Slušate: Vikend uz Naxi

Pesma: Hari Mata Hari - Kad dodje oktobar

Vikend uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Hari Mata Hari - Kad dodje oktobar
    2. Kiki Lesendric I Tony Cetinski - Nemirne Noci
    3. Djordje Balašević - Slabo divanim madzarski
    4. Aerodrom - Obicna ljubavna pesma
    5. Sara Jo - Mahovina
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Neno Belan - Petak - Mojih 50
    2. 3. oktobar - 1 - Dodir noći
    3. 3. oktobar - 2 - Dodir noći
    4. 3. oktobar - 3 - Dodir noći
    5. Neno Belan - Četvrtak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Neobična čorba od praziluka! Neobična čorba od praziluka!

    Da li ste razmišljali o tome da napravite čorbu od prazlika? Iako je ovo savršeno jelo za hladne i kišne dane, mnogi nikada nisu probali ovaj recept. Ipak, ako ste smeli i volite da eksperimentišete obavezno pripremite ovu jedinstvenu čorbu. Verovatno će postati standardni deo vašeg jelovnika...

    Najsočnija ćuretina u vinu! Najsočnija ćuretina u vinu!

    Iako najćešće pripremamo piletinu, recepti sa ćuretinom su veoma interesantni, a neki i toliko sočni da će vas sigurno oduševiti. Obavezno probajte da pripremite ćuretinu u vinu i uživajte u jesenjem ručku sa svojom porodicom.

  • Zdravlje
    Sve što treba da znate o nedostatku kalcijuma: Simptomi, uzroci i lečenje Sve što treba da znate o nedostatku kalcijuma: Simptomi, uzroci i lečenje

    Hipokalcemija, odnosno nizak nivo kalcijuma u krvi, može izazvati simptome nedostatka kalcijuma kao što su bolovi u mišićima i umor. Da bi se povećali nivoi kalcijuma, lekar može da preporuči konzumiranje više namirnica bogatih kalcijumom ili uzimanje suplemenata.

    Tri znakа prekomernog umora: Glavobolje, gubitak pamćenja i drugi simptomi Tri znakа prekomernog umora: Glavobolje, gubitak pamćenja i drugi simptomi

    Iako je sasvim normalno da osećamo umor, stručnjaci upozoravaju na sve češću pojavu "prekomernog umora".

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Celebrity Cruises je upravo najavio krstarenje od 110 noći, svoje najduže do sada! Celebrity Cruises je upravo najavio krstarenje od 110 noći, svoje najduže do sada!

    Celebrity Cruises će 2026. godine krenuti na svoje najduže krstarenje ikada, od Kanade pa sve do Azije, sa više od 50 destinacija širom više kontinenata.

    Vodič kroz Laponiju: Mnogo više od polarne svetlosti! Vodič kroz Laponiju: Mnogo više od polarne svetlosti!

    Laponija, najveći i najseverniji region Finske, često je sinonim za auroru borealis, ali ova zimska zemlja čuda nudi mnogo više od samog posmatranja severne svetlosti. Ovaj region, prostirući se na skoro 40.000 kvadratnih milja, dom je autentičnog arktičkog iskustva, uključujući posete farmama irvasa, vožnje saonicama, skijanje i uživanje u tradicionalnim finskim saunama.

  • Preporučujemo
    Kako da ubrzamo sušenje odeće u zatvorenom prostoru bez neprijatnih mirisa? Kako da ubrzamo sušenje odeće u zatvorenom prostoru bez neprijatnih mirisa?

    Kako se hladniji i vlažniji dani približavaju, mnogi se suočavaju sa izazovom sušenja veša u zatvorenom prostoru bez upotrebe sušilice, što često može biti dugotrajan proces.

    Evo kako da efikasno očistite utičnice, štekere i druge površine koje su vremenom požutele! Evo kako da efikasno očistite utičnice, štekere i druge površine koje su vremenom požutele!

    Utičnice i drugi beli predmeti u domu, koji su vremenom izgubili sjaj i požuteli, ne moraju da završe u smeću. Uz samo nekoliko jednostavnih sastojaka za čišćenje, možete ih efikasno osvežiti i vratiti im prvobitni izgled, čineći da ponovo izgledaju kao novi.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.19 117.01 117.83
    CHF 123.78 124.65 125.53
    USD 105.36 106.10 106.85
  • Povezani članci
  • Može li muzika da pomogne biljkama da rastu?

    Istraživanje koje je nedavno sprovedeno na Univerzitetu Flinders pokazalo je da monotoni zvuk može da stimuliše aktivnost gljivica koje podstiču rast biljaka. Ovo otkriće otvara mogućnost da zvuci ili muzika mogu koristiti usevima i baštama.




    04-10-2024 | 12:22 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, photosvit


    Ideja da muzika može da pomogne biljkama da rastu već godinama je predmet rasprave. Popularna američka TV emisija MythBusters čak je sprovela eksperiment na ovu temu, puštajući biljkama death metal i klasičnu muziku.


    Iako su biljke izložene muzici rasle nešto bolje od onih koje su bile u tišini, rezultati su proglašeni neodređenim.

    Muzika i biljke: istraživanje mogućnosti

    Međutim, sa sve većim izazovima za biljke, poput erozije, deforestacije, zagađenja i krize izumiranja, naučnici su sve više zabrinuti za budućnost globalne biodiverziteta i poljoprivredne proizvodnje.


    Prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Biology Letters, potencijalna uloga akustične stimulacije u pomoći ekosistemima da se oporave i u održivim prehrambenim sistemima je još uvek nedovoljno istražena.


    Izlaganje gljivica zvuku


    Nadovezujući se na prethodna istraživanja koja su bakteriju E. coli izlagala zvučnim talasima, tim australijskih istraživača imao je cilj da proceni uticaj zvuka na rast i proizvodnju spora kod gljivice Trichoderma harzianum. Ova gljivica se često koristi u organskoj poljoprivredi zbog svoje sposobnosti da štiti biljke od patogena, poboljšava sadržaj hranljivih materija u zemljištu i podstiče ukupni rast biljaka.


    Beli šum naspram tišine


    Za potrebe studije, istraživači su stvorili male zvučne kabine sa petri posudama punim gljivica. Umesto popularne muzike, odabrali su beli šum poznat kao "Tinnitus Flosser Masker na 8 kHz", koji se često koristi u YouTube videima za olakšavanje tinitusa ili uspavljivanje beba. Ovaj zvuk, opisan kao "zvuk starinskog radija između stanica", izabran je iz eksperimentalnih razloga, prema rečima glavnog autora Džejka Robinsona, mikrobiologa sa Univerziteta Flinders.


    „Izabrali smo ovaj monotoni zvuk iz kontrolisanih, eksperimentalnih razloga, ali moguće je da je raznovrsniji ili prirodniji zvučni pejzaž bolji,” rekao je Robinson, dodajući da je potrebno više istraživanja kako bi se to ispitalo.


    U eksperimentu, gljivice su bile izložene zvuku na nivou od 80 decibela tokom 30 minuta dnevno. Posle pet dana, istraživači su primetili da su gljivice izložene zvuku imale veći rast i proizvodnju spora u poređenju sa onima koje su bile u tišini.


    Kako muzika može da stimuliše rast biljaka?


    Iako rezultati studije nisu konačni, istraživači su izneli nekoliko potencijalnih objašnjenja.


    Jedna teorija je da akustični talasi mogu pokrenuti piezoelektrični efekat, koji pretvara zvuk u električni naboj i na taj način podstiče rast gljivica.


    Druga mogućnost uključuje sitne receptore na membranama gljivica, poznate kao mehanoreceptori. Ovi receptori, slični onima u ljudskoj koži koji pomažu pri dodiru, mogu reagovati na zvučne talase, što dovodi do niza biohemijskih reakcija koje aktiviraju gene odgovorne za rast.


    „Moguće je da zvučni talasi stimulišu ove mehanoreceptore kod gljivica, što zatim pokreće niz biohemijskih događaja koji dovode do uključivanja ili isključivanja gena – na primer, onih koji su odgovorni za rast,” objasnio je Robinson.


    Buduća istraživanja


    Robinson je naglasio da, iako preliminarna istraživanja sugerišu da gljivice reaguju na zvuk, još uvek nije jasno da li to koristi i biljkama.


    Sledeći korak, kako je rekao, bio bi da se istraži da li zvuk može uticati na celokupne mikrobne zajednice u zemljištu ili čak ubrzati procese obnove zemljišta.


    „Možemo li uticati na mikrobne zajednice u zemljištu ili biljkama u celini? Možemo li ubrzati proces obnove zemljišta stimulacijom zemlje prirodnim zvučnim pejzažima? Kakav bi uticaj to moglo imati na faunu zemljišta? Mnoga važna pitanja nas čekaju,” rekao je Robinson.


    Akustična stimulacija i rast biljaka


    Prema istraživačima, rezultati ukazuju na to da akustična stimulacija utiče na rast gljivica koje podstiču rast biljaka i potencijalno poboljšava njihovu funkcionalnost.


    „Mehanizam odgovoran za ovaj fenomen može biti stimulacija gljivičnih mehanoreceptora i/ili potencijalno piezoelektrični efekat; međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se ova hipoteza potvrdila,” navode stručnjaci.


    „Naša nova studija ističe potencijal akustične stimulacije da promeni važne osobine gljivica, što bi se, uz dalji razvoj, moglo iskoristiti za pomoć u obnovi ekosistema i održivoj poljoprivredi.”

     

  • Pročitajte i...
    Dvorac Luksuz u Vudstoku: Prodaje se dvorac za 29 miliona dolara

    Ovaj dvorac u Konektikatu, površine od skoro 19.000 kvadratnih metara, ponovo je na tržištu, a prodaje ga Džon Pizi iz kompanije Compass. Nalazi se na adresi 450 Brickyard Road u Vudstoku, na oko sat i po vožnje od Bostona, a prodaja ove neverovatne nekretnine mnogima je interesantna jer je cena fanstastične nekretnine dramatično pala.

    Sreća Ni novac ni slava: Evo šta ljudima istinski donosi sreću!

    Završena je studija koja je trajala 85 godina i imala je cilj da otkrije šta ljude najviše usrećuje. Kada je ljudima postavljeno šta misle da bi ih najviše usrećilo, većina je odgovorila da su to novac ili slava. Međutim, ispostavilo se da to nije tačno – istina je drugačija.

    Svetski dan lepote Slavimo Svetski dan lepote!

    Od 1995. godine, na inicijativu Međunarodnog komiteta za estetiku i kozmetiku (SIDESKO), 9. septembar je postao Svetski dan lepote. Razlog za proslavu ovog dana može da leži u činjenici da lepota pruža određenu privilegiju u društvu, što je možda i diskutabilan razlog, ali dovoljan za uspostavljanje praznika.

    Krvna zrnca Matične ćelije uzgajane u laboratoriji po prvi put!

    "Eureka" momenat u svetu nauke ne dolazi uvek sa munjom ili jabukom koja pada na glavu. Češće je rezultat bezbrojnih sati pažljivog istraživanja u laboratoriji i mukotrpnog rada. Jedan od takvih značajnih proboja u istraživanju krvnih matičnih ćelija nedavno je postigao marljiv tim istraživača iz Melburna, donoseći nadu za lečenje dečje leukemije i poremećaja koštane srži.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: