-
Poslednjih 5 pesama
- Tijana Bogicevic - Krila Od Dima
- Djavoli - Vino noći
- Zana - Vojna pošta
- Nina Badrić - Sanjam Da Smo Skupa Mi
- Vlado Georgiev - Šta bi prijatelji moji
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
PreporučujemoAromatični pire od celera
Možda pire od celera nije prva stvar koju ćete poželeti da pripremite kao dodatak uz vaše glavno jelo, a li ipak imajte dve stvari na umu pre nego što odustanete. Pire od celera se služi u mnogim poznatim i visoko rangiranim restoranima i savršeno se uklapa uz meso. Takođe pire od celera je definitivno zdravija verzija.
-
ZdravljeUbrzajte metabolizam uz dva začina koja možete da dodate u kafu
Uz dva začina ne samo da možete da obogatite ukus kafe, već možete i da ubrzate vaš metabolizam.
Naučnici otkrivaju: Posebna ishrana može da uspori starenje mozgaIako za sada ne postoji način da se proces starenja mozga zaustavi, moguće je usporiti njegov pad, a nova studija ukazuje na ključnu ulogu nivoa šećera u krvi u brzini starenja mozga.
-
PutovanjaNajbolje destinacije za putovanja u 2025. godini!
Dvadeset članova redakcije magazina Travel + Leisure odabralo je 50 najboljih destinacija za 2025. godinu, a mi smo sa liste izdvojili deset destinacija koje će vam sigurno biti interesantne i privlačne. I dok su neke prilično udaljene i potrebna vam je ozbiljna organizacija da ih dobro upoznate, još uvek su na listi i one koje se nalaze u Evropi i koje su idealne za produženi vikend.
Najbolje zimske destinacije u Evropi ove sezone!Magazin TimeOut kreirao je listu najboljih destinacija za zimski period. Navodi se da moežete da birate mesta od severa Finske do fantastičnih ulica Španije, pa evo gde biste sve mogli da otputujete ove zime!
-
PreporučujemoPet prirodnih načina da održite svež miris u vašem domu
Ako želite da vaš dom uvek miriše sveže i prijatno, ali želite da izbegnete sintetičke osveživače vazduha, mnogobrojna su rešenja koja možete da isprobate. Evo pet efikasnih metoda za postizanje svežeg mirisa u vašem domu...
Cimet nije samo ukusan začin – isprobajte ga i kao sredstvo za čišćenjeCimet je verovatno jedan od najpopularnijih začina na svetu, cenjen zbog svog bogatog ukusa i mirisa. Dodajemo ga raznim jelima, od slanih do slatkih, ali mnogi ne znaju da ovaj začin ima i primenu u domaćinstvu – može biti vrlo koristan za čišćenje i osvežavanje prostora.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.18 117.00 117.81 CHF 124.68 125.56 126.44 USD 110.15 110.93 111.70
-
Otkriveni okeani tečne vode na Marsu
Ispod Marsove površine otkrivene su ogromne količine tečne vode, što bi moglo ukazivati na potencijalno stanište za vanzemaljski život, ali još uvek postoje izazovi.
20-08-2024 | 10:21 | Autor/Izvor: Naxi media
Foto: Bigstock, pitris
Naučnici su otkrili velike količine tečne vode duboko ispod površine Marsa, što bi moglo da pokrije celu planetu okeanom dubokim 1.6 km, prema novom istraživanju objavljenom prošle nedelje.
Iako postoje izazovi u pristupu, ova voda bi teoretski mogla biti potencijalni dom za vanzemaljski život na Crvenoj planeti.
Istraživanje, sprovedeno od strane naučnika sa Univerziteta Kalifornije, Berkeley, i UC San Diego, otkrilo je dokaze o značajnim količinama tečne vode koja se krije između 11,5 i 20 kilometara ispod površine. Ovi nalazi su objavljeni u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences i temelje se na seizmičkim podacima Marsovih potresa, vulkanskih podrhtavanja i udara meteora koje je prikupila NASA-ina letelica InSight.
Koristeći matematičke modele slične onima koji se koriste za mapiranje podzemnih akvifera i naftnih polja na Zemlji, istraživači su otkrili ogromne rezerve vode smeštene u malim pukotinama i porama u kori Marsa.
Iako je ova voda trenutno nedostupna i ne može se povezati sa postojećom tehnologijom, naučnici veruju da ovo otkriće pruža važne uvide u istoriju planete i potencijal za buduće istraživanje.
Profesor Michael Manga, jedan od autora studije i stručnjak za nauke o Zemlji i planetama na Berkeley-u, istakao je da podzemna voda može predstavljati pogodno okruženje za život, napominjući sličnosti sa dubokim rudnicima i dnom okeana na Zemlji, gde život uspeva.Dokazi ukazuju na to da je Mars nekada imao velike količine vode na površini, uključujući reke, jezera i okeane, što povećava mogućnost da je Crvena planeta bila dom za mikrobni život. Iako su okeani isparili kada je planeta izgubila atmosferu pre više od 3 milijarde godina, istraživači smatraju da je značajan deo vode filtrirao u koru planete.
Međutim, priroda istraživanja znači da postoje neizvesnosti u vezi sa veličinom, dubinom i količinom tečne vode na Marsu. Prema rečima Vashana Wrighta, još jednog od autora studije i profesora na Institutu za okeanografiju Scripps pri UC San Diego, razumevanje Marsovog vodenog ciklusa je ključno za razumevanje evolucije planete.Ostaje pitanje koliko će tehnološki izazovi ometati dalja istraživanja, s obzirom na to da je Kola Superdeep bušotina, najdublja rupa na Zemlji, dosegnula dubinu od 12.262 metra. Međutim, naučnici se nadaju da će budući napori, uključujući one koje planira Kina, omogućiti dublje istraživanje Marsa, prenosi Forbes.
-
Pročitajte i...Poznati gradovi i specifični psihološki poremećaji za koje verovatno niste čuli!
Svi su čuli za Stokholmski sindrom, gde taoci razvijaju emocionalnu povezanost sa svojim otmičarima. Ali, koliko vas zna za njegove dve suprotnosti? Lima sindrom je stanje u kojem otmičari počinju da saosećaju sa taocima, dok je Londonski sindrom karakterističan po tome što se taoci sukobljavaju sa otmičarima, često sa tragičnim ishodom.
Naučnici usavršavaju biljne zamene za meso uz pomoć veštačke inteligencije!Ljubitelji mesa često priznaju da prelazak na biljne alternative nije jednostavan proces. Međutim, zahvaljujući timu inovativnih inženjera sa Univerziteta Stenford, život postaje ukusniji za one koji žele da prigrle održiviju ishranu.
Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.
Šta 25 godina istraživanja otkriva o starenju mozga?Starenje mozga već decenijama izaziva interesovanje naučnika i javnosti. Sada je istraživački program koji je trajao 25 godina pružio ključne uvide o faktorima koji utiču na kognitivne sposobnosti tokom života.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: