Slušate: Noć uz Naxi

Pesma: Galija - Da li si spavala

Noć uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Galija - Da li si spavala
    2. Merlin - Šta ti značim ja
    3. Tony Cetinski - Umirem 100x Dnevno
    4. Djordje Balašević - Provincijalka
    5. Nina Badrić - Ceznja
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Dejan Cukić - Sreda - Mojih 50
    2. 17. septembar - 1 - Dodir noći
    3. 17. septembar - 2 - Dodir noći
    4. 17. septembar - 3 - Dodir noći
    5. Dejan Cukić - Utorak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Musaka sa pečenim paprikama Musaka sa pečenim paprikama

    Sjajan jesenji recept koji kombinuje mirise i ukuse pečene paprike i sočnog mlevenog mesa.

    Rolovane tikvice sa sirom Rolovane tikvice sa sirom

    Recept je idealan za ljude koji žele da se hrane zdravo, ali i za one koji nemaju mnogo vremena za pripremu obroka. Takođe će obradovati i sve vas koji želite da unesete male promene i pripremite nešto novo i ukusno.

  • Zdravlje
    Panika ili anksioznost? Ovo su ključne razlike Panika ili anksioznost? Ovo su ključne razlike

    „Napad anksioznosti“ nije formalni medicinski izraz, ali ga neki koriste da opišu emocionalnu i fizičku reakciju na specifične stresne situacije. S druge strane, napadi panike su epizode intenzivnog straha koje prate izraženi kognitivni, emocionalni i fizički simptomi.

    Refluks kiseline: Evo šta bi trebalo da izbegavamo, ali i šta može da nam pomogne Refluks kiseline: Evo šta bi trebalo da izbegavamo, ali i šta može da nam pomogne

    Refluks kiseline ili žgaravica (gorušica) tehnički je poznat kao gastroezofagealni refluks. Ovaj problem nastaje kada je ventil ili sfinkter koji povezuje želudac sa jednjakom oslabljen. U tom slučaju, želudačna kiselina, koja bi trebalo da ostane u želucu, vraća se u jednjak. Kako je kiselina iritantna, sluzokoža jednjaka postaje upaljena, uzrokujući neprijatnost.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Briž i Gent: Skrivni dragulji Belgije Briž i Gent: Skrivni dragulji Belgije

    Oba grada nude jedinstvene doživljaje, od romantične atmosfere Briža do živopisne istorije i umetnosti u Gentu.

    Od živopisnog Buenos Ajresa do surove Patagonije: Najbolje vreme za posetu Argentini! Od živopisnog Buenos Ajresa do surove Patagonije: Najbolje vreme za posetu Argentini!

    Argentina je druga najveća zemlja u Južnoj Americi i osma najveća zemlja na svetu, što znači da uvek možete mnogo toga da vidite, doživite i uradite, bez obzira na to kada odlučite da je posetite.

  • Preporučujemo
    Rešite se vlage u kući uz prirodne sastojke i sjajne savete Rešite se vlage u kući uz prirodne sastojke i sjajne savete

    Ukoliko se u vašem domu pojavila vlaga, nema razloga za paniku. Postoje efikasni prirodni načini za njeno uklanjanje, koji su bezbedni za vas, vaše kućne ljubimce i biljke, i ne zahtevaju upotrebu jakih hemikalija, a najvažnija stvar je da ove savete brzo primenite kako se vlaga ne bi dalje širila.

    Zaboravljeni delovi kupatila: Obavezno ih očistite uz ove proverene trikove Zaboravljeni delovi kupatila: Obavezno ih očistite uz ove proverene trikove

    Mnogi ljudi često čiste kupatilo, ali to rade samo površinski, zanemarujući delove na kojima se lako mogu nakupljati bakterije. Iako je veoma važno da održavamo higijenu u toaletu, bar jednom nedeljno bi čišćenje trebalo da bude i više nego detaljno.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.24 117.06 117.88
    CHF 123.61 124.48 125.35
    USD 104.50 105.23 105.97
  • Povezani članci
  • Neobična vrsta leda pronađena na mnogim planetama topi se na visokim temperaturama

    Kada posegnete u frižider po kocku leda ili se divite zimskoj sceni prekrivenoj ledenim formacijama, susrećete se sa supstancom poznatom kao led, ili naučno rečeno – heksagonalni led (led Ih). Ali, šta ako vam kažemo da postoji oko dvadeset različitih vrsta leda, potpuno različitih od onoga što poznajete? Jedan oblik leda je toliko jedinstven da postoji samo duboko u unutrašnjosti nebeskih tela poput Neptuna i Urana. Predstavljamo led XVIII, poznat i kao superjonski led.




    11-09-2024 | 13:16 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, glavbooh



    Profesor Moris de Koning je objavio studiju koja objašnjava složenost superjonskog leda i njegov potencijal da otkrije više o neobičnim karakteristikama primećenim kod "ledenih džinova" našeg solarnog sistema.

    Fascinantna pojava superjonskog leda


    Šta superjonski led čini tako posebnim? Led XVIII je sve samo ne običan. Nastaje pod ekstremnim uslovima – na temperaturama i do 5.000 kelvina (oko 4.700 stepeni Celzijusa) i pritiscima od oko 340 gigapaskala, što je više od 3,3 miliona puta veći pritisak od onog na površini Zemlje.

     

    Na našoj planeti ne postoje ovako surovi uslovi, ali oni se mogu naći duboko unutar ledenih džinova poput Neptuna i Urana, zahvaljujući njihovim masivnim gravitacionim poljima.

     

    Unutar superjonskog leda, voda ne zadržava svoju uobičajenu molekularnu strukturu. Atomi kiseonika formiraju čvrstu mrežu, dok se atomi vodonika, sada lišeni svojih elektrona, slobodno kreću kao pozitivno naelektrisani joni.

     

    „To je kao metalni provodnik poput bakra, ali sa pozitivnim jonima koji formiraju kristalnu rešetku, dok se negativno naelektrisani elektroni slobodno kreću,“ objašnjava de Koning, ugledni profesor sa Instituta za fiziku Gleb Vatahin na Državnom univerzitetu u Kampinasu, Brazil.

    Zašto je superjonski led važan?


    Superjonski led ili led XVIII fascinira naučnike zbog svoje jedinstvene strukture. Način na koji se ovi slobodni joni vodonika kreću kroz mrežu atoma kiseonika mogao bi da objasni neobične karakteristike Neptuna i Urana, posebno čudno ponašanje njihovih magnetnih polja.

     

    Za razliku od Zemlje, gde se magnetno polje poklapa sa rotacionom osi, Uran i Neptun imaju znatno nagnute ose magnetnog polja – 47 i 59 stepeni u odnosu na njihove rotacione ose.

     

    Ova neusklađenost dugo je zbunjivala naučnike. De Koningova istraživanja sugerišu da bi kretanje protona kroz superjonski led moglo biti uzrok.

     

    „Elektricitet koji protoni provode kroz kiseoničnu mrežu usko je povezan sa pitanjem zašto osa magnetnog polja na ovim planetama ne poklapa sa osom rotacije,“ objašnjava on.

    Duboko u unutrašnjosti "ledenih džinova"


    Kako bi dodatno istražili ovu teoriju, de Koning i njegov tim su se okrenuli naprednim računarskim simulacijama umesto tradicionalnim eksperimentima.

     

    Koristeći teoriju gustinskih funkcionala (DFT), modelirali su mehaničke osobine leda XVIII kako bi shvatili kako se ponaša pod intenzivnim uslovima unutar Neptuna i Urana.

     

    Ovaj zadatak nije bio lak. Simuliranje leda XVIII zahtevalo je razmatranje ogromnog broja molekula – oko 80.000.

     

    Proračuni su uključivali najsavremenije računarske tehnike, neuronske mreže i algoritme mašinskog učenja. Glavni cilj bio je otkriti kako različiti tipovi defekata u kristalnoj strukturi mogu biti povezani sa velikim deformacijama, a samim tim i sa misterioznim magnetnim poljima.

    Defekti kristala i druge nepravilnosti


    U svetu kristala, defekti se obično smatraju nedostacima koji remete uobičajeni raspored atoma. Međutim, u superjonskom ledu, ti defekti bi mogli biti ključ za njegovo razumevanje.

     

    Studija je istraživala specifičan tip defekta poznat kao "dislokacija," koja se dešava kada postoji uglovna razlika između susednih slojeva kristala.

     

    De Koning koristi jednostavnu analogiju: „Zamislite tepih koji je naboran; nabori su na neki način slični dislokacijama u kristalu.“ On dalje objašnjava: „Dislokacija u metalurgiji ima značaj kao što DNK ima u genetici.“


    Simulacijom ovih dislokacija unutar leda XVIII, tim je zaključio da bi sila potrebna da izazove deformaciju leda mogla da objasni jedinstvena magnetna svojstva ovih planeta.

     

    Otkrili su da specifični uslovi unutar Neptuna i Urana, u kombinaciji sa osobinama leda XVIII, stvaraju savršeno okruženje za ove pojave.

    Superjonski led u laboratoriji


    Iako zvuči kao koncept iz naučne fantastike, superjonski led postaje sve važniji za naše razumevanje svemira. Godine 2019, naučnici su uspeli da stvore malu količinu leda XVIII koristeći lasere visokih performansi kako bi komprimovali tanki sloj vode između dijamantskih površina — postignuće koje je otvorilo brojne mogućnosti za buduća istraživanja.

     

    Za sada, međutim, naše razumevanje superjonskog leda uglavnom dolazi kroz simulacije, poput one koju je predvodio de Koning.

     

    On objašnjava: „Ovo je bio najzanimljiviji aspekt studije, integrisanje znanja iz metalurgije, planetologije, kvantne mehanike i računarske nauke.“

    Proučavanje leda radi boljeg razumevanja svemira


    Razumevanje superjonskog leda ne samo da zadovoljava našu radoznalost o tome šta se krije unutar udaljenih planeta, već može revolucionisati i naše shvatanje osnovnih zakona fizike koji upravljaju materijom.

     

    Kako otkrivamo više o stanjima poput onih koja se nalaze na Uranu i Neptunu, mogli bismo da pronađemo nove materijale ili svojstva koja bi mogla imati primenu na Zemlji — od superprovodnika do novih tipova skladištenja energije.

     

    Dakle, sledeći put kada posegnete za kockom leda iz svog zamrzivača, setite se fascinantnog sveta leda XVIII. To je podsetnik koliko toga još imamo da otkrijemo, kako u svemiru, tako i na našoj planeti, prenosi Earth.com.

  • Pročitajte i...
    zica Podvig u Istanbulu: Prva osoba koja je na slackline traci prešla dva kontinenta

    Estonski slackliner i trostruki svetski šampion Jaan Roose ispisao je nove stranice istorije postavši prvi čovek koji je hodajući na slackline traci prešao s jednog kontinenta na drugi.

    Vino Luksuz i nauka: Lečenje hroničnih rana zlatom i crnim vinom?

    Rane koje odbijaju da zarastu dugo su predstavljale značajan izazov u medicinskoj nezi, ali nedavno otkriće nudi rešenje koje kombinuje luksuz i vrhunsku nauku.

    Vencanje Ovo je savršeno vreme za brak prema istraživanjima

    Mnogi bi voleli da otkriju savršeno vreme za bračnu sreću. Nauka je ovde da pomogne... ili bar da vam olakša donošenje ključnih životnih odluka. Venčanje je veliki korak, a pravo vreme se čini kao jedna od najvećih briga mnogih ljudi...

    Petak 13 Da li je za vas petak 13. najstrašniji datum u godini?

    Petak 13. i danas za mnoge predstavlja opasan datum. I dok neki uopšte ne mare za ovaj datum i ne plaše se, drugi biraju da ne izlaze iz kuće i trude se da ne izazivaju "sudbinu". Evo zašto mnogi veruju da petak 13. donosi nesreću.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: