Slušate: Noć uz Naxi

Pesma: Zana - Vlak

Noć uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Zana - Vlak
    2. Hari Mata Hari - Kad dodje oktobar
    3. Kiki Lesendric I Tony Cetinski - Nemirne Noci
    4. Djordje Balašević - Slabo divanim madzarski
    5. Aerodrom - Obicna ljubavna pesma
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Neno Belan - Petak - Mojih 50
    2. 3. oktobar - 1 - Dodir noći
    3. 3. oktobar - 2 - Dodir noći
    4. 3. oktobar - 3 - Dodir noći
    5. Neno Belan - Četvrtak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Neobična čorba od praziluka! Neobična čorba od praziluka!

    Da li ste razmišljali o tome da napravite čorbu od prazlika? Iako je ovo savršeno jelo za hladne i kišne dane, mnogi nikada nisu probali ovaj recept. Ipak, ako ste smeli i volite da eksperimentišete obavezno pripremite ovu jedinstvenu čorbu. Verovatno će postati standardni deo vašeg jelovnika...

    Najsočnija ćuretina u vinu! Najsočnija ćuretina u vinu!

    Iako najćešće pripremamo piletinu, recepti sa ćuretinom su veoma interesantni, a neki i toliko sočni da će vas sigurno oduševiti. Obavezno probajte da pripremite ćuretinu u vinu i uživajte u jesenjem ručku sa svojom porodicom.

  • Zdravlje
    Sve što treba da znate o nedostatku kalcijuma: Simptomi, uzroci i lečenje Sve što treba da znate o nedostatku kalcijuma: Simptomi, uzroci i lečenje

    Hipokalcemija, odnosno nizak nivo kalcijuma u krvi, može izazvati simptome nedostatka kalcijuma kao što su bolovi u mišićima i umor. Da bi se povećali nivoi kalcijuma, lekar može da preporuči konzumiranje više namirnica bogatih kalcijumom ili uzimanje suplemenata.

    Tri znakа prekomernog umora: Glavobolje, gubitak pamćenja i drugi simptomi Tri znakа prekomernog umora: Glavobolje, gubitak pamćenja i drugi simptomi

    Iako je sasvim normalno da osećamo umor, stručnjaci upozoravaju na sve češću pojavu "prekomernog umora".

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Celebrity Cruises je upravo najavio krstarenje od 110 noći, svoje najduže do sada! Celebrity Cruises je upravo najavio krstarenje od 110 noći, svoje najduže do sada!

    Celebrity Cruises će 2026. godine krenuti na svoje najduže krstarenje ikada, od Kanade pa sve do Azije, sa više od 50 destinacija širom više kontinenata.

    Vodič kroz Laponiju: Mnogo više od polarne svetlosti! Vodič kroz Laponiju: Mnogo više od polarne svetlosti!

    Laponija, najveći i najseverniji region Finske, često je sinonim za auroru borealis, ali ova zimska zemlja čuda nudi mnogo više od samog posmatranja severne svetlosti. Ovaj region, prostirući se na skoro 40.000 kvadratnih milja, dom je autentičnog arktičkog iskustva, uključujući posete farmama irvasa, vožnje saonicama, skijanje i uživanje u tradicionalnim finskim saunama.

  • Preporučujemo
    Kako da ubrzamo sušenje odeće u zatvorenom prostoru bez neprijatnih mirisa? Kako da ubrzamo sušenje odeće u zatvorenom prostoru bez neprijatnih mirisa?

    Kako se hladniji i vlažniji dani približavaju, mnogi se suočavaju sa izazovom sušenja veša u zatvorenom prostoru bez upotrebe sušilice, što često može biti dugotrajan proces.

    Evo kako da efikasno očistite utičnice, štekere i druge površine koje su vremenom požutele! Evo kako da efikasno očistite utičnice, štekere i druge površine koje su vremenom požutele!

    Utičnice i drugi beli predmeti u domu, koji su vremenom izgubili sjaj i požuteli, ne moraju da završe u smeću. Uz samo nekoliko jednostavnih sastojaka za čišćenje, možete ih efikasno osvežiti i vratiti im prvobitni izgled, čineći da ponovo izgledaju kao novi.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.19 117.01 117.83
    CHF 123.78 124.65 125.53
    USD 105.36 106.10 106.85
  • Povezani članci
  • Zašto su dinosaurusi razvili perje? Razlog nije samo letenje!

    Pre samo nekoliko decenija, pominjanje "dinosaurusa sa perjem" među naučnicima izazvalo bi čudne poglede. Ipak, sada je opštepoznato da su mnoge vrste dinosaurusa evoluirale perje, jer su arheolozi otkrili desetine dinosaurusa prekrivenih perjem ili strukturalno sličnim pokrovima tela.




    26-09-2024 | 10:44 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, Corey Ford


    Zašto i kako su dinosaurusi razvili perje?

    Dinosaurusi su razvili perje prvenstveno radi izolacije i regulacije temperature, što je fascinantna adaptacija koja pokazuje složenost evolutivnih procesa.


    Rano perje verovatno je ličilo na jednostavne filamente ili paperjaste strukture, koje su malim teropodima pomogle da održe telesnu temperaturu, naročito u hladnijim sredinama ili tokom klimatskih promena.


    Ova izolacija bila je posebno korisna za manje vrste sa visokim odnosom površine tela i zapremine, omogućavajući im da sačuvaju energiju i opstanu u različitim staništima. Pored termičkih prednosti, perje je imalo ključnu ulogu i u komunikaciji i vizuelnim signalima. Da li je raskošno perje moglo služiti za privlačenje partnera, potvrdu dominacije ili zastrašivanje predatora?

    Vremenom, kako je perje postajalo složenije i specijalizovanije, omogućavalo je dodatne funkcije, poput pomaganja u ravnoteži i upravljanju, a u određenim lozama postavilo je temelje za razvoj leta.


    Tako evolucija perja predstavlja složen proces vođen različitim selektivnim pritiscima, što pokazuje da je njihova uloga daleko veća od samog letenja.


    Dinosaurusi sa perjem koji nisu bili nalik pticama


    Prvi "neptičji" dinosaurus sa perjem bio je Sinosauropteryx. Ova vrsta bila je mali mesožder, prekrivena finim paperjem i prugama crvene i bele boje koje su mu omogućavale da se stopi sa vegetacijom.


    Još jedna pernata vrsta, Yutyrannus, bila je dinosaurus nesposoban za letenje, ali nije bio ništa manje zastrašujući od svojih letačkih rođaka. Ovaj dinosaurus bio je prekriven paperjastim perjem od glave do repa, što nas podseća da perje nije služilo samo za ukras ili let, već i kao izolacija za regulisanje telesne temperature.

    Perje nije isključivo za letenje

    Šta se dešava kada izjednačimo letenje sa nultom važnosti? Pa, perje ne nestaje. Na scenu stupa Psittacosaurus sa strukturalnim čekinjama samo na repu. Njihova funkcija je i dalje misterija, ali ko ne bi prepoznao ove jedinstvene, duge repne čekinje koje upadaju u vidno polje?


    Dinosaurusi sa perjem i krljuštima


    Da li ste znali da su perje i krljušti koegzistirali na istom dinosaurusu? Juravenator, dinosaurus veličine ruke, imao je i krljušti i perje. Fascinantno je zamisliti da je perje u početku bilo samo delimičan pokrov pre nego što je evoluiralo u opsežnije prikaze.


    Ne smemo zaboraviti ni na Caudipteryx, koji uprkos tome što nije ptica, pokazuje upečatljive sličnosti. Nesposoban da leti, Caudipteryx je imao perje koje je bilo neophodno za život na tlu. Njegovo perje na repu bilo je pandan paunovom repu, dodajući element komunikacije.

    Dinosaurusi u duginim bojama

    Zapanjujuće je to što nam fosilni zapisi prikazuju dinosaurusa Caihong, toliko šarenog da njegovo ime znači "duga". Ovi predatori imali su iridescentni sjaj, slikajući živopisnu sliku života u jurskom periodu.


    Naravno, ne bi sve bilo zanimljivo bez misterija. Tu je Concavenator – iako nije pronađeno perje uz njegov skelet, postoje naznake na kostima ruku koje sugerišu delimičnu pernatost.


    Ipak, ova interpretacija ostaje tema za raspravu među stručnjacima. Tianyulong recimo donosi više pitanja nego odgovora. Kao biljojed, nije blizak pticama, ali dodaje složenost našem razumevanju porodičnog stabla pernate dinosauruse.

    Da li je perje imalo zajednički koren među ranim dinosaurima ili se razvilo nezavisno više puta?


    Uticaj pernatih dinosaurusa na nauku


    Otkriće pernatih dinosaurusa ima značajan uticaj na moderne naučne discipline, posebno na evolutivnu biologiju i proučavanje porekla ptica. Postojanje perja među različitim vrstama dinosaurusa izaziva prethodnu krutu klasifikaciju drevnih reptila i ptica otvarajući rasprave o širim evolutivnim prednostima perja, koje prevazilaze sposobnost letenja. Proučavanjem fosilizovanog perja, naučnici su stekli uvid u metaboličke stope ovih stvorenja i kako su mogli da regulišu telesne temperature.


    Ovo povezano razumevanje ne samo da osvetljava evolutivnu istoriju, već pruža prozor u klimatsku i ekološku dinamiku praistorijskih doba.


    Umetničke interpretacije i kulturni uticaj


    Iza naučnih istraživanja, koncept pernatih dinosaurusa je osvojio maštu umetnika i šire javnosti, što je dovelo do značajnog kulturnog uticaja.


    Paleontološka umetnost je evoluirala, sada prikazujući dinosauruse sa mnogo više pernatih detalja i grandioznosti. Ova umetnička renesansa inspiriše knjige, filmove i druge medije, prikazujući dinosauruse ne samo kao strašne gmizavce prekrivene krljuštima, već kao kompleksna i predivna stvorenja, nalik pticama koje danas poznajemo.


    Kulturne predstave prikazuju savršenu mešavinu kreativnosti i nauke, obrazujući publiku o ovim fascinantnim pernatom precima i podstičući radoznalost prema misterijama duboke prošlosti Zemlje.

    Iščekivanje novih otkrića

    Polje paleontologije je bogato potencijalnim budućim otkrićima. Najava otkrića Sinosauropteryx pre tri decenije otvorila je vrata otkrićima pernatih dinosaurusa.


    Sa svakom novom sezonom iskopavanja, sve smo bliži razumevanju da li su dinosaurusi zaista često imali paperje ili je perje nastajalo više puta.


    Lepota nauke je u njenoj neizvesnosti i neodgovorenim pitanjima. Naše razumevanje neprestano evoluira, baš kao i stvorenja koja proučavamo.


    Sa svakim otkrićem, sa svakim dinosaurumom koji otkopamo, učimo nešto više. Pa, dok nastavljamo da istražujemo stene mezozojske ere, iščekujmo koji pernati tajni ćemo otkriti sledeći, prenosi Earth.com.

  • Pročitajte i...
    Antartik Kako izgleda ručak na Antarktiku, na -64 stepena Celzijusa?

    Antarktik (grč. antarktikos, engl. Antarctica, suprotno od Arktika) je kontinent na kojem se nalazi Zemljin Južni pol. Peti kontinent po veličini i ujedno najhladnije mesto na Zemlji i gotovo uvek je prekriveno ledom.

    Psihologija Sedam fraza koje mogu da ukažu da osoba ima nisku emocionalnu inteligenciju

    Kortni S. Voren, doktorka psihologije sa Harvarda, objasnila je da emocionalna inteligencija može da se razvija tokom celog života i da je to ključ za profesionalni i lični uspeh. Ljudi sa visokom emocionalnom inteligencijom sposobni su da kontrolišu i razumeju sopstvene emocije, istovremeno oni izraženo razumeju neverbalnu komunikaciju.

    Sinestezija Sineztezija: Kako neki ljudi osećaju reči i vide muziku u boji?

    Zamislite da slušate omiljenu pesmu, a uz svaki ton vidite eksploziju boja. Ili da broj ima ukus vašeg omiljenog slatkiša. Za osobe sa sineztezijom, ovo nisu puke maštarije, već njihova svakodnevna stvarnost.

    Svetski dan kafe Slavimo Međunarodni dan kafe!

    Bilo da preferirate domaću kafu, čisti espresso, americano, latte ili kapućino; hladnu, bez kofeina, instant ili filtriranu – Dan kafe je svakako sjajna prilika da uživate u ovom divnom napitku.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: