Slušate: Vikend uz Naxi

Pesma: Goca Tržan - Zagrli

Vikend uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Goca Tržan - Zagrli
    2. Leb i Sol - Cukni Vo Drvo
    3. Marina Perazić - Kolačići
    4. Zdravko Čolić - Pisaću joj pisma duga
    5. Doris Dragović - Željo moja
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Neša Galija - Petak - Mojih 50
    2. 21. novembar - 1 - Dodir noći
    3. 21. novembar - 2 - Dodir noći
    4. 21. novembar - 3 - Dodir noći
    5. Neša Galija - Četvrtak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Rolat sa džemom od šljiva Rolat sa džemom od šljiva

    Ako ste ljubitelj džema od šljiva veruje nam na reč kada kažemo da će vas ovaj kolač oduševiti. Pored toga što je izuzetno ukusan, ovaj rolat se izuzetno jednostavno priprema, pa je to još jedan razlog više da zapišete ovaj recept i pripremite ga za vikend.

    Ruska salata sa piletinom i kukuruzom Ruska salata sa piletinom i kukuruzom

    Isprobajte različite varijante ove fenomenalne salate, uključujući i ovu sa piletinom i kukuruzom, koja nas je sve oduševila.

  • Zdravlje
    Konzumacija orašastih plodova povezana je sa manjim rizikom od demencije Konzumacija orašastih plodova povezana je sa manjim rizikom od demencije

    Demencija se pokazuje veoma otpornom na lečenje medikamentima, ali možda se tajni sastojci koji podstiču zdravlje mozga već kriju u našoj ishrani.

    Ubrzajte metabolizam uz dva začina koja možete da dodate u kafu Ubrzajte metabolizam uz dva začina koja možete da dodate u kafu

    Uz dva začina ne samo da možete da obogatite ukus kafe, već možete i da ubrzate vaš metabolizam.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najbolje destinacije za putovanja u 2025. godini! Najbolje destinacije za putovanja u 2025. godini!

    Dvadeset članova redakcije magazina Travel + Leisure odabralo je 50 najboljih destinacija za 2025. godinu, a mi smo sa liste izdvojili deset destinacija koje će vam sigurno biti interesantne i privlačne. I dok su neke prilično udaljene i potrebna vam je ozbiljna organizacija da ih dobro upoznate, još uvek su na listi i one koje se nalaze u Evropi i koje su idealne za produženi vikend.

    Najbolje zimske destinacije u Evropi ove sezone! Najbolje zimske destinacije u Evropi ove sezone!

    Magazin TimeOut kreirao je listu najboljih destinacija za zimski period. Navodi se da moežete da birate mesta od severa Finske do fantastičnih ulica Španije, pa evo gde biste sve mogli da otputujete ove zime!

  • Preporučujemo
    Efikasni trikovi koji nam pomažu da vratimo mekoću starim džemperima! Efikasni trikovi koji nam pomažu da vratimo mekoću starim džemperima!

    Nakon dužeg nošenja, džemperi često postaju grubi na koži, gube mekoću, a ponekad se i skupljaju. Međutim, to ne znači da je vreme da ih bacite. Postoji nekoliko jednostavnih trikova koji će vaš omiljeni džemper vratiti u prvobitno stanje, čineći ga ponovo mekanim i prijatnim za nošenje.

    Pet prirodnih načina da održite svež miris u vašem domu Pet prirodnih načina da održite svež miris u vašem domu

    Ako želite da vaš dom uvek miriše sveže i prijatno, ali želite da izbegnete sintetičke osveživače vazduha, mnogobrojna su rešenja koja možete da isprobate. Evo pet efikasnih metoda za postizanje svežeg mirisa u vašem domu...

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.18 117.00 117.82
    CHF 125.10 125.98 126.86
    USD 110.96 111.75 112.53
  • Povezani članci
  • Misteriozno poreklo retke vrste eksplodirajućih zvezda je identifikovano!

    Jedna od velikih misterija svemira je pitanje odakle potiču svi metali. Znamo da su stvoreni u kosmičkoj vatri – ali koje tačno vrste tih vatri i u kojim proporcijama, teže je odrediti.




    22-10-2024 | 13:12 | Autor/Izvor: Naxi media, ScienceAlert, Nature Communications

    Foto: Bigstock, mr. Smith


    Retka vrsta supernove, koja je lišena vodonika i helijuma, poznata je kao izvor mnogih metala, ali do sada nije bilo jasno da li zvezde koje dovode do ovih vatrenih eksplozija predstavljaju usamljenje gigantske zvezde koje su se „otarasile“ svojih omotača, ili manje zvezde koje imaju pohlepnog partnera.


    Sada je međunarodni tim astronoma, predvođen Martinom Solarom i Mihalom Mihaljovskim sa Univerziteta Adam Mickjevič u Poljskoj, otkrio da prethodnici tipa Ic supernova nisu ogromne usamljene zvezde, već uglavnom manje zvezde sa binarnim pratiocem koji pomaže da se oblikuje ishod njihove sudbinske eksplozije.


    „Što više istražujemo masivne zvezde, one izgledaju sve kompleksnije,“ rekao je Mihaljovski za ScienceAlert. „Znamo da njihova evolucija i sudbina zavise od njihove mase, a zatim smo naučili da detalji zavise i od nivoa metalizacije. Sada je očigledno da pratioci takođe mogu značajno uticati na njihove živote.“


    Supernove tipa Ic izazvane su kolapsom jezgra masivnih zvezda koje su dostigle kraj svog životnog ciklusa. Sav vodonik u jezgru zvezde je fuzionisao u teže elemente, a zvezda je dostigla tačku u kojoj su jezgreni elementi toliko teški da je za njihovu fuziju potrebno više energije nego što proces oslobađa.


    Kada nuklearna peć prestane da oslobađa dovoljno energije, spoljni pritisak opada, omogućavajući gustom jezgru zvezde da podleže gravitaciji. Jezgro se nasilno kolapsira u ultra-gustu neutronsku zvezdu ili crnu rupu, dok se spoljni slojevi izbacuju u svemir, gde se pri toj eksploziji stvaraju još teži metali. Misterija sa supernovama tipa Ic je u tome što, za razliku od drugih supernova, u njihovom širenju nema detektovanog vodonika ili helijuma. Iako su ovi elementi potrošeni u jezgru zvezde, trebali su ostati u atmosferi u dovoljnoj količini.


    Postoje dva moguća rešenja za ovu misteriju. Prvo uključuje zvezdu koja je 20 do 30 puta masivnija od Sunca, toliko masivna da proizvodi snažne zvezdane vetrove koji mogu „otpuhati“ njen vodonik i helijum. Druga opcija je binarni pratilac – manja zvezda koja je dovoljno blizu da usisa vodonik i helijum sa zvezde mase između 8 i 15 sunčevih masa.


    U oba slučaja, vodonik i helijum se uklanjaju pre nego što dođe do eksplozije supernove, što dovodi do njihovog odsustva u izbačenom materijalu.


    Postoji nekoliko vrsta supernova izazvanih kolapsom jezgra. Analizom arhivskih podataka, istraživači su uspeli da potvrde prethodnike kod samo 23 zabeležena događaja supernove, ali ni jedan od tih prethodnika nije bio iz supernove tipa Ic. Ipak, Mihaljovski i njegov tim su smatrali da okruženje tih supernova može pružiti tragove.


    „Inspirisao me je veliki program posmatranja PHANGS (Physics at High Angular Resolution in Nearby Galaxies). Koristili su najveći teleskopski niz Atacama Large Millimeter Array da posmatraju pojedinačne oblake gasa iz kojih nastaju zvezde,“ objasnio je. „Zaključio sam da, ako upotpunim te podatke novim posmatranjima oblaka u kojima su eksplodirale supernove, možemo dešifrovati prirodu tih eksplodirajućih zvezda.“


    Istraživači su posmatrali molekularni gas koji je ostao nakon supernova tipa Ic i uporedili ga sa molekularnim gasom nakon supernova tipa II, čiji prethodnici imaju mase između 8 i 15 sunčevih masa. Količina vodonika u oba oblaka bila je ista – što znači da supernove tipa Ic dolaze od manje masivnih zvezda.


    „Zapravo sam očekivao da će prethodnici supernova tipa Ic biti veoma masivne zvezde,“ rekao je Mihaljovski. „Ispostavilo se da većina ovih supernova ne funkcioniše na taj način.“


    Vodonik i helijum moraju otići negde, a najverovatniji scenario je binarni pratilac. Ovaj pratilac obično preživi eksploziju supernove, objasnio je Mihaljovski, ali sila eksplozije izbacuje ga kroz svemir, gde nastavlja da živi svoj život normalno, samo drugačijom brzinom.


    Ovo objašnjenje pomaže nam da razumemo odakle dolaze mnogi elementi u univerzumu. Znamo da supernove sa binarnim pratiocem proizvode dvostruko više ugljenika – osnovnog gradivnog elementa života – pa sada možemo korigovati doprinos supernova tipa Ic količini ugljenika u svemiru.


    Istraživači se nadaju da će sprovesti još detaljnija istraživanja ostataka supernova kako bi rekonstruisali živote prethodnih zvezda.


    „Veći broj supernova sa takvim posmatranjima dodatno će unaprediti ovu analizu, jer ćemo tada moći da ih istražujemo i u odnosu na neka druga zanimljiva svojstva,“ rekao je Mihaljovski za ScienceAlert. „Na primer, ne znamo da li prisustvo širokih emisijskih linija govori nešto o eksplodirajućoj zvezdi. Takođe, možda neka svojstva galaksija domaćina utiču na to koje zvezde se rađaju i kako eksplodiraju. Takođe bismo želeli da istražimo i druge tipove supernova na ovaj način.“


    Istraživanje je objavljeno u časopisu Nature Communications.

  • Pročitajte i...
    Žena Poznati gradovi i specifični psihološki poremećaji za koje verovatno niste čuli!

    Svi su čuli za Stokholmski sindrom, gde taoci razvijaju emocionalnu povezanost sa svojim otmičarima. Ali, koliko vas zna za njegove dve suprotnosti? Lima sindrom je stanje u kojem otmičari počinju da saosećaju sa taocima, dok je Londonski sindrom karakterističan po tome što se taoci sukobljavaju sa otmičarima, često sa tragičnim ishodom.

    Naučnici usavršavaju biljne zamene za meso uz pomoć veštačke inteligencije! Naučnici usavršavaju biljne zamene za meso uz pomoć veštačke inteligencije!

    Ljubitelji mesa često priznaju da prelazak na biljne alternative nije jednostavan proces. Međutim, zahvaljujući timu inovativnih inženjera sa Univerziteta Stenford, život postaje ukusniji za one koji žele da prigrle održiviju ishranu.

    Tajanstvene senke otkrivaju kako je Zemlja povezana sa Suncem Tajanstvene senke otkrivaju kako je Zemlja povezana sa Suncem

    Još od davnina, Sunce je nam je darovalo svetlost i toplotu, i oduvek je izvor života. Njegovi zraci podstiču rast biljaka, donose proleće, a zatim bogate žetve.

    Novopazarske mantije proglašene za najbolje pecivo na svetu! Novopazarske mantije proglašene za najbolje pecivo na svetu!

    Novopazarske mantije zauzele su prvo mesto na listi deset najboljih peciva na svetu prema izboru gastro vodiča "Taste Atlas".

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: