-
Poslednjih 5 pesama
- Tap 011 - Reka
- Tony Cetinski - Tebi Sve Dugujem
- Riblja čorba - Dobro jutro
- Toše Proeski - Da l' si sretnija
- Ana Stanić - Sama
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
PreporučujemoAromatični pire od celera
Možda pire od celera nije prva stvar koju ćete poželeti da pripremite kao dodatak uz vaše glavno jelo, a li ipak imajte dve stvari na umu pre nego što odustanete. Pire od celera se služi u mnogim poznatim i visoko rangiranim restoranima i savršeno se uklapa uz meso. Takođe pire od celera je definitivno zdravija verzija.
-
ZdravljeNaučnici otkrivaju: Posebna ishrana može da uspori starenje mozga
Iako za sada ne postoji način da se proces starenja mozga zaustavi, moguće je usporiti njegov pad, a nova studija ukazuje na ključnu ulogu nivoa šećera u krvi u brzini starenja mozga.
Da li je sok od celera zaista zdrav? Evo šta sve treba da znate!Sok od celera sadrži brojne hranljive materije koje donose zdravstvene beneficije, uključujući antioksidanse i protivupalne spojeve. Bogat je hranljivim materijama, a konzumacija ovog napitka može da ima mnoge koristi za zdravlje.
-
PutovanjaNajbolje zimske destinacije u Evropi ove sezone!
Magazin TimeOut kreirao je listu najboljih destinacija za zimski period. Navodi se da moežete da birate mesta od severa Finske do fantastičnih ulica Španije, pa evo gde biste sve mogli da otputujete ove zime!
Firenca najavljuje desetogodišnji plan borbe protiv prekomernog turizmaGradonačelnica Firence, Sara Funaro, predstavila je deset tačaka plana za suzbijanje problema prekomernog turizma.
-
PreporučujemoCimet nije samo ukusan začin – isprobajte ga i kao sredstvo za čišćenje
Cimet je verovatno jedan od najpopularnijih začina na svetu, cenjen zbog svog bogatog ukusa i mirisa. Dodajemo ga raznim jelima, od slanih do slatkih, ali mnogi ne znaju da ovaj začin ima i primenu u domaćinstvu – može biti vrlo koristan za čišćenje i osvežavanje prostora.
Praktična primena sredstva za uklanjanje laka za nokte u vašem domuDa li ste znali da sredstvo za uklanjanje laka za nokte može da ima višestruku primenu u vašem domu nego? Ovaj uobičajeni kućni proizvod, koji gotovo uvek imamo pri ruci, može da vam pomogne u različitim situacijama zahvaljujući acetonu – glavnom sastojku koji efikasno uklanja brojne mrlje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.17 116.99 117.81 CHF 124.18 125.06 125.93 USD 109.75 110.53 111.30
-
Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?
Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.
19-11-2024 | 11:07 | Autor/Izvor: Naxi media
Foto: Bigstock, Eshma
Danas je moguće dešifrovati naš individualni genetski kod, niz od 3,2 milijarde "slova" DNK jedinstvenih za svakog od nas, koji predstavlja nacrt za naš moyak i telo. Ovaj niz pokazuje u kojoj meri naše ponašanje ima biološku predispoziciju, što znači da možemo biti skloni razvoju određenih osobina ili karakteristika.
Istraživanja su pokazala da geni ne određuju samo visinu, boju očiju ili težinu, već i našu podložnost mentalnim poremećajima, dugovečnost, inteligenciju i impulsivnost.
Ove osobine su, u različitoj meri, zapisane u našim genima – ponekad kroz interakciju hiljada gena.
Većina tih gena utiče na to kako se moždane strukture oblikuju u materici i kako funkcionišu. Danas možemo posmatrati razvoj mozga bebe čak 20 nedelja pre rođenja.
Promene u moždanim strukturama povezane su s genima koji predisponiraju za poremećaje iz spektra autizma i poremećaj pažnje s hiperaktivnošću (ADHD).
One takođe predisponiraju za stanja koja se možda neće manifestovati decenijama, poput bipolarnog poremećaja, teške depresije i šizofrenije.
Sve češće se suočavamo s mogućnošću da predispozicije za složenija ponašanja takođe mogu biti unapred "uvezane" u naše mozgove.
To uključuje religiju koju biramo, način na koji formiramo političke ideologije, pa čak i kako biramo prijatelje.
Priroda i okruženje su isprepleteni
Postoje i drugi načini na koje se naši životni događaji mogu preneti kroz generacije, osim što su zapisani u DNK.
"Epigenetika" je relativno nova oblast nauke koja pokazuje koliko priroda i okruženje mogu biti povezani.
Ne bavi se promenama gena samih po sebi, već "oznakama" koje se dodaju genima tokom životnog iskustva, menjajući način na koji se geni izražavaju.
Jedna studija iz 2014. godine istraživala je epigenetske promene kod miševa. Miševi vole miris trešanja, pa kad ga osete, aktivira se zona zadovoljstva u njihovom mozgu, motivišući ih da pronađu poslasticu. Istraživači su uparili ovaj miris s blagim elektrošokom, a miševi su brzo naučili da se ukoče u iščekivanju.
Studija je pokazala da se ovo novo sećanje prenosilo kroz generacije. Unuci miševa plašili su se trešanja, iako nikada nisu doživeli elektrošok.
DNK u spermi njihovog dede promenila je oblik, ostavljajući trag iskustva u genima.
Istraživanja ove vrste su još uvek u toku, pa se postavljaju pitanja o tome kako se ovi mehanizmi mogu primeniti na ljude. Međutim, preliminarni rezultati pokazuju da epigenetske promene mogu uticati na potomke ljudi koji su preživeli ekstremne traume.
Jedna studija je pokazala da su sinovi američkih zarobljenika iz Građanskog rata imali za 11% višu stopu smrtnosti do sredine četrdesetih.
Druga manja studija pokazala je da su preživeli Holokausta i njihova deca imali epigenetske promene na genu povezanim s nivoima kortizola, hormona stresa.
Rezultati ukazuju na to da potomci imaju viši ukupni nivo kortizola, što ih čini podložnijim anksioznim poremećajima.
Imamo li prostor za slobodnu volju?
Naravno, nije jednostavno reći da su naši životi unapred određeni mozgom s kojim smo rođeni, DNK nasleđenom od roditelja ili sećanjima prenetim od baka i deda.
Srećom, postoji prostor za promene. Učenjem formiramo nove veze između nervnih ćelija. Kada se nova veština vežba ili ponavlja, te veze jačaju i znanje se pretvara u trajnu uspomenu.
Ako se sećanje često priziva, ono postaje podrazumevani put za električne signale u mozgu, što znači da naučeno ponašanje postaje navika.
Vožnja bicikla, na primer, veština je koju ne znamo pri rođenju, ali je kroz pokušaje, greške i nekoliko padova, možemo savladati.
Slični principi formiraju osnovu percepcije i navigacije. Krećemo se kroz okruženje, stvaramo i jačamo neuronske veze dok zamišljamo prostor oko sebe.
Međutim, postoji problem: ponekad nas prošla iskustva zaslepljuju za buduće istine.
Naš identitet i očekivanja baziraju se na prethodnim iskustvima, pa promena ovih okvira može zahtevati previše kognitivne energije.
Elegantna mašinerija
Facinantna je sposobnost posmatrati sebe kao deo elegantne mašinerije. Ulazni podaci iz sveta obrađuju se u našim jedinstvenim mozgovima i proizvode našu jedinstvenu reakciju – ponašanje.
Ipak, mnogima od nas ideja o biološkom determinizmu, gde je ljudsko ponašanje u potpunosti urođeno, stvara nelagodu.
Možda je umesto toga korisnije priznati uticaj biologije na našu individualnost i iskoristiti zajedničku snagu kako bismo oblikovali svet u bolje mesto, piše Hannah Critchlow, prenosi Science Alert. -
Pročitajte i...Naučnici usavršavaju biljne zamene za meso uz pomoć veštačke inteligencije!
Ljubitelji mesa često priznaju da prelazak na biljne alternative nije jednostavan proces. Međutim, zahvaljujući timu inovativnih inženjera sa Univerziteta Stenford, život postaje ukusniji za one koji žele da prigrle održiviju ishranu.
Šta 25 godina istraživanja otkriva o starenju mozga?Starenje mozga već decenijama izaziva interesovanje naučnika i javnosti. Sada je istraživački program koji je trajao 25 godina pružio ključne uvide o faktorima koji utiču na kognitivne sposobnosti tokom života.
11 reči koje koristimo svakodnevno, a nekada su bile brendovi!Zamislite uspeh toliko velik da je ime vašeg proizvoda postalo sinonim za celu kategoriju. Ova pojava, iako pokazatelj vrhunske prepoznatljivosti brenda, dolazi sa svojim dobrim i lošim stranama, a mnogi poznati brendovi su se suočili s ovim izazovom.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: