Slušate: Vikend uz Naxi

Pesma: Bijelo dugme - Ima neka tajna veza

Vikend uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Bijelo dugme - Ima neka tajna veza
    2. Kiki Lesendrić - Uvek Na Kraju
    3. Prljavo Kazalište - Iz nekih starih razloga
    4. Boris Rezak - Lastavica
    5. Josipa Lisac - Gde Dunav ljubi nebo
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Lena Kovačević - Petak - Mojih 50
    2. 20. februar - 1 - Dodir noći
    3. 20. februar - 2 - Dodir noći
    4. 20. februar - 3 - Dodir noći
    5. Lena Kovačević - Četvrtak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Mekane pogačice sa čvarcima Mekane pogačice sa čvarcima

    Pripremite ove izdašne pogačice za doručak ili večeru i oduševite porodicu i prijatelje.

    Aromatični pileći paprikaš Aromatični pileći paprikaš

    Ukoliko ste ljubitelj pikantnijeg ukusa, danas se počastite ovim sjajnim obrokom.

  • Zdravlje
    Šta sve može da utiče na brže starenje mozga? Šta sve može da utiče na brže starenje mozga?

    Istraživači sa Univerziteta u Oksfordu identifikovali su tri faktora povezana sa bržim starenjem mozga i kognitivnim padom. Evo šta su otkrili.

    Dva začina za brži metabolizam – dodajte ih u kafu! Dva začina za brži metabolizam – dodajte ih u kafu!

    Uz dva začina ne samo da možete da obogatite ukus kafe, već možete i da ubrzate vaš metabolizam.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Evo koliko novca vam je potrebno da biste proputovali ceo svet! Evo koliko novca vam je potrebno da biste proputovali ceo svet!

    Mnogi sanjaju o tome da krenu na put oko sveta, ali to nije lako ostvarivo zbog visokih troškova. Novo istraživanje otkrilo je koliko bi novca zaista bilo potrebno za takav poduhvat. Ako planirate ovakvo putovanje, ovo vam može poslužiti kao okvirna procena.

    Čarobni Drezden: Grad raskošne arhitekture i umetnosti Čarobni Drezden: Grad raskošne arhitekture i umetnosti

    Drezden je grad u nemačkoj saveznoj državi Saksonija. Smešten je u dolini reke Elbe, dvadesetak kilometara od granice sa Češkom i može mnogo toga da ponudi...

  • Preporučujemo
    Ovo su sredstava za čišćenje koja nikada ne smete mešati Ovo su sredstava za čišćenje koja nikada ne smete mešati

    Iako može delovati primamljivo da kombinujete različita sredstva za čišćenje kako biste pojačali njihov efekat, takva praksa može biti izuzetno opasna. Neke kombinacije proizvode otrovne gasove, dok druge mogu izazvati hemijske opekotine.

    Pet predmeta u dnevnoj sobi koje često zaboravljamo detaljno da očistimo Pet predmeta u dnevnoj sobi koje često zaboravljamo detaljno da očistimo

    Tokom radne nedelje obično se trudimo da održimo red, usisamo i održavamo kuhinju urednom. Vikend je rezervisan za temeljno čišćenje doma, ali da li tada zaista obratimo pažnju na sve što bi trebalo očistiti?

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.38 117.21 118.03
    CHF 123.37 124.24 125.11
    USD 110.91 111.69 112.47
  • Povezani članci
  • Kvantna potraga za izvorom vremena ne nalazi razliku između prošlosti i budućnosti

    Koliko god se trudili, ne možemo se sećati sutrašnjeg dana. A fizičari još uvek ne znaju zašto.




    18-02-2025 | 13:31 | Autor/Izvor: Naxi media, Science Alert

    Foto: Bigstock, Flyntk,


    U pokušaju da otkriju izvor toka vremena, fizičari sa Univerziteta u Sariju – Tomas Gaf, Čintalpati Umašankar Šastri i Andrea Roko – tragali su za njegovim tragovima u kvantnom haosu sličnom zagrejanoj kadi unutar beskonačnosti. Očekivano, nisu pronašli ono što su tražili. Umesto toga, njihova istraživanja su potvrdila da vreme u svetu kvantne mehanike teče unazad jednako lako kao i unapred. Ipak, stečena saznanja mogla bi jednog dana da objasne zašto fizika uopšte insistira na postojanju prošlosti.


    U naučnom jeziku, zakoni fizike su uglavnom simetrični kada je u pitanju vreme. Iako nikada ne vidimo kako se razbijeno jaje ponovo spaja ili kako se hrast vraća u stanje žira, kada se većina procesa svede na osnovne zakone, ne postoji jasan razlog koji bi određivao koji kraj jednačine pripada prošlosti, a koji budućnosti.


    Istraživači su se pitali da li kvantne jednačine kretanja možda kriju mehanizam koji bi povratak u prošlo stanje učinio nemogućim – poput zupčanika koji sprečava sistem da sklizne unazad. Koristili su matematičku aproksimaciju poznatu kao Markovljev lanac da bi opisali pojednostavljeni model zagrejanih čestica koje se sudaraju u otvorenom sistemu. Primena Markovljevih dinamika – u kojima sistem nema pamćenje izvan sadašnjeg trenutka – značila je da bi svako novo kvantno stanje zavisilo samo od prethodnog, što bi moglo da vodi u pravcu budućnosti ili da omogući oscilacije koje bi čestice vraćale unazad.


    Međutim, koliko god su analizirali svoje jednačine, istraživači nisu pronašli nijedan dokaz da je vremenska simetrija narušena u kvantnim procesima. To ukazuje na to da "sećanje" Markovljevog sistema ne favorizuje ni prošlost ni budućnost.


    „Naši nalazi sugerišu da, iako naše svakodnevno iskustvo govori da vreme teče samo u jednom pravcu, mi jednostavno nismo svesni da bi i suprotni smer bio jednako moguć“, kaže Roko.


    Ako vreme može da osciluje napred-nazad na kvantnom nivou, to se ne dešava u fizičkom svetu koji poznajemo. Prava topla kupka pod zvezdama brzo će se ohladiti, dok se energija rasipa u sve šire prostranstvo kosmosa.


    Autori naglašavaju da njihova otkrića ne protivureče zakonima termodinamike – neki fizički zakoni su zaista nepovratni. Ipak, čak i da se strelica vremena na kvantnom nivou obrne, hlađenje bi se nastavilo istim tempom, što sugeriše da na tom nivou ne postoji nikakva suštinska razlika između jednog i drugog pravca u termodinamičkim procesima.


    Ako je to tačno, naše kolektivno iskustvo vremena kao nepovratnog toka možda ima svoju suprotnu verziju – drugu vremensku dimenziju koja se prostire u suprotnom smeru od Velikog praska, noseći u sebi ne samo prošlost, već i budućnost.


    Ovo istraživanje objavljeno je u časopisu Scientific Reports.

     

  • Pročitajte i...
    Naučnici tvrde da čovek nije predodređen da bude budan nakon ponoći! Naučnici tvrde da čovek nije predodređen da bude budan nakon ponoći!

    Pod okriljem tame, negativne misli lako se provlače kroz um, a dok ležite budni i gledate u plafon, možete početi da žudite za "krivim" zadovoljstvima, poput cigarete ili obroka bogatog ugljenim hidratima. Mnogo dokaza ukazuje na to da ljudski um funkcioniše drugačije kada je budan tokom noći. Posle ponoći, negativne emocije privlače više pažnje od pozitivnih, opasne ideje postaju primamljivije, a inhibicije slabe.

    Stotine „nedostajućih karika“ crnih rupa možda su otkrivene u novom istraživanju Stotine „nedostajućih karika“ crnih rupa možda su otkrivene u novom istraživanju

    Istraživanje usmereno na otkrivanje nevidljive većine svemira donelo je pravo bogatstvo crnih rupa koje bi mogle pomoći u rešavanju jedne od najvećih misterija kosmosa.

    Sibir Da li znate koji je grad najhladniji na svetu?

    Planeta Zemlja je dom nekih veoma hladnih mesta. U stvari, nenaseljena Kupola Fudži na Antarktiku – najhladnije mesto na Zemlji – imala je temperature od -93,2°C . Ali gde se nalazi najhladniji grad na svetu?

    Rakuten Viber pokreće Viber Dating Rakuten Viber pokreće Viber Dating

    Nova Viberova funkcija omogućava korisnicima širom sveta da od ovog Dana zaljubljenih bezbedno upoznaju prave ljude i stvaraju prave veze.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: