Slušate: Noć uz Naxi

Pesma: Kaliopi - Rodjeni

Noć uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Kaliopi - Rodjeni
    2. Oliver Dragojević - Moja tajna ljubavi
    3. Leb i Sol - Skopje
    4. Frajle - Menjam Dane
    5. Tutti Frutti Band - Stvari lagane
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 1. april - 1 - Dodir noći
    2. 1. april - 2 - Dodir noći
    3. 1. april - 3 - Dodir noći
    4. Zdenko Kolar - Utorak - Mojih 50
    5. 31. mart - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Domaća supa od junetine i piletine! Domaća supa od junetine i piletine!

    Sigurni smo da svi volite pileću i juneću domaću supu, ali da li ste probali da kombinujete ove dve vrsta mesa?

    Rižoto sa pečurkama Rižoto sa pečurkama

    Odličan i lagan obrok koji uvek prija. Idealna jer opcija za zdraviji ručak ili večeru, a ako baš vodite računa o zdravlju i težini samo izbacite sir...

  • Zdravlje
    Šta naša stopala mogu da nam Šta naša stopala mogu da nam "kažu" o našem zdravlju?

    Bol i otok u stopalima obično nisu razlog za ozbiljnu zabrinutost, posebno ako su prolazni i rezultat naporne fizičke aktivnosti, ali postoje ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju.

    Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu? Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?

    Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a

    Izgubljeni grad Inka u Peruu, prostrane slane ravnice i impozantan glečer predstavljaju ovaj kontinent na našem nedavno ažuriranom spisku.

    Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini! Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini!

    Novo istraživanje rangiralo je prosečne dnevne budžete u 131 zemlji sveta, a ove destinacije su se našle na samom vrhu liste.

  • Preporučujemo
    Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer? Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer?

    Nakon što kuhinjskim sunđerom operete lonce, šerpe i druge sudove koje svakodnevno koristite, verovatno samo odložite sunđer i više ne razmišljate o tome. Međutim, da li ste se ikada pitali kada je zaista krajnje vreme da ih bacite?

    Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu? Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu?

    Mnogima je poznata situacija kada oprana garderoba danima stoji zgužvana u nekom ćošku, čekajući peglanje. Ako ste i vi među onima koji ne vole da peglaju, ovaj jednostavan trik sa ledom mogao bi da vam olakša posao. Sve što vam je potrebno su sušilica, nekoliko kockica leda i izgužvani komad odeće.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.37 117.19 118.01
    CHF 121.99 122.85 123.71
    USD 107.86 108.62 109.38
  • Povezani članci
  • Kako naš mozak deli dan na različita „poglavlja“?

    U trenutku kada uđemo u novo okruženje – bilo da je reč o ulasku u restoran, prisustvovanju nekom događaju ili sedenju ispred televizora – mozak zapravo započinje novo „poglavlje“ u danu.




    10-01-2025 | 10:56 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, ismagilov


    Ove mentalne promene dešavaju se tokom celog dana, dok mozak konstantno deli iskustva na pojedinačne događaje koje kasnije možemo razumeti i zapamtiti.


    Ali, šta tačno uzrokuje da mozak označi te trenutke kao nova „poglavlja“? Upravo to je ono što nova studija, objavljena u časopisu Current Biology, pokušava da istraži.


    Mentalna poglavlja u mozgu

    Istraživanje su vodili Kristofer Baldasano, vanredni profesor psihologije na Univerzitetu Kolumbija, i Aleksandra de Soares, bivša članica njegove laboratorije. Tim je želeo da razume šta podstiče mozak da postavi granice oko iskustava, organizujući ih kao zasebne događaje tokom našeg dana.


    Istraživači su ispitivali dve glavne mogućnosti: jedna je da su ta mentalna poglavlja izazvana velikim promenama u našem okruženju, kao što je prelazak iz spoljašnjosti u drugo okruženje, recimo restoran.


    Druga mogućnost je da naš mozak može biti više vođen unutrašnjim skriptama zasnovanim na prošlim iskustvima i ciljevima, pa čak i značajne promene u okruženju mogu biti ignorisane ako nisu relevantne za naš trenutni fokus.


    Fokus istraživanja

    Da bi testirali svoju hipotezu, istraživači su kreirali set od 16 audio-narativa, svaki u trajanju od tri do četiri minuta. Priče su se odvijale na jednoj od četiri lokacije (restoran, aerodrom, prodavnica ili sala za predavanja) i pokrivale su četiri socijalne situacije (raskid, prosidbu, poslovni dogovor i romantični sastanak).


    Mozak oblikuje poglavlja na osnovu fokusa

    Istraživači su otkrili da način na koji mozak organizuje iskustva u zasebne događaje zavisi od onoga na šta je osoba trenutno fokusirana.


    Na primer, kada su učesnici slušali priču o prosidbi u restoranu, njihov prefrontalni korteks je obično grupisao priču oko napredovanja prosidbe, vodeći ka željenom odgovoru „da“.


    Međutim, kada su učesnici bili zamoljeni da se fokusiraju na druge aspekte – poput narudžbine para – njihov mozak je počeo da deli iskustvo na nova poglavlja na osnovu tih detalja.


    Pasivni odgovor mozga

    „Želeli smo da osporimo teoriju da su nagle promene u aktivnosti mozga, kada započnemo novo poglavlje u našem danu, uzrokovane samo naglim promenama u svetu – da mozak zapravo ne 'radi' ništa interesantno kada kreira nova poglavlja, već samo pasivno odgovara na promene u čulnim ulazima“, rekao je Baldasano.


    „Naše istraživanje je pokazalo da to nije slučaj: mozak, zapravo, aktivno organizuje naša životna iskustva u delove koji su za nas značajni.“


    Merenje poglavlja u mozgu

    Stručnjaci su merili kako mozak kreira ta poglavlja ispitujući snimke magnetne rezonance kako bi pratili moždanu aktivnost, i tako što su odvojenu grupu učesnika pitali da pritisnu dugme kada osete da je počeo novi deo priče.


    Otkrića su pokazala da, u zavisnosti od perspektive koju su učesnici dobili, mozak različito deli priču.


    Na primer, osoba koja sluša priču o raskidu na aerodromu može registrovati nova poglavlja kada prođe kroz bezbednosnu kontrolu ili stigne do kapije, ako je zamoljena da se fokusira na specifične detalje aerodroma.


    Ali, ako im je pažnja usmerena ka emocionalnoj strani raskida, mozak može registrovati nova poglavlja na osnovu razvoja veze.


    Slično, u priči o poslovnom dogovoru u prodavnici, učesnici su mogli da se fokusiraju na faze poslovnog dogovora ili korake kupovine, što je uticalo na to šta je njihov mozak percipirao kao nova poglavlja.


    Životna iskustva i sećanja

    Istraživače takođe zanima kako ove promenljive perspektive utiču na dugoročno pamćenje. Pitali su učesnike da se prisete što više detalja iz svake priče i još uvek analiziraju te podatke kako bi razumeli kako različite perspektive oblikuju sećanje.


    Šire posmatrano, ova studija doprinosi naporima da se razvije sveobuhvatna teorija o tome kako se stvarna iskustva dele u memoriju događaja, sugerišući da prethodno znanje i očekivanja igraju ključnu ulogu u tome kako naš mozak organizuje i priseća se tih događaja.


    Značajne priče i matematički modeli

    Za Baldasana, ovaj projekat je bio nagrađujuće putovanje. „Praćenje obrazaca aktivnosti u mozgu tokom vremena je veliki izazov koji zahteva upotrebu složenih alata za analizu“, rekao je.


    „Korišćenje značajnih priča i matematičkih modela za otkrivanje nečeg novog o kogniciji je upravo vrsta nekonvencionalnog istraživanja u mojoj laboratoriji na koje sam najponosniji i najuzbuđeniji.“


    Ova otkrića pružaju uvid u način na koji mozak obrađuje i organizuje naša iskustva, ističući da to nisu samo promene u spoljašnjem svetu koje oblikuju kako percipiramo nove događaje, već i naš unutrašnji fokus, očekivanja i ciljevi.

  • Pročitajte i...
    Neočekivan uticaj video igara na inteligenciju dece, pokazuje istraživanje Neočekivan uticaj video igara na inteligenciju dece, pokazuje istraživanje

    straživači su otkrili da deca koja provode više vremena igrajući video igre pokazuju bolje rezultate na testovima inteligencije, što delimično dovodi u pitanje uvreženo mišljenje da su igrice štetne za mlade umove.

    Teatar Danas slavimo svetski dan pozorišta

    Na današnji dan, već duže od šest decenija, obeležavamo Svetski dan pozorišta.

    Nocebo efekat: Možemo li sebe da nateramo da se osećamo loše? Nocebo efekat: Možemo li sebe da nateramo da se osećamo loše?

    Skoro svi su čuli za placebo efekat — kada ljudi osete povoljne efekte od leka koji uopšte nema uticaj na određeno stanje. Međutim, malo ko zna za njegovu suprotnost, takozvani nocebo efekat. U ovom slučaju, osobe koje uzimaju lek, bilo pravi ili placebo, doživljavaju neželjene, negativne efekte. Medical News Today razgovarao je sa stručnjacima o osnovama ovog fenomena i o tome šta se može učiniti kako bi se njegov uticaj na lečenje i klinička ispitivanja sveo na minimum.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: