-
Poslednjih 5 pesama
- Merlin - Rane
- Zana - Sto ne znam gde si sad
- Vlado Georgiev - Šta bi prijatelji moji
- Film - Njezno Njezno Njeznije
- Gibonni - Kad sam nasamo s njom
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
PreporučujemoPesto brusketi
Brusketi su sjajna stvar za posluženje, posebno u ovim hladnim danima kada volimo da se družimo u kućnoj varijanti i kada sa nestrpljenjem iščekujemo praznike...
Pljeskavice od ćuretine i povrćaMlevenu ćuretinu možete da pronađete u mnogim marketima, a ako niste ranije pripremali pljeskavice od ovog mesa možda se iznenadite... Evo jednog sjajnog recepta...
-
ZdravljeRutina vežbanja inspirisana stogodišnjacima
Kombinujući umerenu ishranu i vežbanje, američki profesor bioloških nauka osmislio je protokol ishrane za koji veruje da može da produži život ljudima.
Pet stvari koje lekari izbegavaju kada vladaju prehlade i gripSezona prehlade i gripa je zvanično i počela, a sve više vremena provodimo u zatvorenim prostorima, što dodatno podstiče širenje respiratornih infekcija.
-
PutovanjaZašto je Pariz zimi uvek dobra ideja?
Pariz nikada ne gubi svoju romantičnu privlačnost, a zima u gradu donosi posebnu čar. Ulice osvetljene svetlucavim lampicama, kafići s crvenim grejačima i raskošno dekorisane prodavnice su samo neki od razloga za posetu tokom zime. Iako hladno, tmurno vreme (Francuzi imaju izraz za to: grisâtre) može postati monotono, često stvara savršenu zimski atmosferu za kraći boravak.
Jedinstveno osiguranje: Kopenhagen garantuje sreću novim stanovnicima!Preseljenje u inostranstvo može delovati zastrašujuće, ali ako planirate da se preselite u Kopenhagen, imamo sjajnu vest – koja će vam verovatno olakšati brige bar malo.
-
PreporučujemoSaveti za čiste šolje: Najlakši način za uklanjanje mrlja od čaja i kafe
Mrlje koje se stvaraju unutar šolja za čaj i kafu često su posledica tanina prisutnih u ovim napicima. Uklanjanje tih mrlja može da bude izazovno, ali postoji jednostavan trik koji možete primeniti.
Nikada ne čuvajte mleko u vratima frižidera!Mleko je na listi osnovnih namirnica u većini domaćinstava, pa je mnogima nezamislivo da ostanu bez istog. Iako ga uglavnom svi čuvamo na polici u vratima frižidera, ovo ipak nije najbolje rešenje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.17 116.99 117.81 CHF 124.10 124.97 125.85 USD 110.08 110.86 111.63
-
Da li ste čuli za „kofeinsko dremanje“? Evo kako deluje!
Prema dr Markusu Ploesseru, stručnjaku za integrativnu medicinu u Open Mind Health-u sa fokusom na dugovečnost i spavanje, „kofeinsko dremanje“ traje oko 20 minuta, piše Huffpost. „Ideja je da, kada se probudite, kofein počne da deluje, pojačavajući osvežavajući efekat dremke“, objašnjava Ploesser. „Pristalice tvrde da ova kombinacija može povećati energiju i budnost efikasnije nego samo popodnevna dremka ili kafa.“
12-11-2024 | 12:05 | Autor/Izvor: Naxi media, Huffpost
Foto: Bigstock, Olena Rudo
„Istraživanja i anegdotalni dokazi sugerišu da ovaj metod može biti delotvoran u povećanju budnosti i kognitivnih sposobnosti“, navodi Ploesser. Prema njegovom objašnjenju, teorija je da dremka pomaže uklanjanju adenozina, neurotransmitera koji podstiče san i akumulira se tokom budnosti. Kada kofein počne da deluje, blokira adenozinske receptore, sprečavajući nakupljanje osećaja pospanosti i time pojačava budnost. Ipak, dr Sullivan upozorava da „ima vrlo malo istraživanja o kofeinskoj dremci“ i da neće delovati za svakoga. „Znate da vam ovo prija ako se osećate produktivnije ili energičnije posle kratkog sna“, rekla je.
Za optimalne rezultate, dr Sullivan savetuje da izbegavate kofeinsku dremku preblizu vremena za spavanje. „Ciljajte na dremanje usred dana ili barem šest sati pre spavanja. Na primer, ako obično idete na spavanje u 22 sata, izbegavajte dremanje posle 16 časova“, rekla je. Takođe, preporučuje doslednost u vremenu dremanja i planiranje prema trenutku kada osećate pad energije tokom dana. Ako se osećate umorno posle ručka, odspavajte sat vremena kasnije, ali ne duže od 30 minuta. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti ističu da je potrebno oko 15-45 minuta da se kofein apsorbuje.
Prema Ploesseru, za većinu ljudi „dremka od 20 minuta odgovara početku delovanja kofeina“. Međutim, Sullivan napominje da „količina kofeina u kafi može da varira“, pa će možda biti potrebno eksperimentisanje sa dužinom dremke. Preporučuje početak sa 20-minutnom dremkom i prilagođavanje za pet ili deset minuta kako biste pronašli optimalno trajanje. Takođe predlaže doslednost u izboru kafe radi stabilne kofeinske doze.
Ploesser savetuje da brzo popijete kafu, u roku od pet do deset minuta, kako bi kofein počeo da se apsorbuje dok spavate i počeo da deluje čim se probudite. Dodavanje šećera ili mleka je u redu ako vam je crna kafa prejaka, iako može blago da uspori apsorpciju kofeina, što neće bitno uticati na efikasnost. „Glavni problem bio bi ako dodatni šećer uzrokuje pad energije ili predstavlja problem za vašu ishranu“, dodaje Ploesser. -
Pročitajte i...Psihološki trik koji može da otkrije šta tvoji prijatelji podsvesno misle o tebi!
Ako želiš da saznaš šta tvoji prijatelji zaista misle o tebi, postoji jedno jednostavno pitanje koje možeš da im postaviš. Naravno, nikada ne možeš sa sigurnošću znati šta neko misli u određenom trenutku, ali postoji psihološki trik koji može da otkrije šta tvoji prijatelji podsvesno misle o tebi.
Unikatni suvenir iz Italije: Da li biste kupili konzervu vazduha sa Jezera Komo?Povratak sa godišnjeg odmora donosi mnoštvo uspomena, fotografija i raznovrsnih suvenira. Italijanska kompanija "ItalyComunica" nedavno je predstavila jedinstven i neobičan suvenir – konzervu čistog vazduha sa jezera Komo, koja se prodaje po ceni od 9,90 evra po komadu.
Naučnici tvrde da čovek nije predodređen da bude budan nakon ponoći!Pod okriljem tame, negativne misli lako se provlače kroz um, a dok ležite budni i gledate u plafon, možete početi da žudite za "krivim" zadovoljstvima, poput cigarete ili obroka bogatog ugljenim hidratima. Mnogo dokaza ukazuje na to da ljudski um funkcioniše drugačije kada je budan tokom noći. Posle ponoći, negativne emocije privlače više pažnje od pozitivnih, opasne ideje postaju primamljivije, a inhibicije slabe.
Mesec po imenu "Miranda" u orbiti oko Urana možda ima okean i potencijal za život!Nova studija ukazuje na uzbudljivu mogućnost: da Uranov mesec Miranda, koji se nalazi u dalekim prostranstvima našeg Sunčevog sistema, može skrivati okean ispod ledene kore, što ga čini potencijalno pogodnim za vanzemaljski život.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: