Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Aleksandra Radović - Ziveo Kraj

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Aleksandra Radović - Ziveo Kraj
    2. Djavoli - Dani ljubavi
    3. U Škripcu - Izgleda Da Nismo Sami
    4. Tony Cetinski - Ko da je sudbina htjela
    5. Sladjana i Dado - Princeza
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Uliks Fehmiu - Četvrtak - Mojih 50
    2. 16. oktobar - 1 - Dodir noći
    3. 16. oktobar - 2 - Dodir noći
    4. 16. oktobar - 3 - Dodir noći
    5. Uliks Fehmiu - Sreda - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Mekane kiflice sa kremom Mekane kiflice sa kremom

    Da li postoji neko ko ne voli kiflice sa kremom? Ako ih ranije niste pripremali, imajte na umu da je ovaj recept veoma jednostavan i da je teško da pogrešite sa njim.

    Čokoladne kuglice sa borovnicama Čokoladne kuglice sa borovnicama

    Sočne, lagane i ukusne, ove kuglice nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

  • Zdravlje
    Sedam zdravstvenih prednosti kupusa! Sedam zdravstvenih prednosti kupusa!

    Ovo uobičajeno lisnato zeleno povrće dolazi u različitim bojama, oblicima i veličinama, a možete da ga koristite za supe, salate, sendviče i još mnogo toga. Jedite ga sirovog ili blago prženog kako biste dobili najviše koristi. Nalazi se i fermentisan u namirnicama koje su dobre za creva, a sjajno je to što je jako povoljna namirnica i što nam je dostupan skoro tokom cele godine.

    Pravilno raspoređen unos vode u toku dana: Evo šta savetuju naučnici Pravilno raspoređen unos vode u toku dana: Evo šta savetuju naučnici

    Izgleda da većina nas pogrešno konzumira vodu, što može značajno umanjiti njene brojne zdravstvene benefite. Način na koji unosimo vodu tokom dana može imati direktan uticaj na to koliko zapravo koristimo njena blagotvorna svojstva, a mnogi od nas nisu svesni da pogrešne navike ispijanja vode mogu smanjiti njen pozitivan efekat na naše telo.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Lisabon je osvojio titulu najbolje kulinarske destinacije Evrope! Lisabon je osvojio titulu najbolje kulinarske destinacije Evrope!

    Lisabon je poznat po svojoj bogatoj kulturi, zadivljujućoj arhitekturi, brdovitom pejzažu i, naravno, hrani. Ako ste ikada posetili portugalsku prestonicu, znate da njene ulice počinju da mirišu na slatku vanilu rano ujutru, dok pekari pripremaju serije peciva, uključujući čuveni pastel da nata.

    Brzi voz od Osla do Bergena: Evo kako izgleda ovo predivno putovanje! Brzi voz od Osla do Bergena: Evo kako izgleda ovo predivno putovanje!

    Za putnike koji planiraju posetu Norveškoj, snalaženje u ovoj prostranoj i zadivljujućoj zemlji može predstavljati izazov. Rešenje? Putovanje vozom. Zimi, mnogi se ukrcavaju na voz kompanije Vy u Oslu i započinju putovanje čuvenom železničkom prugom Bergen (poznatom i kao Bergensbanen), koja se često svrstava među najlepše vožnje vozom na kontinentu. Ova pruga je takođe poznata kao najviša železnica u severnoj Evropi, sa vrhom na visini od 1.237 metara.

  • Preporučujemo
    Saveti za čišćenje ketlera uz pomoć sastojka koji svi imamo! Saveti za čišćenje ketlera uz pomoć sastojka koji svi imamo!

    Ako imate ketler u svojoj kući sigurno ste svesni koliko je ovaj uređaj koristan. Međutim, ako ga redovno koristite sigurno znate koliko se naslage kamenca brzo napune u ketleru. Zato je redovno čišćenje jako bitno jer kamenac može da utiče na efikasnost samog uređaja i na vek trajanja.

    Uz pomoć rolne toalet papira sprečite gužvanje odeće Uz pomoć rolne toalet papira sprečite gužvanje odeće

    Postoje razni trikovi koje možete primeniti kako biste sprečili gužvanje odeće. Uz pravilnu primenu, možda čak potpuno izbegnete potrebu za peglanjem.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.20 117.02 117.84
    CHF 123.58 124.45 125.32
    USD 107.06 107.81 108.57
  • Povezani članci
  • Kako naš mozak deli dan na različita „poglavlja“?

    U trenutku kada uđemo u novo okruženje – bilo da je reč o ulasku u restoran, prisustvovanju nekom događaju ili sedenju ispred televizora – mozak zapravo započinje novo „poglavlje“ u danu.




    08-10-2024 | 11:56 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, ismagilov


    Ove mentalne promene dešavaju se tokom celog dana, dok mozak konstantno deli iskustva na pojedinačne događaje koje kasnije možemo razumeti i zapamtiti.


    Ali, šta tačno uzrokuje da mozak označi te trenutke kao nova „poglavlja“? Upravo to je ono što nova studija, objavljena u časopisu Current Biology, pokušava da istraži.


    Mentalna poglavlja u mozgu

    Istraživanje su vodili Kristofer Baldasano, vanredni profesor psihologije na Univerzitetu Kolumbija, i Aleksandra de Soares, bivša članica njegove laboratorije. Tim je želeo da razume šta podstiče mozak da postavi granice oko iskustava, organizujući ih kao zasebne događaje tokom našeg dana.


    Istraživači su ispitivali dve glavne mogućnosti: jedna je da su ta mentalna poglavlja izazvana velikim promenama u našem okruženju, kao što je prelazak iz spoljašnjosti u drugo okruženje, recimo restoran.


    Druga mogućnost je da naš mozak može biti više vođen unutrašnjim skriptama zasnovanim na prošlim iskustvima i ciljevima, pa čak i značajne promene u okruženju mogu biti ignorisane ako nisu relevantne za naš trenutni fokus.


    Fokus istraživanja

    Da bi testirali svoju hipotezu, istraživači su kreirali set od 16 audio-narativa, svaki u trajanju od tri do četiri minuta. Priče su se odvijale na jednoj od četiri lokacije (restoran, aerodrom, prodavnica ili sala za predavanja) i pokrivale su četiri socijalne situacije (raskid, prosidbu, poslovni dogovor i romantični sastanak).


    Mozak oblikuje poglavlja na osnovu fokusa

    Istraživači su otkrili da način na koji mozak organizuje iskustva u zasebne događaje zavisi od onoga na šta je osoba trenutno fokusirana.


    Na primer, kada su učesnici slušali priču o prosidbi u restoranu, njihov prefrontalni korteks je obično grupisao priču oko napredovanja prosidbe, vodeći ka željenom odgovoru „da“.


    Međutim, kada su učesnici bili zamoljeni da se fokusiraju na druge aspekte – poput narudžbine para – njihov mozak je počeo da deli iskustvo na nova poglavlja na osnovu tih detalja.


    Pasivni odgovor mozga

    „Želeli smo da osporimo teoriju da su nagle promene u aktivnosti mozga, kada započnemo novo poglavlje u našem danu, uzrokovane samo naglim promenama u svetu – da mozak zapravo ne 'radi' ništa interesantno kada kreira nova poglavlja, već samo pasivno odgovara na promene u čulnim ulazima“, rekao je Baldasano.


    „Naše istraživanje je pokazalo da to nije slučaj: mozak, zapravo, aktivno organizuje naša životna iskustva u delove koji su za nas značajni.“


    Merenje poglavlja u mozgu

    Stručnjaci su merili kako mozak kreira ta poglavlja ispitujući snimke magnetne rezonance kako bi pratili moždanu aktivnost, i tako što su odvojenu grupu učesnika pitali da pritisnu dugme kada osete da je počeo novi deo priče.


    Otkrića su pokazala da, u zavisnosti od perspektive koju su učesnici dobili, mozak različito deli priču.


    Na primer, osoba koja sluša priču o raskidu na aerodromu može registrovati nova poglavlja kada prođe kroz bezbednosnu kontrolu ili stigne do kapije, ako je zamoljena da se fokusira na specifične detalje aerodroma.


    Ali, ako im je pažnja usmerena ka emocionalnoj strani raskida, mozak može registrovati nova poglavlja na osnovu razvoja veze.


    Slično, u priči o poslovnom dogovoru u prodavnici, učesnici su mogli da se fokusiraju na faze poslovnog dogovora ili korake kupovine, što je uticalo na to šta je njihov mozak percipirao kao nova poglavlja.


    Životna iskustva i sećanja

    Istraživače takođe zanima kako ove promenljive perspektive utiču na dugoročno pamćenje. Pitali su učesnike da se prisete što više detalja iz svake priče i još uvek analiziraju te podatke kako bi razumeli kako različite perspektive oblikuju sećanje.


    Šire posmatrano, ova studija doprinosi naporima da se razvije sveobuhvatna teorija o tome kako se stvarna iskustva dele u memoriju događaja, sugerišući da prethodno znanje i očekivanja igraju ključnu ulogu u tome kako naš mozak organizuje i priseća se tih događaja.


    Značajne priče i matematički modeli

    Za Baldasana, ovaj projekat je bio nagrađujuće putovanje. „Praćenje obrazaca aktivnosti u mozgu tokom vremena je veliki izazov koji zahteva upotrebu složenih alata za analizu“, rekao je.


    „Korišćenje značajnih priča i matematičkih modela za otkrivanje nečeg novog o kogniciji je upravo vrsta nekonvencionalnog istraživanja u mojoj laboratoriji na koje sam najponosniji i najuzbuđeniji.“


    Ova otkrića pružaju uvid u način na koji mozak obrađuje i organizuje naša iskustva, ističući da to nisu samo promene u spoljašnjem svetu koje oblikuju kako percipiramo nove događaje, već i naš unutrašnji fokus, očekivanja i ciljevi.

  • Pročitajte i...
    Zebre Da li su zebre crne sa belim prugama ili bele sa crnim prugama?

    Verovatno nikada niste sebi postavili ovo interesantno pitanje, ali morate priznati da zvuči zanimljivo.

    Bundeva Amerikanac uzgajio bundevu težu od 1.120 kilograma

    Travis Gienger, nastavnik hortikulture iz Minesote, u ponedeljak je četvrtu godinu zaredom odneo pobedu na godišnjem takmičenju u merenju bundeva u Severnoj Kaliforniji.

    Robot Robot dirigovao simfonijskim orkestrom u Nemačkoj!

    Upoznajte MAiRA Pro S, robota nove generacije koji je ovog vikenda debitovao u Drezdenu i dirigovao simfonijskim orkestrom uz pomoć tri ruke dizajnirane u saradnji sa lokalnim tehničkim univerzitetom. Simfonijski orkestar iz nemačkog grada kaže da cilj nije bio zamena ljudi, već izvođenje muzike koju ljudi ne bi mogli da odsviraju.

    Svetski dan mentalnog zdravlja Obeležavamo Svetski dan mentalnog zdravlja!

    Svetski dan mentalnog zdravlja ustanovila je 1992. godine Svetska federacija za mentalno zdravlje. U nekim zemljama on je deo šireg obeležavanja nedelje svesti o mentalnim bolestima.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: