-
Poslednjih 5 pesama
- Delca i Sklekovi - Hajde lagano
- Nina Badrić - Da se opet tebi vratim
- YU Grupa - Dunavom šibaju vetrovi
- Vlatko Stefanovski - Gipsy Magic
- Zdravko Čolić - Loše vino
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
PreporučujemoBakin recept za grašak
Ako grašak pripremite na tradicionalan način, baš kao što su to radile naše bake, cela porodica će ga obožavati.
-
ZdravljeUpozorenje stručnjaka: Hrana sa najvećim rizikom od bakterije E. coli
Stručnjaci za bezbednost hrane otkrivaju koje proizvode treba izbegavati u prodavnici kako biste smanjili rizik od bolesti prenosivih hranom.
Sve prednosti vitamina CVećina nas već razume koliko je vitamin C važan za naš imuni sistem. Vašem telu je potrebno dovoljno vitamina C dnevno da podrži svoje delovanje kao moćnog antioksidansa, pojačivača enzima, pojačivača apsorpcije gvožđa i još mnogo toga.
-
PutovanjaČetiri ključne stvari koje stjuardese primete kod putnika prilikom ukrcavanja
Sigurno ste primetili da vas stjuardese pažljivo odmere prilikom ukrcavanja u avion, a za to postoji nekoliko dobrih razloga.
"Vilinski dimnjaci" Kapadokije: Manje poznata atrakcija koju morate da vidite"Vilinski dimnjaci" u kapadokijskoj Dolini ljubavi su druga po redu turistička atrakcija ove regije, odmah nakon leta balonom.
-
PreporučujemoLjuske od jaja mogu da postanu sjajno sredstvo za čišćenje!
Umesto da bacite ljuske od jaja posle pripreme obroka, možete ih pretvoriti u moćnog saveznika za čišćenje. Ljuske su odlične za uklanjanje tvrdokornih naslaga i mogu da doprinesu prirodnom sjaju površina u vašem domu.
Sprečite pojavu vlage i kondenzacije uz jednostavan savet!Kondenzacija je čest problem u domaćinstvima koji može da izazove ozbiljne posledice. Pojava vlage usled kondenzacije često vodi do stvaranja buđi, što može negativno da utiče ne samo na zdravlje svih članova domaćinstva, već i na estetiku unutrašnjeg prostora i celokupnu vrednost nekretnine. Vlažni zidovi, prozori i uglovi prostorija stvaraju idealne uslove za razvoj buđi i gljivica, što može prouzrokovati različite respiratorne probleme, alergijske reakcije i druge zdravstvene tegobe…
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.16 116.98 117.80 CHF 123.81 124.68 125.56 USD 109.18 109.95 110.72
-
Manje od 30 minuta vežbanja ima sjajan učinak na vaš mozak
Redovno vežbanje je generalno korisno za naše telo, ali je i dalje predmet rasprave koliko tačno i koliko često treba da se vežbamo.
01-11-2024 | 10:31 | Autor/Izvor: Naxi media, Science Alert
Foto: Bigstock, Prostock-studio
U novom pregledu istraživanja, naučnici su pokazali da čak i kratki periodi aktivnosti mogu značajno da poboljšaju moždane funkcije. Istraživači sa Univerziteta Kalifornija u Santa Barbari analizirali su 113 prethodnih studija sa ukupno 4.390 učesnika. Rezultati pokazuju da su za kognitivne sposobnosti najdelotvorniji energični oblici vežbanja, poput biciklizma i visokointenzivnih intervalnih treninga (HIIT).
Posebno su ove vrste vežbi bile povezane sa najvećim poboljšanjima izvršnih funkcija – kognitivnih sposobnosti koje se odnose na radnu memoriju, planiranje i sposobnost obavljanja više zadataka istovremeno. "Naše istraživanje je pokazalo najjače dokaze za pozitivan efekat pojedinačnih sesija vežbanja na kogniciju, a na ovaj efekat utiču različiti faktori," izjavio je neurolog Beri Gisbreht sa Univerziteta Kalifornija.
Pozitivan efekat nije bio prisutan u svim kognitivnim zadacima: iako su učesnici imali bolje ukupne reakcije nakon jednog treninga, nije zabeleženo povećanje tačnosti u zadacima. To sugeriše da je reč o složenoj slici koja obuhvata različite faktore. Postoji mogućnost da bi se određeni treninzi u budućnosti mogli prilagoditi kako bi se podstaklo povećanje moždane funkcije onda kada je to potrebno. Vežbe koje kombinuju mentalne i fizičke izazove takođe mogu biti korisne.
Najveća poboljšanja u funkcijama mozga uočena su kod vežbi koje traju manje od 30 minuta, a najbolji rezultati postignuti su kada su kognitivne sposobnosti testirane nakon vežbanja, a ne tokom samog treninga. Međutim, čak i najveći rezultati bili su relativno mali. "Ovi rezultati su iznenađujući s obzirom na to da se verovalo da intenzitet vežbanja ima obrnuto U-krivulju u odnosu na performanse; gde vežbanje umerenog intenziteta daje najveće poboljšanje, dok intenzivnije, zamornije vežbe smanjuju performanse," navode istraživači u svojoj objavljenoj studiji.
Poruka ove studije, kao i mnogih prethodnih, jeste da nije potrebno puno vežbanja da bi se osetile koristi – ponekad je dovoljno i 10 minuta. Ovo je ohrabrujuće za one kojima je teško da uspostave redovnu rutinu.
Ovo važi i za druge aspekte zdravlja, ne samo za fleksibilnost mozga. Prethodna istraživanja pokazala su da visokointenzivni intervalni treninzi (HIIT) mogu doprineti poboljšanju zdravlja srca i smanjenju rizika od budućih zdravstvenih problema.
Nakon pažljive analize podataka drugih istraživača, tim iza ovog pregleda sada želi da prikupi nove podatke o temi – kako kroz laboratorijske testove, tako i kroz praćenje stvarnih vežbanja u realnom svetu.
"Postoje umereni dokazi da akutna epizoda aerobnog vežbanja može indukovati blago poboljšanje u ukupnim performansama na kognitivnim zadacima, posebno na onima koji testiraju izvršne funkcije i mere vreme reakcije," pišu istraživači. Istraživanje je objavljeno u časopisu Communications Psychology. -
Pročitajte i...Upozorenje stručnjaka: Hrana sa najvećim rizikom od bakterije E. coli
Stručnjaci za bezbednost hrane otkrivaju koje proizvode treba izbegavati u prodavnici kako biste smanjili rizik od bolesti prenosivih hranom.
Sve prednosti vitamina CVećina nas već razume koliko je vitamin C važan za naš imuni sistem. Vašem telu je potrebno dovoljno vitamina C dnevno da podrži svoje delovanje kao moćnog antioksidansa, pojačivača enzima, pojačivača apsorpcije gvožđa i još mnogo toga.
Da li je cvekla zaista "kraljica zdravlja"?Cvekla je korenasto povrće poznato kao Beta vulgaris rubra ili crvena cvekla. U današnje vreme, postoje hibridne vrste cvekle sa šarama crvenih i belih pruga. Bez obzira na boju, cvekla ima bogat, zemljani ukus i unosi živopisne nijanse na tanjir. Ali, ipak koliko je zaista zdrava?
Štetne navike koje usporavaju metabolizam i otežavaju mršavljenjeNeke životne navike praktikujemo godinama, pa čak i decenijama, nesvesni da mogu da imaju negativan uticaj na naš metabolizam i značajno otežaju proces gubitka kilograma. Iako naizgled bezazlene, ove navike mogu da uspore metabolizam i smanje efikasnost napora koje ulažemo u postizanje željene težine.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: