-
Poslednjih 5 pesama
- Hari Mata Hari - Ruzmarin
- Bijelo dugme - Lažeš
- U Škripcu - Izgleda Da Nismo Sami
- Severina - Grad bez ljudi
- ITD bend - Lagano Umirem
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Domaća supa od junetine i piletine!
Sigurni smo da svi volite pileću i juneću domaću supu, ali da li ste probali da kombinujete ove dve vrsta mesa?
Rižoto sa pečurkama
Odličan i lagan obrok koji uvek prija. Idealna jer opcija za zdraviji ručak ili večeru, a ako baš vodite računa o zdravlju i težini samo izbacite sir...
-
Zdravlje
Šta naša stopala mogu da nam "kažu" o našem zdravlju?
Bol i otok u stopalima obično nisu razlog za ozbiljnu zabrinutost, posebno ako su prolazni i rezultat naporne fizičke aktivnosti, ali postoje ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju.
Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?
Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.
-
Putovanja
Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a
Izgubljeni grad Inka u Peruu, prostrane slane ravnice i impozantan glečer predstavljaju ovaj kontinent na našem nedavno ažuriranom spisku.
Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini!
Novo istraživanje rangiralo je prosečne dnevne budžete u 131 zemlji sveta, a ove destinacije su se našle na samom vrhu liste.
-
Preporučujemo
Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer?
Nakon što kuhinjskim sunđerom operete lonce, šerpe i druge sudove koje svakodnevno koristite, verovatno samo odložite sunđer i više ne razmišljate o tome. Međutim, da li ste se ikada pitali kada je zaista krajnje vreme da ih bacite?
Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu?
Mnogima je poznata situacija kada oprana garderoba danima stoji zgužvana u nekom ćošku, čekajući peglanje. Ako ste i vi među onima koji ne vole da peglaju, ovaj jednostavan trik sa ledom mogao bi da vam olakša posao. Sve što vam je potrebno su sušilica, nekoliko kockica leda i izgužvani komad odeće.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 121.99 122.85 123.71 USD 107.86 108.62 109.38
-
Top pet zdravstvenih koristi paprika!
Plod paprike (Capsicum annuum), član porodice pomoćnica, zajedno s patlidžanom, paradajzom i krompirom, često se naziva i slatka paprika. Paprike, koje nisu ljute poput čili paprika, mogu se jesti sirove ili kuvane i predstavljaju hranljivi dodatak obroku, a mi vam donosimo i listu najvećih prednosti koje će vam njihova konzumacija doneti.
02-12-2024 | 12:07 | Autor/Izvor: Naxi media, Goodfood
Foto: Bigstock, prometeus
Mogu da smanje rizik od katarakte i makularne degeneracije
Ishrana igra ključnu ulogu u usporavanju razvoja gubitka vida povezanog s godinama. Posebno, karotenoidi lutein i zeaksantin, kada se unose u dovoljnim količinama, poboljšavaju zdravlje očiju štiteći retinu od oksidativnih oštećenja. Crvene paprike su bogate ovim karotenoidima, kao i vitaminom C. Istraživanja ukazuju da redovno konzumiranje hrane bogate ovim supstancama može smanjiti rizik od katarakte i makularne degeneracije.
Štite vas od anemije
Anemija, čest problem među ženama i devojkama reproduktivnog doba, nastaje usled nedostatka kiseonika u krvi, često zbog manjka gvožđa. Iako paprike sadrže male količine gvožđa, izuzetno su bogate vitaminom C – pola paprike sadrži oko 100 mg ovog vitamina. Vitamin C povećava apsorpciju gvožđa u crevima, dok vitamin B6 iz paprika pomaže u proizvodnji hemoglobina, proteina koji prenosi kiseonik kroz telo.
Mogu da pruže zaštitu od određenih hroničnih bolesti
Paprike su bogate antioksidansima, uključujući vitamine C, E i beta-karoten, koji štite od bolesti srca i upala. Takođe sadrže polifenole poput luteina, kvercetina i kapsantina, koji su posebno zastupljeni u zrelim crvenim paprikama. Zahvaljujući ovim svojstvima, paprike imaju snažno protivupalno dejstvo i mogu da smanje rizik od hroničnih bolesti, iako su potrebna dalja istraživanja.Mogu da uspore gubitak pamćenja povezan s godinama
Studije na životinjama ukazuju da paprike mogu da spreče gubitak pamćenja kod osoba s Alchajmerovom bolešću. Sastojci zrelih paprika inhibiraju enzim koji oslobađa amiloidne proteine, odgovorne za nakupljanje oko nervnih vlakana. Veruje se da su za ove efekte zaslužni biljni spojevi poput fenola, karotenoida i flavonoida.Mogu da imaju efekat snižavanja šećera u krvi
Istraživanja na životinjama ukazuju da paprike mogu pomoći u regulaciji šećera u krvi. Polifenoli iz paprika blagotvorno deluju na metabolizam šećera i smanjuju rizik od dijabetesa, ali su potrebne dodatne studije na ljudima kako bi se utvrdilo koja količina je najefikasnija.
Da li su paprike bezbedne za sve?
Paprike su zdrav dodatak ishrani većine ljudi, ali ih neki izbegavaju zbog poteškoća s varenjem ili izazivanja gorušice. Retko se javljaju alergijske reakcije, a kod osoba s alergijom na polen postoji mogućnost unakrsne reaktivnosti.
Nutritivna vrednost paprika zavisi od njihove boje – crvene sorte su bogatije kalijumom, vitaminom C i folatima u poređenju s žutim, narandžastim ili zelenim paprikama. Međutim, nezrele zelene paprike sadrže više polifenola od zrelih crvenih.
Priprema i način kuvanja značajno utiču na nutritivnu vrednost. Pečene paprike, koje su popularan izbor u teglama, mogu da izgube do 25% sadržaja vitamina C. Kuvanje na suvoj toploti, poput pečenja ili prženja, smatra se boljim od kuvanja u vodi ili na pari. -
Pročitajte i...
Šta naša stopala mogu da nam "kažu" o našem zdravlju?
Bol i otok u stopalima obično nisu razlog za ozbiljnu zabrinutost, posebno ako su prolazni i rezultat naporne fizičke aktivnosti, ali postoje ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju.
Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?
Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.
Izbegnite karijes: Osam namirnica koje oštećuju zube
Briga o zubima zahteva pažnju i negu, a određene namirnice mogu značajno doprineti njihovom oštećenju. U nastavku saznajte koje su to namirnice i kako mogu uticati na zdravlje vaših zuba.
Sindrom eksplodirajuće glave: Šest znakova na koje treba obratiti pažnju!
Istraživanja pokazuju da je jedna od tri osobe u svetu doživela "sindrom eksplodirajuće glave" (exploding head syndrome/ESH), poremećaj spavanja poznat kao parasomnija.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: