež miris u vašem domu
Ako želite da vaš dom uvek miriše sveže i prijatno, ali želite da izbegnete sintetičke osveživače vazduha, mnogobrojna su rešenja koja možete da isprobate. Evo pet efikasnih metoda za postizanje svežeg mirisa u vašem domu...
Cimet nije samo ukusan začin – isprobajte ga i kao sredstvo za čišćenjeCimet je verovatno jedan od najpopularnijih začina na svetu, cenjen zbog svog bogatog ukusa i mirisa. Dodajemo ga raznim jelima, od slanih do slatkih, ali mnogi ne znaju da ovaj začin ima i primenu u domaćinstvu – može biti vrlo koristan za čišćenje i osvežavanje prostora.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.18 117.00 117.81 CHF 124.68 125.56 126.44 USD 110.15 110.93 111.70
-
Ni zlato, ni dijamanti: Da li znate koja je materija najskuplja na svetu?
Kada razmišljamo o skupim stvarima uglavnom nam svima prvo na pamet padnu dijamanti, safiri i zlato...
11-10-2024 | 14:48 | Autor/Izvor: Naxi media, University of Oxford
Foto: Bigstock, Sorbis
Možda ćete se iznenaditi kad čujete da je zapravo najskuplja materija na svetu prah nazvan endoedarski fulereni na bazi atoma azota, čija cena iznosi 140 miliona dolara po gramu. Da, tačno ste pročitali.
Tim naučnika sa Univerziteta Oksford, koji radi u firmi Designer Carbon Materials, razvio je ovaj materijal 2015. godine. On bi mogao biti ključni sastojak za stvaranje izuzetno preciznih atomskih satova, koji bi mogli biti neuporedivo manji od tipičnih atomskih satova, koji obično zauzimaju veličinu sobe.Atomski satovi su deo GPS sistema, a mogućnost izrade minijaturnih satova bi poboljšala ne samo smernice za rutu već i mogućnost autonomnih automobila, pošto bi tačnost ugrađenih atomskih satova mogla pomoći GPS sistemima da prate lokaciju automobila čak i tamo gde je GPS signal slab, na primer kroz tunele, što bi učinilo daljinsku vožnju mnogo bezbednijom.
Materijal je u osnovi minijaturni kavez atoma ugljenika, sa atomom azota unutra, a firma računa da bi u budućnosti svi naši pametni telefoni mogli sadržavati mini atomske satove. Prvi put otkriveni 1985., endoedarski fulereni nastaju zatvaranjem atoma (ne nužno azota) u kavez od 60 atoma ugljenika.U ovim strukturama, atomi ugljenika su organizovani na način sličan aranžmanu vrhova fudbalske lopte, što ih čini poznatim kao "bucky balls". Ove zatvorene molekule pokazuju značajno poboljšana fizička i elektronska svojstva u poređenju sa standardnim molekulama.
Istraživanje ovog jednog od najskupljih materijala na planeti nije bilo jeftino. Naime, 2013. godine, Univerzitet Oksford zajedno sa dva partnera dobio je dotaciju od 1.5 miliona funti za istraživanje metoda proizvodnje koje bi omogućile "povećanje proizvodnje endoedarskih fulerena do nivoa gram". -
Pročitajte i...Naučnici usavršavaju biljne zamene za meso uz pomoć veštačke inteligencije!
Ljubitelji mesa često priznaju da prelazak na biljne alternative nije jednostavan proces. Međutim, zahvaljujući timu inovativnih inženjera sa Univerziteta Stenford, život postaje ukusniji za one koji žele da prigrle održiviju ishranu.
Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.
Šta 25 godina istraživanja otkriva o starenju mozga?Starenje mozga već decenijama izaziva interesovanje naučnika i javnosti. Sada je istraživački program koji je trajao 25 godina pružio ključne uvide o faktorima koji utiču na kognitivne sposobnosti tokom života.
11 reči koje koristimo svakodnevno, a nekada su bile brendovi!Zamislite uspeh toliko velik da je ime vašeg proizvoda postalo sinonim za celu kategoriju. Ova pojava, iako pokazatelj vrhunske prepoznatljivosti brenda, dolazi sa svojim dobrim i lošim stranama, a mnogi poznati brendovi su se suočili s ovim izazovom.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: