Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Željko Joksimović - Mozda Je To Ljubav

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Željko Joksimović - Mozda Je To Ljubav
    2. Djordje Balašević - Ljudmila (Noc kad je Tisa nadosla)
    3. Vanna - Iz Inata
    4. Parni Valjak - Ivana
    5. Bajaga - Daljina dim i prasina
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Duška Jovanić - Sreda - Mojih 50
    2. 22. oktobar - 1 - Dodir noći
    3. 22. oktobar - 2 - Dodir noći
    4. 22. oktobar - 3 - Dodir noći
    5. Duška Jovanić - Utorak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Brzi kolač od lešnika Brzi kolač od lešnika

    Jednostavne i brze poslastice su nekad najukusnije, a čini se da je isti slučaj i sa ovim sjajnim lešnik kockama...

    Cepkano svinjsko meso sa povrćem! Cepkano svinjsko meso sa povrćem!

    Ako imate najavljene goste i nemate ideju šta biste pripremili za ručak ili večeru cepkano meso je uvek dobra ideja. Istina je da se sprema prilično dugo, ali ovaj trud se na kraju zaista i isplati.

  • Zdravlje
    Da li vas muče prehlade? Evo kako da brzo oslobodite disajne puteve Da li vas muče prehlade? Evo kako da brzo oslobodite disajne puteve

    Kako se približavamo kraju oktobra, sa hladnijim danima dolazi i sezona prehlada, koja je za mnoge nezaobilazna u ovo doba godine. Smanjena otpornost organizma i promena vremenskih uslova često dovode do simptoma poput zapušenog nosa i glavobolje. Kada zbog začepljenja sluz ne može slobodno da ističe iz nosnih šupljina, dolazi do oticanja sinusa i stvaranja pritiska unutar njih, što izaziva neprijatne bolove i osećaj težine u predelu lica.

    Sezona mandarina: Slatko voće koje štiti srce, kožu i oči Sezona mandarina: Slatko voće koje štiti srce, kožu i oči

    Mandarine su popularno citrusno voće, delom zbog svog jakog, slatkog ukusa. Poznate su po tome što su generalno slađe od pomorandži, što ih čini ukusnom i zdravom opcijom za desert. Kako je sada već polako počela njihova sezona dobro je da se upoznamo sa zdravstvenim benefitima ovog popularnog i pristupačnog voća.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Objavljena je lista 50 najboljih svetskih barova za 2024. godinu! Objavljena je lista 50 najboljih svetskih barova za 2024. godinu!

    Jedna od najiščekivanijih lista na globalnoj koktel sceni prepoznaje barove širom sveta po njihovim inovativnim koktelima i nezaboravnoj atmosferi. Ova lista, prvi put objavljena 2009. godine i kreirana od strane medijske kompanije William Reed, postala je godišnji događaj koji stavlja u prvi plan najbolje svetske miksologe i barove, pa ako pridajete pažnju noćnim izlascima kada idete na putovanja dobro zapamtite ova čarobna mesta.

    Sedam stvari koje nikada ne treba da unosite u avion prema savetima stručnjaka! Sedam stvari koje nikada ne treba da unosite u avion prema savetima stručnjaka!

    Iako većina avio-kompanija nema zvaničan kodeks oblačenja, postoje neka opšteprihvaćena pravila o tome šta treba nositi u avionu ili tačnije šta ne bi trebalo da nosite.

  • Preporučujemo
    Saveti stručnjaka: Evo koliko bi često trebalo da peremo posteljinu! Saveti stručnjaka: Evo koliko bi često trebalo da peremo posteljinu!

    Pranje posteljine zavisi od nekoliko faktora. Prvi je osnovna higijena – ako vam je stalo do nje, pratićete ih redovno. Drugi zavisi od toga koliko često delite krevet sa nekim. Treći se odnosi na to da li ste mladi student. U tom slučaju higijena vam možda nije prva na listi prioriteta, a trebalo bi da bude.

    Ako ne želite da vaša crna odeća brzo izbledi zapamtite ovaj trik Ako ne želite da vaša crna odeća brzo izbledi zapamtite ovaj trik

    I vama se sigurno desilo da kupite divnu crnu odeću koja je već posle nekoliko pranja izgubila početni izgled i boju. Nakon nekoliko pranja mnogi komadi će izgledati isprano i iznošeno, a ako ne želite da vam se ovo ponovo dešava oslonite se na jednostavan trik.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.24 117.06 117.88
    CHF 124.39 125.27 126.14
    USD 107.72 108.48 109.24
  • Povezani članci
  • Legende o kavijaru i kako je postao simbol luksuza

    Brojni mitovi i legende prate kavijar kroz istoriju. Grčki filozof Aristotel zabeležio je da su kavijar i jesetra bili dočekivani trubama i cvećem na grčkim gozbama još u četvrtom veku pre nove ere.




    01-08-2024 | 12:51 | Autor/Izvor: Naxi media, CAVIARPASSION.COM

    Foto: Bigstock, Subbotina Anna


    Kavijar je danas sinonim za luksuz. Jesetra je oduvek bila cenjena kao posebno jelo. Još su stari Grci i Rimljani pekli ovu impozantnu ribu.

     

    Međutim, drevni Persijanci su prvi napravili slani kavijar. Legenda kaže da su verovali u njegovu lekovitost, pa reč kavijar na persijskom znači „kolač moći“.

     

    Kavijar kakav danas poznajemo je relativno novija delicija. Do Srednjeg veka, u Persiji, oko Kaspijskog mora, ikra jesetre se služila zgnječena, kao praktična zamena za meso.


    Godine 1324. engleski kralj Edvard Drugi proglasio je jesetru za „kraljevsku ribu“, pa je samo ljudima na kraljevskom dvoru bilo dozvoljeno da je jedu. Tradicija se zadržala do danas, pa je sva divlja jesetra pronađena na obali Ujedinjenog Kraljevstva vlasništvo monarha.

     

    Pravljenje kavijara, kao i konzerviranje solju, počelo je za potrebe dvora, a posebno ga je uživala ruska aristokratija gde je priča o ovoj delikatesi i započela. Osim klasičnog kavijara, Rusi su razvili i tehniku korišćenja manje lepih jaja. Dehidrirani i zbijeni proizvod u vidu guste paštete može se dugo čuvati i lako transportovati. Takav „presovani“ kavijar se i danas pravi i prodaje.


    Tokom Revolucije 1917. godine, ruska aristokratija je bežala, velikim delom u Francusku, prenoseći i ukus kavijara. Francuska elita je otkrila kavijar, uživala u njegovom ukusu i učvrstila ga kao simbol luksuza.

     

    Porast eksploatacije i prvi pokušaji uzgoja

     

    Kako je kavijar postajao sve popularniji, jesetra je sve više bivala eksploatisana do tačke ugroženosti vrste. Zato su se sredinom 20. veka pojavili prvi pokušaji uzgoja.

     

    U roku od 20 godina, kavijar dobijen iz uzgojene ribe je uspešno plasiran na tržište uz očuvanje kvaliteta. Konvencija CITES je 1. aprila 1998. uspostavila ribolovne kvote za zaštitu divljih vrsta. Najveći svetski izvoznici kavijara danas su Rusija, Iran, Kazahstan i Kina. Proces pravljenja kavijara je delikatna stvar. Ženka jesetre se odmah nakon hvatanja očisti od krvi, kako bi se izbegla kontaminacija. Ikra se zatim vadi u sterilnoj sredini i potapa u veoma hladan slani rastvor (blizu 0° C, 30% soli). Zatim se seje kroz posebnu mrežicu da bi se eliminisale sve nečistoće. Nakon ceđenja, pakuje se u metalne ili staklene posude, nekada metalne limenke.

     

    Jaja jesetre su posebno krhka. Ako se koristi previše soli, postaju tvrda i neprozirna. Ako nema dovoljno soli, postaju gnjecava. Sve operacije moraju se izvoditi na temperaturi nižoj od 10° C. Niska temperatura je glavni konzervans .


    Kavijar se može pasterizovati na relativno niskoj temperaturi (nižoj od 60° C) i može da se čuva do godinu dana u originalnoj ambalaži, a najbolji je za konzumiranje tri meseca od pripreme.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: