-
Poslednjih 5 pesama
- Nina Badrić - Da se opet tebi vratim
- YU Grupa - Dunavom šibaju vetrovi
- Vlatko Stefanovski - Gipsy Magic
- Zdravko Čolić - Loše vino
- Severina - Bros
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
PreporučujemoBakin recept za grašak
Ako grašak pripremite na tradicionalan način, baš kao što su to radile naše bake, cela porodica će ga obožavati.
-
ZdravljeUpozorenje stručnjaka: Hrana sa najvećim rizikom od bakterije E. coli
Stručnjaci za bezbednost hrane otkrivaju koje proizvode treba izbegavati u prodavnici kako biste smanjili rizik od bolesti prenosivih hranom.
Sve prednosti vitamina CVećina nas već razume koliko je vitamin C važan za naš imuni sistem. Vašem telu je potrebno dovoljno vitamina C dnevno da podrži svoje delovanje kao moćnog antioksidansa, pojačivača enzima, pojačivača apsorpcije gvožđa i još mnogo toga.
-
PutovanjaČetiri ključne stvari koje stjuardese primete kod putnika prilikom ukrcavanja
Sigurno ste primetili da vas stjuardese pažljivo odmere prilikom ukrcavanja u avion, a za to postoji nekoliko dobrih razloga.
"Vilinski dimnjaci" Kapadokije: Manje poznata atrakcija koju morate da vidite"Vilinski dimnjaci" u kapadokijskoj Dolini ljubavi su druga po redu turistička atrakcija ove regije, odmah nakon leta balonom.
-
PreporučujemoLjuske od jaja mogu da postanu sjajno sredstvo za čišćenje!
Umesto da bacite ljuske od jaja posle pripreme obroka, možete ih pretvoriti u moćnog saveznika za čišćenje. Ljuske su odlične za uklanjanje tvrdokornih naslaga i mogu da doprinesu prirodnom sjaju površina u vašem domu.
Sprečite pojavu vlage i kondenzacije uz jednostavan savet!Kondenzacija je čest problem u domaćinstvima koji može da izazove ozbiljne posledice. Pojava vlage usled kondenzacije često vodi do stvaranja buđi, što može negativno da utiče ne samo na zdravlje svih članova domaćinstva, već i na estetiku unutrašnjeg prostora i celokupnu vrednost nekretnine. Vlažni zidovi, prozori i uglovi prostorija stvaraju idealne uslove za razvoj buđi i gljivica, što može prouzrokovati različite respiratorne probleme, alergijske reakcije i druge zdravstvene tegobe…
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.16 116.98 117.80 CHF 123.81 124.68 125.56 USD 109.18 109.95 110.72
-
Štetne navike koje usporavaju metabolizam i otežavaju mršavljenje
Neke životne navike praktikujemo godinama, pa čak i decenijama, nesvesni da mogu da imaju negativan uticaj na naš metabolizam i značajno otežaju proces gubitka kilograma. Iako naizgled bezazlene, ove navike mogu da uspore metabolizam i smanje efikasnost napora koje ulažemo u postizanje željene težine.
06-11-2024 | 11:35 | Autor/Izvor: Naxi media, Eat This Not That
Foto: Bigstock, Voy
Konzumirate previše rafinisanih ugljenih hidrata i šećera
Poznato je da prekomerni unos rafinisanih ugljenih hidrata i šećera može da šteti vašem metabolizmu. Prema dijetetičarki Meri Sabat, ishrana koja sadrži slatku hranu i beli hleb može ubrzati porast šećera u krvi, što može da poremeti vaš metabolizam. Sabat dodaje: „Visoka potrošnja šećera može dovesti do insulinske rezistencije, stanja u kojem vaše ćelije postaju manje osetljive na insulin, što ometa sposobnost vašeg tela da kontroliše nivo šećera u krvi i efikasno skladišti masti , negativno utiče na vaš metabolizam. Kao i kod konzumiranja previše rafinisanih ugljenih hidrata, šećer u krvi često pada prenisko nakon visokog unosa šećera, što dovodi do gladi i prejedanja."Ne unosite dovoljno zdravih masti
Iako su masti veoma kalorične, važno je znati da je unos zdravih masti koje možete pronaći u namirnicama kao što su riba i orašasti plodovi veoma važni za pravilno funkcionisanje našeg organizma. Smanjeni unos zdravih masti može dovesti do poremećaja hormona i celokupnog metaboličkog sistema. „Zdrave masti, poput onih koje se nalaze u avokadu, orašastim plodovima i maslinovom ulju, neophodne su za apsorpciju vitamina rastvorljivih u mastima (A, D, E i K) i proizvodnju važnih hormona kao što su insulin i tiroidni hormoni. Bez adekvatnih zdravih masti u obroku, vaše telo može da se bori da održi hormonsku ravnotežu i pravilnu apsorpciju hranljivih materija, što potencijalno može dovesti do metaboličkih nepravilnosti i energetske neravnoteže.", kaže Sabat, a prenosi Eat This Not That.
Brza dijeta
Brza dijeta nikada nije najbolji izbor ako želite da smršate na duži rok, a može i da uspori vaš metabolizam. Ograničavanje većeg unosa kalorija može dovesti do gubitka mišićne mase, što otežava održavanje telesne težine.
Ishrana sa malo vitamina i minerala
Konzumacija uglavnom prerađene hrane i nedovoljno voća i povrća može da dovede do toga da ne dobijete adekvatne nivoe važnih vitamina i minerala, a Sabat kaže da to može da šteti vašem metaboličkom zdravlju. "Kada vašem telu nedostaju ovi esencijalni hranljivi sastojci, ono može da se bori da efikasno pretvori hranu u energiju, reguliše apetit i održava pravilnu metaboličku ravnotežu, što potencijalno dovodi do sporijeg metabolizma i raznih metaboličkih poremećaja.", objašnjava Sabat.Preskakanje užine posle treninga
Organizmu je neophodno da se oporavi posle treninga, pa je ogranična užina nešto što se definitivno preporučuje. Tako ćete sigurno izbeći zamku koja uključuje prejedanje u kasnijim satima i prekomerni unos ugljenih hidrata.
Pijete previše alkohola
Ako želite da smršate i održite svoj metabolizam zdravim, važno je da smanjite unos alkohola jer kada pijete alkohol, telo daje prednost njegovom razgradnji i stoga može dovesti do takozvanog skladištenja masti. Istovremeno, alkohol može da dovede do povećanog apetita i veće želje za visokokaloričnim obrocima.
Ne unosite dovoljno proteina tokom dana
Proteini su veoma važni za očuvanje i izgradnju mišićne mase, a takođe dovode do jačanja metabolizma. Zato je poželjno da u svim svojim obrocima imate izvor zdravih proteina, a ukoliko pokušate da skinete kilograme, dodatno povećajte njihov unos.
Preskačete doručak
Zbog ubrzanog načina života, mnogi ljudi preskaču obroke. Ali to ne bi trebalo da radite ako ste gladni. Ovo se posebno odnosi na prve obroke u toku dana. Uz doručak, pokrećete svoj metabolizam i podstičete ga da sagoreva kalorije, a veoma je važno da doručak sadrži vlakna koja su neophodna za pokretanje metabolizma.
-
Pročitajte i...Upozorenje stručnjaka: Hrana sa najvećim rizikom od bakterije E. coli
Stručnjaci za bezbednost hrane otkrivaju koje proizvode treba izbegavati u prodavnici kako biste smanjili rizik od bolesti prenosivih hranom.
Sve prednosti vitamina CVećina nas već razume koliko je vitamin C važan za naš imuni sistem. Vašem telu je potrebno dovoljno vitamina C dnevno da podrži svoje delovanje kao moćnog antioksidansa, pojačivača enzima, pojačivača apsorpcije gvožđa i još mnogo toga.
Da li je cvekla zaista "kraljica zdravlja"?Cvekla je korenasto povrće poznato kao Beta vulgaris rubra ili crvena cvekla. U današnje vreme, postoje hibridne vrste cvekle sa šarama crvenih i belih pruga. Bez obzira na boju, cvekla ima bogat, zemljani ukus i unosi živopisne nijanse na tanjir. Ali, ipak koliko je zaista zdrava?
Nar kao saveznik zdravlja: Evo zašto bi trebalo da ga konzumiramo što češće!Nar je poznat kao bogat izvor antioksidansa i vlakana, koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i doprinose zdravlju probavnog sistema. Zahvaljujući ovim sastojcima, nar može doprineti očuvanju zdravlja srca, jačanju imuniteta i poboljšanju opšteg blagostanja organizma.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: