Slušate: Muzički mix

Pesma: Alisa - U senci divljeg kestena

Muzički mix
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Alisa - U senci divljeg kestena
    2. Jelena Tomašević - Kosava
    3. Gibonni - Ne odustajem
    4. Psihomodo Pop - Ja volim samo sebe
    5. Željko Joksimović - Nije do mene
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Matija Ilić - Petak - Mojih 50
    2. Matija Ilić - Četvrtak - Mojih 50
    3. 16. april - 1 - Dodir noći
    4. 16. april - 2 - Dodir noći
    5. 16. april - 3 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Uskšnja junetina! Uskšnja junetina!

    Mekana junetina iz rerne sa krompirom savršen je izbor za prazničnu gozbu.

    Salata sa kruškom, rukolom i sirom Salata sa kruškom, rukolom i sirom

    Ova salata je odlična kao lagani obrok, prilog uz meso, ili kao predjelo.

  • Zdravlje
    Najbolja hrana za lepu i negovanu kožu! Najbolja hrana za lepu i negovanu kožu!

    Ono što jedete može značajno uticati na izgled i osećaj vaše kože, kao i na učestalost određenih kožnih problema. Australijska istraživanja pokazala su da ishrana s niskim glikemijskim indeksom (GI) može da smanji simptome akni i poboljšati kvalitet kože. Savete o ishrani donosi dijetetičarka dr Džoana Mekmilan.

    13 načina da se izborite sa žudnjom za šećerom 13 načina da se izborite sa žudnjom za šećerom

    Da li često konzumirate slatka peciiva za doručak i primećujete li da baš ta navika može da vas natera da posegnete za još nečim slatkim dva sata kasnije? Da li uzmete čokoladicu kako biste prebrodili popodnevni pad energije – a zatim posegnete za kolom da biste se oporavili od tog „pada nakon pada“?

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najlepše lisabonske bašte ovog proleća otvorene za posetioce Najlepše lisabonske bašte ovog proleća otvorene za posetioce

    U okviru festivala Jardins Abertos, najlepše zelene oaze Lisabona otvoriće svoja vrata svim ljubiteljima prirode tokom četiri vikenda u maju – i to bez ikakve ulaznice. Inicijativa ima za cilj da „podstakne snažnu i pozitivnu vezu s prirodom“, spajajući održivost sa urbanim načinom života.

    Upoznajte čari Samosa: Savršena destinacija za proleće i leto u Grčkoj Upoznajte čari Samosa: Savršena destinacija za proleće i leto u Grčkoj

    Stigli su topli dani, a s njima i sve češće misli o putovanjima, begu iz svakodnevice i trenucima koje možemo provesti na suncu, negde uz more. Kako temperature rastu, raste i želja da otkrijemo nova mesta – ona koja još nisu preplavljena turistima, ali nude sve ono što tražimo od savršenog odmora. Jedna od takvih destinacija krije se u samom srcu Egejskog mora – ostrvo Samos. Iako ne spada u najpoznatije grčke hitove poput Santorinija ili Mikonosa, Samos važi za pravi skriveni dragulj.

  • Preporučujemo
    Trik sa čašom koji može da nam pomogne da se rešimo vinskih mušica Trik sa čašom koji može da nam pomogne da se rešimo vinskih mušica

    Vinske, odnosno voćne mušice, uskoro će se pojaviti u našim domovima. Ako ih primetite kako lete oko kante za smeće ili posude s voćem i povrćem, isprobajte jednostavan trik sa čašom.

    Da li ste znali da je aktivni ugalj jedno od najmoćnijih sredstava za čišćenje? Da li ste znali da je aktivni ugalj jedno od najmoćnijih sredstava za čišćenje?

    Iako možda deluje neobično, aktivni ugalj je izuzetno efikasan u uklanjanju prljavštine, vlage i neprijatnih mirisa. Za razliku od običnog uglja, njegova porozna struktura omogućava mu da apsorbuje toksine, ulja i vlagu, što ga čini odličnim prirodnim sredstvom za čišćenje.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.41 117.23 118.05
    CHF 125.31 126.19 127.07
    USD 102.45 103.17 103.89
  • Povezani članci
  • Misteriozni metal iz svemira pronađen u drevnoj riznici

    Usred sjajnog zlatnog blaga iz iberijskog bronzanog doba, dva korodirana predmeta mogla bi biti najdragocenija od svih. Jedna neupadljiva narukvica i šuplja, zlatom ukrašena polulopta nisu iskovane od metala iz zemljine utrobe, već od gvožđa iz meteorita koji su pali s neba.




    24-02-2025 | 14:11 | Autor/Izvor: Naxi media, ScienceAlert

    Foto: Bigstock, Bakusova


    Ovo otkriće, koje je predvodio sada već penzionisani rukovodilac konzervacije u Nacionalnom arheološkom muzeju Španije, Salvador Rovira-Llorens, objavljeno je prošle godine u naučnom radu. Ono sugeriše da su metalurške tehnologije i tehnike u Iberiji pre više od 3.000 godina bile mnogo naprednije nego što se ranije mislilo.


    Blago iz Villene – neprocenjivo otkriće


    Blago iz Villene, zbirka od 66 uglavnom zlatnih predmeta, otkriveno je pre više od 60 godina, 1963. godine, na području današnjeg Alikantea u Španiji. Danas se smatra jednim od najvažnijih primera zlatarskog umeća bronzanog doba, ne samo na Iberijskom poluostrvu već i u celoj Evropi.


    Međutim, precizno datiranje ove kolekcije bilo je izazov zbog dva specifična predmeta: male šuplje polulopte, za koju se smatra da je deo skeptra ili drške mača, i narukvice u obliku torka. Obe su imale „gvozdeni” izgled, što je navelo arheologe da se zapitaju od čega su tačno napravljene.


    U Iberiji je gvozdeno doba – kada je obrađeno gvožđe počelo da zamenjuje bronzu – počelo tek oko 850. godine pre nove ere. Problem je što su zlatni predmeti iz blaga iz Villene datirani između 1500. i 1200. godine pre nove ere. To je izazvalo dilemu: kako ovi gvozdeni artefakti mogu pripadati istoj kolekciji?


    Tajne meteorskog gvožđa


    Gvožđe ne potiče samo iz zemljine kore – širom sveta postoje primeri predoženih artefakata iz pre-gvozdenog doba koji su napravljeni od meteorskog gvožđa. Najpoznatiji primer je Tutankamonov meteorski bodež, ali pronađeni su i drugi bronzanodobni predmeti napravljeni od istog materijala, koji su smatrani izuzetno vrednim.


    Postoji način da se razlikuje meteorsko gvožđe od onog dobijenog iz zemaljske rude – gvožđe iz meteorita ima znatno veći sadržaj nikla. Zbog toga su istraživači, uz dozvolu Arheološkog muzeja Villene, pažljivo testirali dva sporna predmeta kako bi utvrdili koliko nikla sadrže.


    Nakon što su uzeli uzorke i analizirali ih pomoću masene spektrometrije, otkrili su da, uprkos visokom stepenu korozije, koja može izmeniti sastav artefakta, rezultati snažno ukazuju na to da su i polulopta i narukvica napravljene od meteorskog gvožđa.


    Prvi primeri meteorskog gvožđa u Iberiji


    Ovo otkriće rešava misteriju uklapanja ovih predmeta u kolekciju – oni su zaista nastali u istom periodu, između 1400. i 1200. godine pre nove ere.


    „Prema dostupnim podacima, polulopta i narukvica iz blaga iz Villene predstavljaju prve artefakte od meteorskog gvožđa pronađene na Iberijskom poluostrvu“, navode istraživači u svojoj studiji, „što se uklapa u kasnobronzanu hronologiju, pre nego što je počela široka proizvodnja gvožđa iz zemaljskih ruda.“


    Ipak, s obzirom na to da su predmeti u lošem stanju zbog korozije, rezultati nisu u potpunosti konačni. Naučnici predlažu da se primene novije, neinvazivne tehnike ispitivanja kako bi se dobili još precizniji podaci i dodatno potvrdilo ovo značajno otkriće.


    Studija je objavljena u časopisu Trabajos de Prehistoria.

  • Pročitajte i...
    Vrane znaju geometriju: Inteligentne ptice razbijaju mit o ljudskoj posebnosti Vrane znaju geometriju: Inteligentne ptice razbijaju mit o ljudskoj posebnosti

    Dugo se smatralo da je sposobnost prepoznavanja geometrijskih oblika – kao što su simetrija, pravi uglovi i paralelne linije – isključivo ljudska osobina. Ali novo istraživanje pokazuje da u tome nismo sami.

    Da li ste čuli za „kofeinsko dremanje“? Evo kako deluje! Da li ste čuli za „kofeinsko dremanje“? Evo kako deluje!

    Prema dr Markusu Ploesseru, stručnjaku za integrativnu medicinu u Open Mind Health-u sa fokusom na dugovečnost i spavanje, „kofeinsko dremanje“ traje oko 20 minuta, piše Huffpost. „Ideja je da, kada se probudite, kofein počne da deluje, pojačavajući osvežavajući efekat dremke“, objašnjava Ploesser. „Pristalice tvrde da ova kombinacija može povećati energiju i budnost efikasnije nego samo popodnevna dremka ili kafa.“

    Gradovi koji su turiste najviše razočarali: Skupoća, gužve i manjak autentičnosti Gradovi koji su turiste najviše razočarali: Skupoća, gužve i manjak autentičnosti

    Kompanija Radical Storage, koja se bavi skladištenjem prtljaga, sprovela je istraživanje o tome koje su svetske destinacije bile najveće razočaranje za posetioce. Na osnovu analize više od 97.000 Google recenzija u 100 najposećenijih gradova sveta, otkriveno je gde turisti najčešće ostaju nezadovoljni.

    Neobična gljiva koja može da otkrije svrhu naših receptora za gorčinu Neobična gljiva koja može da otkrije svrhu naših receptora za gorčinu

    Gorka gljiva iz roda Amaropostia stiptica verovatno se ne nalazi na tezgi vaše lokalne pijace – i to s dobrim razlogom: njen ukus je, jednostavno rečeno, užasan.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: