-
Poslednjih 5 pesama
- Crvena jabuka - Sad je srce stijena
- Bajaga - Svemirska Policija
- Nina Badrić - Ono Kad
- Zdravko Čolić - Šta mi radiš
- Petar Grašo - Kada krenu vlakovi
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Domaća supa od junetine i piletine!
Sigurni smo da svi volite pileću i juneću domaću supu, ali da li ste probali da kombinujete ove dve vrsta mesa?
Rižoto sa pečurkama
Odličan i lagan obrok koji uvek prija. Idealna jer opcija za zdraviji ručak ili večeru, a ako baš vodite računa o zdravlju i težini samo izbacite sir...
-
Zdravlje
Šta naša stopala mogu da nam "kažu" o našem zdravlju?
Bol i otok u stopalima obično nisu razlog za ozbiljnu zabrinutost, posebno ako su prolazni i rezultat naporne fizičke aktivnosti, ali postoje ipak postoje stvari na koje treba da obratite pažnju.
Kako najlakše da prepoznamo manjak magnezijuma u organizmu?
Manjak magnezijuma može da ima veliki uticaj na naše zdravlje.
-
Putovanja
Najlepša mesta u Južnoj Americi prema izboru Time Out-a
Izgubljeni grad Inka u Peruu, prostrane slane ravnice i impozantan glečer predstavljaju ovaj kontinent na našem nedavno ažuriranom spisku.
Najskuplje zemlje za putovanje u 2025. godini!
Novo istraživanje rangiralo je prosečne dnevne budžete u 131 zemlji sveta, a ove destinacije su se našle na samom vrhu liste.
-
Preporučujemo
Kada bi trebalo da bacite kuhinjski sunđer?
Nakon što kuhinjskim sunđerom operete lonce, šerpe i druge sudove koje svakodnevno koristite, verovatno samo odložite sunđer i više ne razmišljate o tome. Međutim, da li ste se ikada pitali kada je zaista krajnje vreme da ih bacite?
Da li znate zašto bi trebalo da ubacite nekoliko kockica leda u sušilicu?
Mnogima je poznata situacija kada oprana garderoba danima stoji zgužvana u nekom ćošku, čekajući peglanje. Ako ste i vi među onima koji ne vole da peglaju, ovaj jednostavan trik sa ledom mogao bi da vam olakša posao. Sve što vam je potrebno su sušilica, nekoliko kockica leda i izgužvani komad odeće.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.37 117.19 118.01 CHF 121.99 122.85 123.71 USD 107.86 108.62 109.38
-
Zašto mnogi od nas dožive blokadu u trenucima kada nam je uspeh na dohvat ruke?
Da li ste se ikada zapitali zašto u trenucima kada nam je uspeh izuzetno važan – bilo da je reč o sportskom takmičenju, važnom poslovnom zadatku ili intervjuu za posao često doživimo neuspeh ili jednostavno blokiramo i ne prezentujemo sve svoje potencijale.
19-12-2024 | 10:43 | Autor/Izvor: Naxi media, Psichology Today
Foto: Bigstock, StoryTime Studio
Novo istraživanje (Smolder et al., 2024.) otkriva da situacije u kojima očekujemo veliki uspeh ometaju našu sposobnost, jer dovode do prekomerne aktivnosti frontalnih režnjeva mozga, koji blokiraju motorički korteks zadužen za optimalnu izvedbu, piše Psychology Today.
Jednostavnije rečeno, kada verujemo da je velika pobeda na dohvat ruke, šanse za samosabotažu i gušenje pod pritiskom naglo rastu. Teniska legenda Artur Eš ovo stanje je nazvao "paraliza izazvana prekomernom analizom", što je možda najbolji opis ove pojave. Istraživanje objašnjava zašto u situacijama visokog rizika, kada je na stolu vredna nagrada, često blokiramo.
Adam Smolder i njegovi saradnici su otkrili specifičnu tačku u obliku obrnutog slova U između malih i velikih nagrada, gde motivacija i uzbuđenje dosežu vrhunac, a zatim padaju usled prevelikog pritiska na frontalne režnjeve. U sportu se pokazalo da visoka očekivanja povećavaju šanse da sportisti podlegnu pritisku i postanu manje efikasni.
Otkrili smo da porast vrednosti nagrade pojačava neuralnu aktivnost tokom pripreme pokreta, ali je nakon određenog nivoa ta aktivnost izvan optimalne zone, pišu autori. To dovodi do toga da se neuralni signali motoričke pripreme i nagrade mešaju, što može objasniti zašto dolazi do zastoja pod pritiskom.
Ovi nalazi se poklapaju sa Jerkes-Dodsonovim zakonom, koji sugeriše da performanse rastu sa povećanjem uzbuđenja, ali samo do određene tačke, nakon čega se javljaju smetnje kada je uzbuđenje previše intenzivno.Oslobodite se pritiska očekivanja
Šta možemo učiniti kada su ulozi veliki, a mi želimo da ostvarimo zlatnu medalju ili uspešno završimo ključni projekat? Istraživači savetuju da je ključ u otpuštanju očekivanja kako bi se frontalni režnjevi oslobodili prekomernog razmišljanja i omogućili optimalnu izvedbu.
Kako jedan od autora studije, Aron Batista, objašnjava: - Da bi ljudi iskoristili ove nalaze, treba da pronađu ravnotežu između samosvesti i opuštanja kada se vrednost nagrade poveća. Važno je osloboditi frontalne režnjeve prevelikog pritiska kako bi mali mozak, odgovoran za mišićno pamćenje, mogao da aktivira automatske pokrete potrebne za uspešnu izvedbu.
Kada se sportisti previše fokusiraju na osvajanje nagrade, njihova motorička koordinacija slabi, pa dolazi do nespretnih pokreta, gubitka kontrole i grešaka. Uspeh u situacijama sa visokim ulozima zavisi od sposobnosti da se opustite i prepustite automatskom mišićnom pamćenju, koje je smešteno u malom mozgu. -
Pročitajte i...
Neočekivan uticaj video igara na inteligenciju dece, pokazuje istraživanje
straživači su otkrili da deca koja provode više vremena igrajući video igre pokazuju bolje rezultate na testovima inteligencije, što delimično dovodi u pitanje uvreženo mišljenje da su igrice štetne za mlade umove.
Vodič kroz decenije: Pravi prioriteti se razlikuju u svakoj fazi života!
Iako su za mnoge ljude godine "samo broj", svi smo svesni da različite faze u našim životima donose različite izazove. Prioriteti nam se kako starimo i postajemo zreliji menjaju... I dok neki postaju manje važni, neki se sponatano javljaju i ostaju sa nama jako dugo...
Tri uverenja zbog kojih se osećamo nezadovoljno i nesrećno
Duboko u sebi, mnogi od nas nisu srećni. Brinemo za budućnost i pitamo se šta bi nam ta budućnost mogla doneti. Nažalost, samo razumevanje da smo nesrećni nije dovoljno. Da bismo nastavili sa svojim životima, moramo da razumemo šta izaziva ova osećanja, kaže Nik Vignal, psiholog i autor koji deli praktične savete o emocionalnom zdravlju i blagostanju.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: