Slušate: Noć uz Naxi

Pesma: Aleksandra Radović - Carstvo Tuge

Noć uz Naxi
Naxi Radio
  • Povezani članci
  • Zanimljiva istarživanja: Deset stvari koje nasleđujemo od majke

    Iako se većina naslednih gena prenosi od oba roditelja, neke osobine su direktno povezane sa majkom, od određenih genetskih bolesti do boje kose i očiju. Istraživanja na ovu temu su ograničena, ali ipak postoji 10 fizičkih i ličnih osobina za koje se smatra da ste ih najverovatnije nasledili od svoje majke.




    26-04-2024 | 10:21 | Autor/Izvor: Naxi media, MedicineNet

    Foto: Bigstock, dpaint


    1. Mitohondrijalne bolesti


    Mitohondrijalne bolesti su hronični nasledni poremećaji koji se javljaju kada DNK mitohondrija ima defekte ili mutacije. Mitohondrijalne bolesti mogu se pojaviti u bilo kom uzrastu, ali se obično javljaju pri rođenju i mogu uticati na skoro svaki organ tela, uključujući mozak, nerve, mišiće, bubrege, srce, jetru, oči, uši i pankreas.


    Mnogi poremećaji mogu da izazovu sekundarnu mitohondrijalnu disfunkciju i da utiču na druge bolesti. Primeri uključuju: Alchajmerovu bolest, distrofiju mišića, Lu Gerigovu bolest, dijabetes...

    Otprilike jedna osoba  od 5.000 ljudi je pogođena naslednim poremećajem mitohondrija. Zbog različitih simptoma i uključenih sistema organa, mitohondrijalne bolesti se često pogrešno dijagnostikuju.

    2. Stanje očiju

    Patološka miopija: Nedavne studije su pokazale da su vid i struktura oka nasleđeni od majki. Ako je vaša majka imala miopiju u mladosti, velike su šanse da imate slab vid i povećan rizik od ambliopije.

    Daltonizam: Daltonizam je osobina povezana sa X hromozomom. Muškarci su posebno pogođeni, jer nemaju drugi Ks hromozom koji bi se suprotstavio ovoj osobini.

    3. Fizičke karakteristike


    Fizičke karakteristike kao što su boja kose, tekstura kose, linija kose, koža i proširene vene nasleđene su od vaše majke.

    4. Menopauza i vreme menstruacije


    Iako nije uvek slučaj, ćerke obično prate svoje majke u smislu kada počnu da imaju menstruaciju i odlaze u menopauzu.

    5. Inteligencija


    Istraživači iz Odeljenja za socijalne i javne zdravstvene nauke Saveta za medicinska istraživanja u Glazgovu otkrili su da socioekonomski položaj i obrazovanje utiču na IQ. Prema njihovim nalazima, najbolji prediktor inteligencije bio je majčin koeficijent inteligencije. Koeficijent inteligencije učesnika ove studije razlikovao se od njihovih majki u proseku za samo 15 poena.


    6. Obrasci spavanja


    Prema studiji objavljenoj u časopisu Sleep Medicine, majke prenose svoje navike spavanja na svoju decu. Deca majki sa nesanicom imaju tendenciju da kasnije utonu u san i generalno manje spavaju.


    7. Starenje

    Nekoliko studija na životinjama pokazalo je da majčinski geni mogu da utiču na starost njihovog potomstva. Naučnici su otkrili da DNK iz mitohondrija, koju nasleđujemo samo od svojih majki, može imati ulogu u kontroli brzine starenja. Međutim, ovi nalazi još nisu potvrđeni ispitivanjima na ljudima.

    8. Sposobnost gubitka ili dobijanja na težini


    Možda ćete naslediti metabolizam svoje majke. Međutim, istraživači tvrde da genetika nije sve kada je težina u pitanju i da izbor načina života igra veću ulogu.


    9. Poremećaj hiperaktivnosti deficita pažnje (ADHD)

    Prema nekoliko studija, ako majka ima niži nivo serotonina, veća je verovatnoća da će njeno dete razviti ADHD kasnije u životu. Geni koji regulišu proizvodnju serotonina u mozgu prenose se sa majke na dete i izgleda da utiču na sposobnost fokusiranja.


    10. Raspoloženje

    Struktura kortikolimbičkog sistema, koji reguliše emocije i igra ulogu u poremećajima raspoloženja kao što je depresija, verovatnije će se prenositi sa majki na ćerke nego sa majke na sinove ili sa očeva na decu bilo kog pola. To bi moglo ukazivati na to da ćerke, bar delimično, nasleđuju raspoloženja svojih majki, prenosi MedicineNet.

  • Pročitajte i...
    Blaške Čovek koji ima 106 godina skočio je iz aviona sa padobranom i oborio Ginisov rekord

    Nakon što je sa 106 godina ponovo ušao u Ginisovu knjigu rekorda (GVR) za najstariju osobu koja je skočila padobranom iz aviona u tandemu, Alfred „Al“ Blaške je živi dokaz da je „svako sposobniji nego što misli“.

    Prvi maj Prvi maj: Zanimljivosti o prazniku rada

    Prvi maj, poznat i kao Praznik rada ili Međunarodni dan radnika, je državni praznik koji se istog datuma svake godine.

    Sibir Da li znate koji je grad najhladniji na svetu?

    Planeta Zemlja je dom nekih veoma hladnih mesta. U stvari, nenaseljena Kupola Fudži na Antarktiku – najhladnije mesto na Zemlji – imala je temperature od -93,2°C . Ali gde se nalazi najhladniji grad na svetu?

    Mozak Lažna sećanja: Evo kako mozak može da vas zavarava

    Mozak je jedan od najistraživanijih ljudskih organa o čijem funkcionisanju ipak još uvek ne znamo dovoljno, a pitanje je da li ćemo ikada moći da kažemo da smo otkrili sve njegove "tajne", ali su naučnici već opisali nekoliko načina na koje nas mozak može – prevariti.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: