Slušate: Popodne sa Milošem Lazićem

Pesma: Massimo Savic - Sjaj U Tami

Popodne sa Milošem Lazićem
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Massimo Savic - Sjaj U Tami
    2. Dejan Cukić - Letnje kise
    3. Djordje Balašević - Još jedna pesma o maloj garavoj
    4. Kiki Lesendric I Piloti - Negde Duboko Tu
    5. Azra - Lijepe Zene Prolaze Kroz Grad
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Neša Galija - Sreda - Mojih 50
    2. 19. novembar - 1 - Dodir noći
    3. 19. novembar - 2 - Dodir noći
    4. 19. novembar - 3 - Dodir noći
    5. Neša Galija - Utorak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Ruska salata sa piletinom i kukuruzom Ruska salata sa piletinom i kukuruzom

    Isprobajte različite varijante ove fenomenalne salate, uključujući i ovu sa piletinom i kukuruzom, koja nas je sve oduševila.

    Aromatični pire od celera Aromatični pire od celera

    Možda pire od celera nije prva stvar koju ćete poželeti da pripremite kao dodatak uz vaše glavno jelo, a li ipak imajte dve stvari na umu pre nego što odustanete. Pire od celera se služi u mnogim poznatim i visoko rangiranim restoranima i savršeno se uklapa uz meso. Takođe pire od celera je definitivno zdravija verzija.

  • Zdravlje
    Ubrzajte metabolizam uz dva začina koja možete da dodate u kafu Ubrzajte metabolizam uz dva začina koja možete da dodate u kafu

    Uz dva začina ne samo da možete da obogatite ukus kafe, već možete i da ubrzate vaš metabolizam.

    Naučnici otkrivaju: Posebna ishrana može da uspori starenje mozga Naučnici otkrivaju: Posebna ishrana može da uspori starenje mozga

    Iako za sada ne postoji način da se proces starenja mozga zaustavi, moguće je usporiti njegov pad, a nova studija ukazuje na ključnu ulogu nivoa šećera u krvi u brzini starenja mozga.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najbolje destinacije za putovanja u 2025. godini! Najbolje destinacije za putovanja u 2025. godini!

    Dvadeset članova redakcije magazina Travel + Leisure odabralo je 50 najboljih destinacija za 2025. godinu, a mi smo sa liste izdvojili deset destinacija koje će vam sigurno biti interesantne i privlačne. I dok su neke prilično udaljene i potrebna vam je ozbiljna organizacija da ih dobro upoznate, još uvek su na listi i one koje se nalaze u Evropi i koje su idealne za produženi vikend.

    Najbolje zimske destinacije u Evropi ove sezone! Najbolje zimske destinacije u Evropi ove sezone!

    Magazin TimeOut kreirao je listu najboljih destinacija za zimski period. Navodi se da moežete da birate mesta od severa Finske do fantastičnih ulica Španije, pa evo gde biste sve mogli da otputujete ove zime!

  • Preporučujemo
    Pet prirodnih načina da održite svež miris u vašem domu Pet prirodnih načina da održite svež miris u vašem domu

    Ako želite da vaš dom uvek miriše sveže i prijatno, ali želite da izbegnete sintetičke osveživače vazduha, mnogobrojna su rešenja koja možete da isprobate. Evo pet efikasnih metoda za postizanje svežeg mirisa u vašem domu...

    Cimet nije samo ukusan začin – isprobajte ga i kao sredstvo za čišćenje Cimet nije samo ukusan začin – isprobajte ga i kao sredstvo za čišćenje

    Cimet je verovatno jedan od najpopularnijih začina na svetu, cenjen zbog svog bogatog ukusa i mirisa. Dodajemo ga raznim jelima, od slanih do slatkih, ali mnogi ne znaju da ovaj začin ima i primenu u domaćinstvu – može biti vrlo koristan za čišćenje i osvežavanje prostora.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.18 117.00 117.81
    CHF 124.68 125.56 126.44
    USD 110.15 110.93 111.70
  • Povezani članci
  • Matične ćelije uzgajane u laboratoriji po prvi put!

    "Eureka" momenat u svetu nauke ne dolazi uvek sa munjom ili jabukom koja pada na glavu. Češće je rezultat bezbrojnih sati pažljivog istraživanja u laboratoriji i mukotrpnog rada. Jedan od takvih značajnih proboja u istraživanju krvnih matičnih ćelija nedavno je postigao marljiv tim istraživača iz Melburna, donoseći nadu za lečenje dečje leukemije i poremećaja koštane srži.




    05-09-2024 | 12:30 | Autor/Izvor: Naxi media, Earth.com

    Foto: Bigstock, Sashkin


    Prekretnica u istraživanju

     

    Kada zamislite kako medicinska nauka napreduje, upravo ovakav proboj vam pada na pamet. Ovo je svetski presedan. Tim koji predvodi Murdoch Children’s Research Institute (MCRI) po prvi put u svetu razvio je laboratorijski uzgojene krvne matične ćelije koje veoma nalikuju onima koje se nalaze u ljudskom telu.

     

    Ovo dostignuće je otvorilo izazovan put u proizvodnji ljudskih krvnih matičnih ćelija, sposobnih da stvore crvena i bela krvna zrnca i trombocite, koji su veoma slični onima u ljudskom embrionu.

     

    MCRI docentkinja Elizabeth Ng, jedna od posvećenih naučnica u timu, izrazila je oduševljenje ovim značajnim iskorakom u razvoju ljudskih krvnih matičnih ćelija, i to s punim pravom.

     

    „Mogućnost da uzmemo bilo koju ćeliju od pacijenta, reprogramiramo je u matičnu ćeliju, a zatim od nje stvorimo specifično usklađene krvne ćelije za transplantaciju, imaće ogroman uticaj na živote ovih ranjivih pacijenata“, izjavila je ona.

     

    „Pre ove studije, razvoj ljudskih krvnih matičnih ćelija u laboratoriji koje su sposobne da se transplantiraju u životinjski model poremećaja koštane srži i proizvode zdrave krvne ćelije, nije bio ostvariv. Ono što je važno, ove ljudske ćelije mogu se proizvesti u količini i čistoći koja je potrebna za kliničku upotrebu.“

    Priča o uspehu


    Metod je bio uspešan za mnoge, uključujući Riju Mahajan, kojoj je sa 11 godina dijagnostikovana aplastična anemija. Rija je prošla kroz putovanje puno bola, neizvesnosti i nade.

     

    Savršen donor koštane srži nije bio dostupan, što je nateralo njenu majku, Sonali, da se uključi kao delimično podudaran donor. Uprkos komplikacijama, Rijina porodica je ostala puna nade, i danas je Rija, sada 14-godišnjakinja, ponovo u školi sa svojim prijateljima, a njena bolna borba je iza nje.

     

    Osvrćući se na svoje iskustvo, Sonali je izrazila veliko poštovanje prema istraživanju MCRI. „Ovo istraživanje će doći kao blagoslov za mnoge porodice. Činjenica da jednog dana mogu postojati ciljane terapije za decu sa leukemijom i poremećajima koštane srži je zaista revolucionarna,“ napomenula je Sonali.


    Budućnost personalizovane terapije

     

    Implikacije ovog istraživanja su fascinantne. Zamislite olakšanje kada vam kažu da lečenje vašeg deteta može biti personalizovano, i potencijalno ga štedi teških terapija kroz koje je Rija, kao i mnogi drugi, morala da prođe.


    Ovo istraživanje otvara put ka budućnosti u kojoj naučnici mogu da uzmu specifične ćelije pacijenta i da ih reprogramiraju kao matične ćelije, a zatim da stvore specifično usklađene krvne ćelije za transplantaciju.

     

    Sposobnost da se ovaj proces replicira bezbedno i produktivno stavlja mnoge živote na prag nade i olakšanja.


    Mnogo se može reći o neumornom duhu istraživača poput profesora Ng, profesora Eda Stanleya i profesora Andrewa Elefantyja, svih vodećih istraživača u Melburnskom ogranku Novo Nordisk Foundation Center for Stem Cell Medicine (reNEW).

    Put napred

     

    Zadatak koji predstoji nije mali. Osiguravanje bezbednosti i efikasnosti ove tehnologije biće suštinski deo sledeće faze.


    Ali, posvećenost i odlučnost ovog tima istraživača ne treba potcenjivati. Plan je da sprovedu kliničko ispitivanje faze jedan kako bi testirali bezbednost upotrebe ovih laboratorijski uzgojenih ćelija kod ljudi, moguće već u narednih pet godina.


    Ohrabrujuće je videti kako vrhunska dostignuća u medicinskoj nauci imaju potencijal da utiču na živote, posebno dece sa poremećajima krvi.


    Za porodice poput Rijine, uhvaćene u vrtlogu dijagnoze, lečenja i neizvesnosti, ovi pomaci u istraživanju krvnih ćelija pružaju svetlo nade.


    Dok svedočimo razvoju ovog pionirskog istraživanja, neverovatno je pomisliti na bezbroj života koje će promenit, prenosi Earth.com.

    Studija je objavljena u Nature Biotechnology.

  • Pročitajte i...
    Naučnici usavršavaju biljne zamene za meso uz pomoć veštačke inteligencije! Naučnici usavršavaju biljne zamene za meso uz pomoć veštačke inteligencije!

    Ljubitelji mesa često priznaju da prelazak na biljne alternative nije jednostavan proces. Međutim, zahvaljujući timu inovativnih inženjera sa Univerziteta Stenford, život postaje ukusniji za one koji žele da prigrle održiviju ishranu.

    Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje? Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?

    Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: