Slušate: Noć uz Naxi

Pesma: Oliver Dragojević - Moja tajna ljubavi

Noć uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Oliver Dragojević - Moja tajna ljubavi
    2. Leb i Sol - Skopje
    3. Frajle - Menjam Dane
    4. Tutti Frutti Band - Stvari lagane
    5. Galija - Skadarska
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 1. april - 1 - Dodir noći
    2. 1. april - 2 - Dodir noći
    3. 1. april - 3 - Dodir noći
    4. Zdenko Kolar - Utorak - Mojih 50
    5. 31. mart - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Domaća supa od junetine i piletine! Domaća supa od junetine i piletine!

    Sigurni smo da svi volite pileću i juneću domaću supu, ali da li ste probali da kombinujete ove dve vrsta mesa?

    Rižoto sa pečurkama Rižoto sa pečurkama

    Odličan i lagan obrok koji uvek prija. Idealna jer opcija za zdraviji ručak ili večeru, a ako baš vodite računa o zdravlju i težini samo izbacite sir...

  • Zdravlje
    Šta naša stopala mogu da nam Šta naša stopala mogu da nam "kažu" o našem zdravlju?

    Bol i otok u stopalima obično nisu razlog za ozbiljnu zabrinutost, posebno ako su prolazni i rezultat naporne fizičke aktivnosti, ali postoje ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju.

    Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu? Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?

    Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a

    Izgubljeni grad Inka u Peruu, prostrane slane ravnice i impozantan glečer predstavljaju ovaj kontinent na našem nedavno ažuriranom spisku.

    Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini! Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini!

    Novo istraživanje rangiralo je prosečne dnevne budžete u 131 zemlji sveta, a ove destinacije su se našle na samom vrhu liste.

  • Preporučujemo
    Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer? Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer?

    Nakon što kuhinjskim sunđerom operete lonce, šerpe i druge sudove koje svakodnevno koristite, verovatno samo odložite sunđer i više ne razmišljate o tome. Međutim, da li ste se ikada pitali kada je zaista krajnje vreme da ih bacite?

    Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu? Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu?

    Mnogima je poznata situacija kada oprana garderoba danima stoji zgužvana u nekom ćošku, čekajući peglanje. Ako ste i vi među onima koji ne vole da peglaju, ovaj jednostavan trik sa ledom mogao bi da vam olakša posao. Sve što vam je potrebno su sušilica, nekoliko kockica leda i izgužvani komad odeće.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 121.99 122.85 123.71
    USD 107.86 108.62 109.38
  • Povezani članci
  • Može li muzika da pomogne biljkama da rastu?

    Istraživanje koje je nedavno sprovedeno na Univerzitetu Flinders pokazalo je da monotoni zvuk može da stimuliše aktivnost gljivica koje podstiču rast biljaka. Ovo otkriće otvara mogućnost da zvuci ili muzika mogu koristiti usevima i baštama.




    31-12-2024 | 11:12 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, photosvit


    Ideja da muzika može da pomogne biljkama da rastu već godinama je predmet rasprave. Popularna američka TV emisija MythBusters čak je sprovela eksperiment na ovu temu, puštajući biljkama death metal i klasičnu muziku.


    Iako su biljke izložene muzici rasle nešto bolje od onih koje su bile u tišini, rezultati su proglašeni neodređenim.

    Muzika i biljke: istraživanje mogućnosti

    Međutim, sa sve većim izazovima za biljke, poput erozije, deforestacije, zagađenja i krize izumiranja, naučnici su sve više zabrinuti za budućnost globalne biodiverziteta i poljoprivredne proizvodnje.


    Prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Biology Letters, potencijalna uloga akustične stimulacije u pomoći ekosistemima da se oporave i u održivim prehrambenim sistemima je još uvek nedovoljno istražena.


    Izlaganje gljivica zvuku


    Nadovezujući se na prethodna istraživanja koja su bakteriju E. coli izlagala zvučnim talasima, tim australijskih istraživača imao je cilj da proceni uticaj zvuka na rast i proizvodnju spora kod gljivice Trichoderma harzianum. Ova gljivica se često koristi u organskoj poljoprivredi zbog svoje sposobnosti da štiti biljke od patogena, poboljšava sadržaj hranljivih materija u zemljištu i podstiče ukupni rast biljaka.


    Beli šum naspram tišine


    Za potrebe studije, istraživači su stvorili male zvučne kabine sa petri posudama punim gljivica. Umesto popularne muzike, odabrali su beli šum poznat kao "Tinnitus Flosser Masker na 8 kHz", koji se često koristi u YouTube videima za olakšavanje tinitusa ili uspavljivanje beba. Ovaj zvuk, opisan kao "zvuk starinskog radija između stanica", izabran je iz eksperimentalnih razloga, prema rečima glavnog autora Džejka Robinsona, mikrobiologa sa Univerziteta Flinders.


    „Izabrali smo ovaj monotoni zvuk iz kontrolisanih, eksperimentalnih razloga, ali moguće je da je raznovrsniji ili prirodniji zvučni pejzaž bolji,” rekao je Robinson, dodajući da je potrebno više istraživanja kako bi se to ispitalo.


    U eksperimentu, gljivice su bile izložene zvuku na nivou od 80 decibela tokom 30 minuta dnevno. Posle pet dana, istraživači su primetili da su gljivice izložene zvuku imale veći rast i proizvodnju spora u poređenju sa onima koje su bile u tišini.


    Kako muzika može da stimuliše rast biljaka?


    Iako rezultati studije nisu konačni, istraživači su izneli nekoliko potencijalnih objašnjenja.


    Jedna teorija je da akustični talasi mogu pokrenuti piezoelektrični efekat, koji pretvara zvuk u električni naboj i na taj način podstiče rast gljivica.


    Druga mogućnost uključuje sitne receptore na membranama gljivica, poznate kao mehanoreceptori. Ovi receptori, slični onima u ljudskoj koži koji pomažu pri dodiru, mogu reagovati na zvučne talase, što dovodi do niza biohemijskih reakcija koje aktiviraju gene odgovorne za rast.


    „Moguće je da zvučni talasi stimulišu ove mehanoreceptore kod gljivica, što zatim pokreće niz biohemijskih događaja koji dovode do uključivanja ili isključivanja gena – na primer, onih koji su odgovorni za rast,” objasnio je Robinson.


    Buduća istraživanja


    Robinson je naglasio da, iako preliminarna istraživanja sugerišu da gljivice reaguju na zvuk, još uvek nije jasno da li to koristi i biljkama.


    Sledeći korak, kako je rekao, bio bi da se istraži da li zvuk može uticati na celokupne mikrobne zajednice u zemljištu ili čak ubrzati procese obnove zemljišta.


    „Možemo li uticati na mikrobne zajednice u zemljištu ili biljkama u celini? Možemo li ubrzati proces obnove zemljišta stimulacijom zemlje prirodnim zvučnim pejzažima? Kakav bi uticaj to moglo imati na faunu zemljišta? Mnoga važna pitanja nas čekaju,” rekao je Robinson.


    Akustična stimulacija i rast biljaka


    Prema istraživačima, rezultati ukazuju na to da akustična stimulacija utiče na rast gljivica koje podstiču rast biljaka i potencijalno poboljšava njihovu funkcionalnost.


    „Mehanizam odgovoran za ovaj fenomen može biti stimulacija gljivičnih mehanoreceptora i/ili potencijalno piezoelektrični efekat; međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se ova hipoteza potvrdila,” navode stručnjaci.


    „Naša nova studija ističe potencijal akustične stimulacije da promeni važne osobine gljivica, što bi se, uz dalji razvoj, moglo iskoristiti za pomoć u obnovi ekosistema i održivoj poljoprivredi.”

     

  • Pročitajte i...
    Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu

    Čitavo škotsko ostrvo stavljeno je na prodaju po ceni od 350.000 funti – što je jeftinije od trosobnog stana u Glazgovu.

    Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija? Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija?

    Iguane su poznate po tome što se mogu prevoziti na plutajućoj vegetaciji, a zabeležena su i njihova "putovanja" od čak 1.000 kilometara do Galapagosa. Međutim, najduže poznato prelaženje okeana među kopnenim životinjama pripada praprecima fidžijskih iguana, pokazuje novo istraživanje biologa sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju i Univerziteta u San Francisku.

    Sir Najopasniji sir na svetu nekada je bio najveći specijalitet

    U Ginisovoj knjizi rekorda, sir "casu marzu", kako se naziva na sardinijskom dijalektu, 2009. proglašen je za najopasniji na svetu, a njegova proizvodnja je davno zabranjena. Ipak, on se i danas može pronaći, a oni koji su ga probali tvrde da ima izuzetan i neosporno autentičan ukus.

    Zemlja ima nove komšije: Otkivene četiri nove planete Zemlja ima nove komšije: Otkivene četiri nove planete

    Barnardova zvezda odavno je predmet interesovanja astronoma koji proučavaju svetove izvan našeg Sunčevog sistema. Nalazi se na udaljenosti od oko šest svetlosnih godina i poznata je po brzom kretanju kroz našu noćnu galaksiju.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: