-
Poslednjih 5 pesama
- Bajaga - Svemirska Policija
- Nina Badrić - Ono Kad
- Zdravko Čolić - Šta mi radiš
- Petar Grašo - Kada krenu vlakovi
- Boris Rezak - Vjeruj Mi Na Rijec
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Domaća supa od junetine i piletine!
Sigurni smo da svi volite pileću i juneću domaću supu, ali da li ste probali da kombinujete ove dve vrsta mesa?
Rižoto sa pečurkama
Odličan i lagan obrok koji uvek prija. Idealna jer opcija za zdraviji ručak ili večeru, a ako baš vodite računa o zdravlju i težini samo izbacite sir...
-
Zdravlje
Šta naša stopala mogu da nam "kažu" o našem zdravlju?
Bol i otok u stopalima obično nisu razlog za ozbiljnu zabrinutost, posebno ako su prolazni i rezultat naporne fizičke aktivnosti, ali postoje ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju.
Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?
Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.
-
-
Putovanja
Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a
Izgubljeni grad Inka u Peruu, prostrane slane ravnice i impozantan glečer predstavljaju ovaj kontinent na našem nedavno ažuriranom spisku.
Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini!
Novo istraživanje rangiralo je prosečne dnevne budžete u 131 zemlji sveta, a ove destinacije su se našle na samom vrhu liste.
-
Preporučujemo
Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer?
Nakon što kuhinjskim sunđerom operete lonce, šerpe i druge sudove koje svakodnevno koristite, verovatno samo odložite sunđer i više ne razmišljate o tome. Međutim, da li ste se ikada pitali kada je zaista krajnje vreme da ih bacite?
Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu?
Mnogima je poznata situacija kada oprana garderoba danima stoji zgužvana u nekom ćošku, čekajući peglanje. Ako ste i vi među onima koji ne vole da peglaju, ovaj jednostavan trik sa ledom mogao bi da vam olakša posao. Sve što vam je potrebno su sušilica, nekoliko kockica leda i izgužvani komad odeće.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 121.99 122.85 123.71 USD 107.86 108.62 109.38
-
Najusamljenije mesto na svetu: Šta je zapravo Point Nemo?
Volvo Ocean Race brodovi prolaze pored jednog ikoničnog mesta – Point Nemo, najusamljenijeg mesta na svetu – tokom sedme etape, i evo svega što treba da znate o ovoj tački koja se smatra najteže dostupnom lokacijom na Zemlji.
19-09-2024 | 13:43 | Autor/Izvor: Naxi media, Theoceanrace.com
Foto: Bigstock, dellm60
Ne možete je zapravo videti. To je zato što "tačka" Nemo zapravo nije deo kopna. To je nevidljiva tačka u prostranom Južnom okeanu, najudaljenija od bilo kog kopna, u bilo kom pravcu. Drugi polovi nepristupačnosti uključuju Evroazijski pol nepristupačnosti u Kini ili Južni pol nepristupačnosti na Antarktiku – vrlo teško dostupna mesta.
Prilično je udaljena od bilo čega drugog. Tačno 2.688 km u svakom pravcu, da budemo precizni. U Pitkernska ostrva, Moto Nui na Uskršnjim ostrvima i ostrvo Maher na Antarktiku. Ako morate da birate, predlažemo da se uputite ka Uskršnjim ostrvima – ostrvo Ducie je nenaseljeni komad stene dugačak oko 2 km, a Antarktik je, pa, Antarktik.
Zvanično postoji tek 25 godina. Tačka Nemo tehnički nije postojala do 1992. godine – ili ako jeste, nismo je bili svesni. Hrvatsko-kanadski inženjer geodetske struke Hrvoje Lukatela koristio je geosvemirsku kompjutersku tehnologiju da bi je otkrio. Zapravo, Nikada nije bio tamo, već je pomoću tehnologije izračunao tačnu lokaciju. Shvatio je da, pošto je Zemlja trodimenzionalna, najudaljenija okeanska tačka mora biti podjednako udaljena od tri različite obale.
Point Nemo je izvor uzbuđenja za naučnike. Devedesetih godina, misteriozan zvuk detektovan je manje od 1.250 milja istočno od Point Nemo. Taj zvuk, nazvan "Bloop", bio je glasniji od plavog kita, što je dovelo do spekulacija da ga je proizvela neka nepoznata morska neman – i time zaintrigiralo okeanografe. Posle dugog iščekivanja, NOAA (Nacionalna okeanska i atmosferska administracija) je utvrdila da je to zvuk ogromnog ledenog brega koji puca i lomi se.
Ime nije dobila po ribi. Njeno ime je omaž Kapetanu Nemu iz knjige Žila Verna "20.000 milja pod morem", a latinski prevod reči "Nemo" znači "niko", što je prikladno ime za tako usamljeno mesto. Kada su brodovi prošli pored Point Nemo, bili su bliži astronautima na svemirskoj stanici nego drugim ljudima na Zemlji.
Postoje glasine da je to groblje svemirskog otpada. Pošto u blizini nema nikoga, ovo je savršeno mesto za odlaganje starih raketa i satelita. Smatra se da više od 100 penzionisanih svemirskih letelica leži u ovoj oblasti.
Volvo Ocean Race vodi revolucionarna naučna istraživanja u ovom području. Niko ne ide na Point Nemo – ali i zašto bi? Ipak, tokom trke 2017-18 Volvo Ocean Race brodovi prikupljaju uzorke kao deo naučnog programa koji finansira Volvo Cars. Brodovi postavljaju plutače na određenim lokacijama oko Point Nemo, koje će prikupljati ključne podatke za naučnike širom sveta. Dva tima – Turn the Tide on Plastic i AkzoNobel – prikupljaju podatke o mikroplastici kako bi doprineli tekućem istraživanju koje ima za cilj da pruži trenutni uvid u zdravlje okeana na osnovu uzoraka prikupljenih duž staze trke.
Možete otići tamo, ako je to vaša stvar – samo nemojte očekivati suvenirnicu. Ubacite ove koordinate u svoj GPS [45º52.6S, 123º23.6W] i krenite na jedrenje – i zapamtite, kad stignete, imate isto toliko daleko da se vratite do kopna. Nemojte zaboraviti da mašete astronautima! -
Pročitajte i...
Neočekivan uticaj video igara na inteligenciju dece, pokazuje istraživanje
straživači su otkrili da deca koja provode više vremena igrajući video igre pokazuju bolje rezultate na testovima inteligencije, što delimično dovodi u pitanje uvreženo mišljenje da su igrice štetne za mlade umove.
Danas slavimo svetski dan pozorišta
Na današnji dan, već duže od šest decenija, obeležavamo Svetski dan pozorišta.
Nocebo efekat: Možemo li sebe da nateramo da se osećamo loše?
Skoro svi su čuli za placebo efekat — kada ljudi osete povoljne efekte od leka koji uopšte nema uticaj na određeno stanje. Međutim, malo ko zna za njegovu suprotnost, takozvani nocebo efekat. U ovom slučaju, osobe koje uzimaju lek, bilo pravi ili placebo, doživljavaju neželjene, negativne efekte. Medical News Today razgovarao je sa stručnjacima o osnovama ovog fenomena i o tome šta se može učiniti kako bi se njegov uticaj na lečenje i klinička ispitivanja sveo na minimum.
Zašto pećinski pauci ostaju slepi? Novo istraživanje otkriva razloge
Mnogi pauci vrste Tegenaria pagana naseljavaju pećine i imaju slab vid, dok drugi žive u osvetljenijim područjima. Ova razlika privukla je pažnju naučnika koji istražuju kako geni utiču na razvoj vida kod ove vrste, među kojima je i dr Efrat Gaviš-Regev iz Prirodnjačke zbirke Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: