Slušate: Noć uz Naxi

Pesma: Crvena jabuka - Sad je srce stijena

Noć uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Crvena jabuka - Sad je srce stijena
    2. Bajaga - Svemirska Policija
    3. Nina Badrić - Ono Kad
    4. Zdravko Čolić - Šta mi radiš
    5. Petar Grašo - Kada krenu vlakovi
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 1. april - 1 - Dodir noći
    2. 1. april - 2 - Dodir noći
    3. 1. april - 3 - Dodir noći
    4. Zdenko Kolar - Utorak - Mojih 50
    5. 31. mart - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Domaća supa od junetine i piletine! Domaća supa od junetine i piletine!

    Sigurni smo da svi volite pileću i juneću domaću supu, ali da li ste probali da kombinujete ove dve vrsta mesa?

    Rižoto sa pečurkama Rižoto sa pečurkama

    Odličan i lagan obrok koji uvek prija. Idealna jer opcija za zdraviji ručak ili večeru, a ako baš vodite računa o zdravlju i težini samo izbacite sir...

  • Zdravlje
    Šta naša stopala mogu da nam Šta naša stopala mogu da nam "kažu" o našem zdravlju?

    Bol i otok u stopalima obično nisu razlog za ozbiljnu zabrinutost, posebno ako su prolazni i rezultat naporne fizičke aktivnosti, ali postoje ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju.

    Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu? Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?

    Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.

  • Putovanja
    Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a

    Izgubljeni grad Inka u Peruu, prostrane slane ravnice i impozantan glečer predstavljaju ovaj kontinent na našem nedavno ažuriranom spisku.

    Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini! Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini!

    Novo istraživanje rangiralo je prosečne dnevne budžete u 131 zemlji sveta, a ove destinacije su se našle na samom vrhu liste.

  • Preporučujemo
    Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer? Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer?

    Nakon što kuhinjskim sunđerom operete lonce, šerpe i druge sudove koje svakodnevno koristite, verovatno samo odložite sunđer i više ne razmišljate o tome. Međutim, da li ste se ikada pitali kada je zaista krajnje vreme da ih bacite?

    Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu? Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu?

    Mnogima je poznata situacija kada oprana garderoba danima stoji zgužvana u nekom ćošku, čekajući peglanje. Ako ste i vi među onima koji ne vole da peglaju, ovaj jednostavan trik sa ledom mogao bi da vam olakša posao. Sve što vam je potrebno su sušilica, nekoliko kockica leda i izgužvani komad odeće.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 121.99 122.85 123.71
    USD 107.86 108.62 109.38
  • Povezani članci
  • Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?

    Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.




    19-11-2024 | 11:07 | Autor/Izvor: Naxi media

    Foto: Bigstock, Eshma


    Danas je moguće dešifrovati naš individualni genetski kod, niz od 3,2 milijarde "slova" DNK jedinstvenih za svakog od nas, koji predstavlja nacrt za naš moyak i telo. Ovaj niz pokazuje u kojoj meri naše ponašanje ima biološku predispoziciju, što znači da možemo biti skloni razvoju određenih osobina ili karakteristika.


    Istraživanja su pokazala da geni ne određuju samo visinu, boju očiju ili težinu, već i našu podložnost mentalnim poremećajima, dugovečnost, inteligenciju i impulsivnost.


    Ove osobine su, u različitoj meri, zapisane u našim genima – ponekad kroz interakciju hiljada gena.


    Većina tih gena utiče na to kako se moždane strukture oblikuju u materici i kako funkcionišu. Danas možemo posmatrati razvoj mozga bebe čak 20 nedelja pre rođenja.


    Promene u moždanim strukturama povezane su s genima koji predisponiraju za poremećaje iz spektra autizma i poremećaj pažnje s hiperaktivnošću (ADHD).


    One takođe predisponiraju za stanja koja se možda neće manifestovati decenijama, poput bipolarnog poremećaja, teške depresije i šizofrenije.


    Sve češće se suočavamo s mogućnošću da predispozicije za složenija ponašanja takođe mogu biti unapred "uvezane" u naše mozgove.


    To uključuje religiju koju biramo, način na koji formiramo političke ideologije, pa čak i kako biramo prijatelje.


    Priroda i okruženje su isprepleteni


    Postoje i drugi načini na koje se naši životni događaji mogu preneti kroz generacije, osim što su zapisani u DNK.


    "Epigenetika" je relativno nova oblast nauke koja pokazuje koliko priroda i okruženje mogu biti povezani.


    Ne bavi se promenama gena samih po sebi, već "oznakama" koje se dodaju genima tokom životnog iskustva, menjajući način na koji se geni izražavaju.


    Jedna studija iz 2014. godine istraživala je epigenetske promene kod miševa. Miševi vole miris trešanja, pa kad ga osete, aktivira se zona zadovoljstva u njihovom mozgu, motivišući ih da pronađu poslasticu. Istraživači su uparili ovaj miris s blagim elektrošokom, a miševi su brzo naučili da se ukoče u iščekivanju.


    Studija je pokazala da se ovo novo sećanje prenosilo kroz generacije. Unuci miševa plašili su se trešanja, iako nikada nisu doživeli elektrošok.


    DNK u spermi njihovog dede promenila je oblik, ostavljajući trag iskustva u genima.


    Istraživanja ove vrste su još uvek u toku, pa se postavljaju pitanja o tome kako se ovi mehanizmi mogu primeniti na ljude. Međutim, preliminarni rezultati pokazuju da epigenetske promene mogu uticati na potomke ljudi koji su preživeli ekstremne traume.


    Jedna studija je pokazala da su sinovi američkih zarobljenika iz Građanskog rata imali za 11% višu stopu smrtnosti do sredine četrdesetih.


    Druga manja studija pokazala je da su preživeli Holokausta i njihova deca imali epigenetske promene na genu povezanim s nivoima kortizola, hormona stresa.


    Rezultati ukazuju na to da potomci imaju viši ukupni nivo kortizola, što ih čini podložnijim anksioznim poremećajima.


    Imamo li prostor za slobodnu volju?

    Naravno, nije jednostavno reći da su naši životi unapred određeni mozgom s kojim smo rođeni, DNK nasleđenom od roditelja ili sećanjima prenetim od baka i deda.


    Srećom, postoji prostor za promene. Učenjem formiramo nove veze između nervnih ćelija. Kada se nova veština vežba ili ponavlja, te veze jačaju i znanje se pretvara u trajnu uspomenu.


    Ako se sećanje često priziva, ono postaje podrazumevani put za električne signale u mozgu, što znači da naučeno ponašanje postaje navika.


    Vožnja bicikla, na primer, veština je koju ne znamo pri rođenju, ali je kroz pokušaje, greške i nekoliko padova, možemo savladati.


    Slični principi formiraju osnovu percepcije i navigacije. Krećemo se kroz okruženje, stvaramo i jačamo neuronske veze dok zamišljamo prostor oko sebe.


    Međutim, postoji problem: ponekad nas prošla iskustva zaslepljuju za buduće istine.


    Naš identitet i očekivanja baziraju se na prethodnim iskustvima, pa promena ovih okvira može zahtevati previše kognitivne energije.


    Elegantna mašinerija


    Facinantna je sposobnost posmatrati sebe kao deo elegantne mašinerije. Ulazni podaci iz sveta obrađuju se u našim jedinstvenim mozgovima i proizvode našu jedinstvenu reakciju – ponašanje.


    Ipak, mnogima od nas ideja o biološkom determinizmu, gde je ljudsko ponašanje u potpunosti urođeno, stvara nelagodu.


    Možda je umesto toga korisnije priznati uticaj biologije na našu individualnost i iskoristiti zajedničku snagu kako bismo oblikovali svet u bolje mesto, piše Hannah Critchlow, prenosi Science Alert.

  • Pročitajte i...
    Neočekivan uticaj video igara na inteligenciju dece, pokazuje istraživanje Neočekivan uticaj video igara na inteligenciju dece, pokazuje istraživanje

    straživači su otkrili da deca koja provode više vremena igrajući video igre pokazuju bolje rezultate na testovima inteligencije, što delimično dovodi u pitanje uvreženo mišljenje da su igrice štetne za mlade umove.

    Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu Skriveni dragulj Škotske na prodaju: Ovo ostrvo je jeftinije od stana u Glazgovu

    Čitavo škotsko ostrvo stavljeno je na prodaju po ceni od 350.000 funti – što je jeftinije od trosobnog stana u Glazgovu.

    Zašto pećinski pauci ostaju slepi? Novo istraživanje otkriva razloge Zašto pećinski pauci ostaju slepi? Novo istraživanje otkriva razloge

    Mnogi pauci vrste Tegenaria pagana naseljavaju pećine i imaju slab vid, dok drugi žive u osvetljenijim područjima. Ova razlika privukla je pažnju naučnika koji istražuju kako geni utiču na razvoj vida kod ove vrste, među kojima je i dr Efrat Gaviš-Regev iz Prirodnjačke zbirke Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu.

    Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija? Kako su iguane prešle 8.000 kilometara da stignu do tropskog Fidžija?

    Iguane su poznate po tome što se mogu prevoziti na plutajućoj vegetaciji, a zabeležena su i njihova "putovanja" od čak 1.000 kilometara do Galapagosa. Međutim, najduže poznato prelaženje okeana među kopnenim životinjama pripada praprecima fidžijskih iguana, pokazuje novo istraživanje biologa sa Univerziteta Kalifornije u Berkliju i Univerziteta u San Francisku.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: