-
Poslednjih 5 pesama
- Vlado i Rodja - Draga
- Azra - Gracija
- Boris Novković - Ne kuni se
- Riblja čorba - U dva ce cistaci odneti djubre
- Petar Grašo - Sta Bi Ja Bez Tebe
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Salata sa kruškom, rukolom i sirom
Ova salata je odlična kao lagani obrok, prilog uz meso, ili kao predjelo.
-
Zdravlje
Najbolja hrana za lepu i negovanu kožu!
Ono što jedete može značajno uticati na izgled i osećaj vaše kože, kao i na učestalost određenih kožnih problema. Australijska istraživanja pokazala su da ishrana s niskim glikemijskim indeksom (GI) može da smanji simptome akni i poboljšati kvalitet kože. Savete o ishrani donosi dijetetičarka dr Džoana Mekmilan.
13 načina da se izborite sa žudnjom za šećerom
Da li često konzumirate slatka peciiva za doručak i primećujete li da baš ta navika može da vas natera da posegnete za još nečim slatkim dva sata kasnije? Da li uzmete čokoladicu kako biste prebrodili popodnevni pad energije – a zatim posegnete za kolom da biste se oporavili od tog „pada nakon pada“?
-
-
Putovanja
Najlepše lisabonske bašte ovog proleća otvorene za posetioce
U okviru festivala Jardins Abertos, najlepše zelene oaze Lisabona otvoriće svoja vrata svim ljubiteljima prirode tokom četiri vikenda u maju – i to bez ikakve ulaznice. Inicijativa ima za cilj da „podstakne snažnu i pozitivnu vezu s prirodom“, spajajući održivost sa urbanim načinom života.
Upoznajte čari Samosa: Savršena destinacija za proleće i leto u Grčkoj
Stigli su topli dani, a s njima i sve češće misli o putovanjima, begu iz svakodnevice i trenucima koje možemo provesti na suncu, negde uz more. Kako temperature rastu, raste i želja da otkrijemo nova mesta – ona koja još nisu preplavljena turistima, ali nude sve ono što tražimo od savršenog odmora. Jedna od takvih destinacija krije se u samom srcu Egejskog mora – ostrvo Samos. Iako ne spada u najpoznatije grčke hitove poput Santorinija ili Mikonosa, Samos važi za pravi skriveni dragulj.
-
Preporučujemo
Trik sa čašom koji može da nam pomogne da se rešimo vinskih mušica
Vinske, odnosno voćne mušice, uskoro će se pojaviti u našim domovima. Ako ih primetite kako lete oko kante za smeće ili posude s voćem i povrćem, isprobajte jednostavan trik sa čašom.
Da li ste znali da je aktivni ugalj jedno od najmoćnijih sredstava za čišćenje?
Iako možda deluje neobično, aktivni ugalj je izuzetno efikasan u uklanjanju prljavštine, vlage i neprijatnih mirisa. Za razliku od običnog uglja, njegova porozna struktura omogućava mu da apsorbuje toksine, ulja i vlagu, što ga čini odličnim prirodnim sredstvom za čišćenje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.41 117.23 118.05 CHF 125.31 126.19 127.07 USD 102.45 103.17 103.89
-
Kako odrediti najbolje vreme za spavanje?
Idealno vreme za spavanje u zavisnosti od vašeg ustaljenog buđenja Količina sna koja vam je potrebna menja se tokom života. Zato vaš uzrast može pomoći u određivanju tačnog vremena odlaska na spavanje, kako biste se probudili odmorni i spremni za dnevne obaveze.
28-02-2025 | 10:35 | Autor/Izvor: Naxi media, Verywellhealth
Foto: Bigstock, everest comunity
Prema Nacionalnoj fondaciji za san, većina odraslih bi trebalo da spava između sedam i devet sati, u proseku osam sati.1 Međutim, nije svima potreban san u istom vremenskom okviru.
Ovaj tekst objašnjava koliko sna vam je potrebno u zavisnosti od godina, koje je preporučeno vreme za odlazak na spavanje i koje prepreke mogu ometati kvalitetan san. Takođe nudi strategije za lakše uspavljivanje.
Koliko sna vam je potrebno prema uzrastu
Nacionalna fondacija za san preporučuje sledeće:Novorođenčad (0–3 meseca): 14 do 17 sati dnevno, uključujući dremke
Bebe (4–11 meseci): 12 do 15 sati dnevno, uključujući dremke
Mala deca (12–35 meseci): 11 do 14 sati dnevno, uključujući dremke
Predškolci (3–5 godina): 10 do 13 sati dnevno
Školski uzrast (6–13 godina): 9 do 11 sati dnevno
Tinejdžeri (14–17 godina): 8 do 10 sati dnevno
Mladi odrasli (18–25 godina): 7 do 9 sati dnevno
Odrasli (26–64 godine): 7 do 9 sati dnevno
Stariji od 65 godina: 7 do 8 sati dnevno
Kako odrediti idealno vreme za spavanje?
Da biste odredili vreme za odlazak na spavanje, važno je znati koliko vam sna zaista treba da biste se osećali odmorno. To se naziva "potreba za snom".
Pored uzrasta, genetika, životno okruženje i zdravstveno stanje takođe mogu uticati na potreban broj sati sna. Dok nekim ljudima treba manje od sedam sati (kratki spavači), drugima je neophodno više od devet sati da bi se osećali odmorno (dugi spavači).Deca generalno zahtevaju više sna od odraslih. Mlađi odrasli i osobe koje nadoknađuju neispavanost mogu imati koristi od dužeg sna, čak i preko devet sati noću.
Nedostatak sna može povećati rizik od depresije, srčanih bolesti, gojaznosti i drugih zdravstvenih problema.
Uticaj cirkadijalnog ritma
Cirkadijalni ritam, poznat i kao "ciklus spavanja i budnosti", igra ključnu ulogu u obrascima spavanja. Naš unutrašnji biološki sat reguliše proizvodnju melatonina, hormona koji izaziva pospanost.
Dnevno izlaganje svetlu podstiče budnost, dok mrak stimuliše lučenje melatonina i pomaže vam da zaspite i ostanete u snu.6 Zato je idealno ići na spavanje kada padne mrak i buditi se kada svane. Rad u noćnim smenama i promene vremenskih zona mogu narušiti cirkadijalni ritam.6
Preporučeno vreme za odlazak na spavanje u odnosu na buđenje
Da biste pronašli idealno vreme za odlazak na spavanje, odredite kada treba da ustanete i vratite unazad potreban broj sati sna.
Ako je planirano buđenje između 7:00 i 8:00 ujutru:Bebe mogu ići na spavanje između 19:00 i 20:00
Mala deca mogu ići na spavanje između 19:00 i 21:00
Predškolci mogu ići na spavanje između 20:00 i 21:00
Ako morate da ustajanete između 5:00 i 7:00 ujutru, preporučeni termini su:Školska deca: između 20:00 i 21:00
Tinejdžeri: između 21:00 i 22:00
Odrasli: između 22:00 i 23:00
Bez obzira na uzrast i potrebu za snom, važno je održavati dosledno vreme buđenja, čak i vikendom, kako bi san bio kvalitetniji. -
Pročitajte i...
Najbolja hrana za lepu i negovanu kožu!
Ono što jedete može značajno uticati na izgled i osećaj vaše kože, kao i na učestalost određenih kožnih problema. Australijska istraživanja pokazala su da ishrana s niskim glikemijskim indeksom (GI) može da smanji simptome akni i poboljšati kvalitet kože. Savete o ishrani donosi dijetetičarka dr Džoana Mekmilan.
13 načina da se izborite sa žudnjom za šećerom
Da li često konzumirate slatka peciiva za doručak i primećujete li da baš ta navika može da vas natera da posegnete za još nečim slatkim dva sata kasnije? Da li uzmete čokoladicu kako biste prebrodili popodnevni pad energije – a zatim posegnete za kolom da biste se oporavili od tog „pada nakon pada“?
Moć prirode: Ovo voće je sjajan saveznik zdravog srca!
Unošenje više voća i povrća može pomoći u snižavanju krvnog pritiska, ali jedno voće se posebno izdvaja po svojim hranljivim svojstvima.
Refluks kiseline: Evo šta bi trebalo da izbegavamo, ali i šta može da nam pomogne
Refluks kiseline ili žgaravica (gorušica) tehnički je poznat kao gastroezofagealni refluks. Ovaj problem nastaje kada je ventil ili sfinkter koji povezuje želudac sa jednjakom oslabljen. U tom slučaju, želudačna kiselina, koja bi trebalo da ostane u želucu, vraća se u jednjak. Kako je kiselina iritantna, sluzokoža jednjaka postaje upaljena, uzrokujući neprijatnost.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: