-
Poslednjih 5 pesama
- Oliver Dragojević - Moja tajna ljubavi
- Leb i Sol - Skopje
- Frajle - Menjam Dane
- Tutti Frutti Band - Stvari lagane
- Galija - Skadarska
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Domaća supa od junetine i piletine!
Sigurni smo da svi volite pileću i juneću domaću supu, ali da li ste probali da kombinujete ove dve vrsta mesa?
Rižoto sa pečurkama
Odličan i lagan obrok koji uvek prija. Idealna jer opcija za zdraviji ručak ili večeru, a ako baš vodite računa o zdravlju i težini samo izbacite sir...
-
Zdravlje
Šta naša stopala mogu da nam "kažu" o našem zdravlju?
Bol i otok u stopalima obično nisu razlog za ozbiljnu zabrinutost, posebno ako su prolazni i rezultat naporne fizičke aktivnosti, ali postoje ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju.
Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?
Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.
-
-
Putovanja
Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a
Izgubljeni grad Inka u Peruu, prostrane slane ravnice i impozantan glečer predstavljaju ovaj kontinent na našem nedavno ažuriranom spisku.
Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini!
Novo istraživanje rangiralo je prosečne dnevne budžete u 131 zemlji sveta, a ove destinacije su se našle na samom vrhu liste.
-
Preporučujemo
Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer?
Nakon što kuhinjskim sunđerom operete lonce, šerpe i druge sudove koje svakodnevno koristite, verovatno samo odložite sunđer i više ne razmišljate o tome. Međutim, da li ste se ikada pitali kada je zaista krajnje vreme da ih bacite?
Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu?
Mnogima je poznata situacija kada oprana garderoba danima stoji zgužvana u nekom ćošku, čekajući peglanje. Ako ste i vi među onima koji ne vole da peglaju, ovaj jednostavan trik sa ledom mogao bi da vam olakša posao. Sve što vam je potrebno su sušilica, nekoliko kockica leda i izgužvani komad odeće.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 121.99 122.85 123.71 USD 107.86 108.62 109.38
-
Deset zanimljivih činjenica o ljudskom mozgu!
Mozak je složen organ, odgovoran za većinu funkcija u našem telu. Upoznajte se sa ovih 10 zabavnih činjenica i imaćete bolju spoznaju o tome kako naš mozak funkcioniše.
29-01-2025 | 12:48 | Autor/Izvor: Naxi media, piedmont
Foto: Bigstock, srikijt
1. Prosečan mozak odrasle osobe teži 1.350 g i teksture je poput čvrstog želea. Interesantno je da intelektualne sposobnosti nisu srazmerne masi i veličini mozga.
2. Svaki put kada vaše srce kuca, vaše arterije nose 20 do 25 procenata vaše krvi do mozga.
3. Svaki put kada se iznenada javi neko sećanje, odnosno jednostavno se setite nekoga ili imate novu misao, stvarate vezu u mozgu.4. U mozgu postoji 100 milijardi neurona (nervnih ćelija), ali oni čine samo 10 odsto mozga. Ovi neuroni se granaju do više od 100 triliona triger tačaka, formirajući ono što stručnjaci nazivaju „šumom neurona“.
5. Veličina nije bitna kad pričamo o intelektualnim sposobnostima. Nema dokaza da je osoba koja ima veći mozak pametnija od one sa manjim mozgom.
6. U mozgu postoji 100.000 milja krvnih sudova. Udaljenost oko sveta na ekvatoru je 24.900 milja.7. Da li ste znali da je normalno da vam um luta? Zajednička studija Univerziteta Harvard, Dartmouth koledža i Univerziteta u Aberdinu u Škotskoj otkrila je da su delovi mozga koji kontrolišu „misao koja nije povezana sa zadatkom“ (kao što je sanjarenje) skoro uvek aktivni kada mozak miruje.
8. Prema studiji objavljenoj u The New England Journal of Medicine, odrasli koji su učestvovali u aktivnostima koje izazivaju i naprežu um imale su 63 posto manje šanse da razviju demenciju.9. Istraživanja su pokazala da žene koje su u visokoj fizičkoj formi imaju 90 posto manje šanse da razviju demenciju od žena koje su umereno fizički spremne.
10. Što više razmišljate, više kiseonika i goriva će vaš mozak potrošiti iz vaše krvi – do 50 procenata, prenosi Piedmont. -
Pročitajte i...
Neočekivan uticaj video igara na inteligenciju dece, pokazuje istraživanje
straživači su otkrili da deca koja provode više vremena igrajući video igre pokazuju bolje rezultate na testovima inteligencije, što delimično dovodi u pitanje uvreženo mišljenje da su igrice štetne za mlade umove.
Danas slavimo svetski dan pozorišta
Na današnji dan, već duže od šest decenija, obeležavamo Svetski dan pozorišta.
Nocebo efekat: Možemo li sebe da nateramo da se osećamo loše?
Skoro svi su čuli za placebo efekat — kada ljudi osete povoljne efekte od leka koji uopšte nema uticaj na određeno stanje. Međutim, malo ko zna za njegovu suprotnost, takozvani nocebo efekat. U ovom slučaju, osobe koje uzimaju lek, bilo pravi ili placebo, doživljavaju neželjene, negativne efekte. Medical News Today razgovarao je sa stručnjacima o osnovama ovog fenomena i o tome šta se može učiniti kako bi se njegov uticaj na lečenje i klinička ispitivanja sveo na minimum.
Zašto pećinski pauci ostaju slepi? Novo istraživanje otkriva razloge
Mnogi pauci vrste Tegenaria pagana naseljavaju pećine i imaju slab vid, dok drugi žive u osvetljenijim područjima. Ova razlika privukla je pažnju naučnika koji istražuju kako geni utiču na razvoj vida kod ove vrste, među kojima je i dr Efrat Gaviš-Regev iz Prirodnjačke zbirke Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: