Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: U Škripcu - Izgleda Da Nismo Sami

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. U Škripcu - Izgleda Da Nismo Sami
    2. Tony Cetinski - Ko da je sudbina htjela
    3. Sladjana i Dado - Princeza
    4. Tose I Antonija - Volim Osmjeh Tvoj
    5. Josipa Lisac - Gde Dunav ljubi nebo
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Uliks Fehmiu - Četvrtak - Mojih 50
    2. 16. oktobar - 1 - Dodir noći
    3. 16. oktobar - 2 - Dodir noći
    4. 16. oktobar - 3 - Dodir noći
    5. Uliks Fehmiu - Sreda - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Mekane kiflice sa kremom Mekane kiflice sa kremom

    Da li postoji neko ko ne voli kiflice sa kremom? Ako ih ranije niste pripremali, imajte na umu da je ovaj recept veoma jednostavan i da je teško da pogrešite sa njim.

    Čokoladne kuglice sa borovnicama Čokoladne kuglice sa borovnicama

    Sočne, lagane i ukusne, ove kuglice nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

  • Zdravlje
    Sedam zdravstvenih prednosti kupusa! Sedam zdravstvenih prednosti kupusa!

    Ovo uobičajeno lisnato zeleno povrće dolazi u različitim bojama, oblicima i veličinama, a možete da ga koristite za supe, salate, sendviče i još mnogo toga. Jedite ga sirovog ili blago prženog kako biste dobili najviše koristi. Nalazi se i fermentisan u namirnicama koje su dobre za creva, a sjajno je to što je jako povoljna namirnica i što nam je dostupan skoro tokom cele godine.

    Pravilno raspoređen unos vode u toku dana: Evo šta savetuju naučnici Pravilno raspoređen unos vode u toku dana: Evo šta savetuju naučnici

    Izgleda da većina nas pogrešno konzumira vodu, što može značajno umanjiti njene brojne zdravstvene benefite. Način na koji unosimo vodu tokom dana može imati direktan uticaj na to koliko zapravo koristimo njena blagotvorna svojstva, a mnogi od nas nisu svesni da pogrešne navike ispijanja vode mogu smanjiti njen pozitivan efekat na naše telo.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Lisabon je osvojio titulu najbolje kulinarske destinacije Evrope! Lisabon je osvojio titulu najbolje kulinarske destinacije Evrope!

    Lisabon je poznat po svojoj bogatoj kulturi, zadivljujućoj arhitekturi, brdovitom pejzažu i, naravno, hrani. Ako ste ikada posetili portugalsku prestonicu, znate da njene ulice počinju da mirišu na slatku vanilu rano ujutru, dok pekari pripremaju serije peciva, uključujući čuveni pastel da nata.

    Brzi voz od Osla do Bergena: Evo kako izgleda ovo predivno putovanje! Brzi voz od Osla do Bergena: Evo kako izgleda ovo predivno putovanje!

    Za putnike koji planiraju posetu Norveškoj, snalaženje u ovoj prostranoj i zadivljujućoj zemlji može predstavljati izazov. Rešenje? Putovanje vozom. Zimi, mnogi se ukrcavaju na voz kompanije Vy u Oslu i započinju putovanje čuvenom železničkom prugom Bergen (poznatom i kao Bergensbanen), koja se često svrstava među najlepše vožnje vozom na kontinentu. Ova pruga je takođe poznata kao najviša železnica u severnoj Evropi, sa vrhom na visini od 1.237 metara.

  • Preporučujemo
    Saveti za čišćenje ketlera uz pomoć sastojka koji svi imamo! Saveti za čišćenje ketlera uz pomoć sastojka koji svi imamo!

    Ako imate ketler u svojoj kući sigurno ste svesni koliko je ovaj uređaj koristan. Međutim, ako ga redovno koristite sigurno znate koliko se naslage kamenca brzo napune u ketleru. Zato je redovno čišćenje jako bitno jer kamenac može da utiče na efikasnost samog uređaja i na vek trajanja.

    Uz pomoć rolne toalet papira sprečite gužvanje odeće Uz pomoć rolne toalet papira sprečite gužvanje odeće

    Postoje razni trikovi koje možete primeniti kako biste sprečili gužvanje odeće. Uz pravilnu primenu, možda čak potpuno izbegnete potrebu za peglanjem.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.20 117.02 117.84
    CHF 123.58 124.45 125.32
    USD 107.06 107.81 108.57
  • Povezani članci
  • Kako da zaspimo nakon iznenadnog buđenja usred noći?

    Mnogima se dešava da se probude usred noći iz različitih razloga i potom ne mogu ponovo da zaspe, što može izuzetno da utiče na raspoloženje i zdravlje. Donosimo vam savete koji mogu da vam pomognu da ponovo lako utonete u san.




    07-10-2024 | 10:31 | Autor/Izvor: Naxi media, CNN

    Foto: Bigstock, andron19821982


    Koristite duboko disanje

    Duboko disanje je poznata metoda za smanjenje stresa i opuštanje, ako se pravilno izvodi. Počnite tako što ćete staviti ruku na stomak. Zatvorite oči i polako duboko udahnite kroz nos, vodeći računa da osetite kako vam se stomak podiže. Pokušajte da udahnete polako brojeći do šest. Izdahnite veoma polako, opet brojeći do šest, kroz usta.

    – Kada polako i duboko dišete, dijafragma može da pomogne u opuštanju tela i uma – kaže dr Raj Dasgupta, specijalista za spavanje i docent kliničke medicine na Keck medicinskom fakultetu Univerziteta Južne Kalifornije.


    Pokušajte sa vođenim meditacijama i opuštanjem mišića

    Meditacija je odličan način za smirivanje uma. Međutim, ako nikada niste meditirali, pokušaj da zadržite koncentraciju može postati izvor stresa.

    Isprobajte vođene aplikacije za meditaciju koje su namenjene spavanju. Neke od njih koriste delta talase, objasnila je dr Cynthia Ackrill, stručnjak za upravljanje stresom i urednica časopisa Contentment Američkog instituta za stres.

    – Podesite video da se ponavlja. Lezite i slušajte, usporite disanje. Usredsredite se na vođenje, ili ako slušate muziku ili beli šum, fokusirajte se na disanje. Um će vas ometati, ali nemojte to osuđivati, samo se vratite na svoje disanje – savetuje Ackrill.

    Ako je vaše telo i dalje napeto, pokušajte da dodate progresivno opuštanje mišića. Počevši od nožnih prstiju, udahnite i napnite mišiće u tom delu, zadržavajući napetost do 10 sekundi. Oslobodite se napetosti brzo i zamislite kako dišete kroz taj deo tela dok izdišete. Pomerajte se od nožnih prstiju ka ostalim mišićnim grupama u telu.


    Zaustavite osećaj krivice


    Ako imate problema sa nesanicom, verovatno ste svesni da nedostatak sna nije dobar za vas. Dakle, osim što vam se mozak aktivira zbog briga, počinjete da se brinete i zbog nedostatka sna. I kao i kod većine briga, možda sebe osuđujete zbog toga.

    – Imajte saosećanje prema sebi – kaže Ackrill.

    Da biste sprečili da vam um "juri" noću, napravite pauze tokom dana.

    – Ako vam je mozak ceo dan na visokom nivou aktivnosti, teže je da se isključi. Usporite ga nekoliko puta dnevno sa petominutnim pauzama za disanje i opuštanje – savetuje Ackrill.


    Izbegavajte gledanje na sat


    Ako želite da se osećate još anksioznije zbog nespavanja, pogledajte na sat. Zato je važno da ne proveravate vreme.

    – Nije problem ako imate jednu loše prospavanu noć, ali sama anksioznost može otežati povratak u san – kaže Dasgupta.

    – Gledanje na sat može biti previše stimulativno, jer pokušavate da izračunate koliko vam je vremena ostalo za spavanje, što može otežati proces uspavljivanja – dodaje dr Bhanu Kolla, psihijatar i stručnjak za spavanje na Mayo klinici.


    Izbegavajte alkohol pre spavanja


    Ne pijte alkohol pre spavanja, upozorava Kolla, koji proučava vezu između poremećaja spavanja i zavisnosti.

    – Kako se alkohol metabolizuje, stvara se acetaldehid, koji deluje stimulativno. Ako pijete previše alkohola pre spavanja, oko četiri sata kasnije može se pretvoriti u aldehid, što može poremetiti san i probuditi vas – objašnjava Kolla.

    – Takođe, alkohol može izazvati česta buđenja zbog potrebe za mokrenjem, jer inhibira hormon antidiuretski hormon (ADH), što povećava proizvodnju urina – dodaje Dasgupta.


    Zapišite svoje brige


    Najbolje je osloboditi se briga što je pre moguće, kažu stručnjaci.

    – Završite dan tako što ćete zapisati sve obaveze za sutra kako ne biste o tome razmišljali u tri ujutru. Istaknite hitnije zadatke kako biste imali jasniju sliku. Zapišite i ono što je prošlo dobro i budite zahvalni na tome. To možete učiniti na kraju radnog dana ili posle večere, pre nego što počnete sa opuštanjem – savetuje Ackrill.


    Izbegavajte plavo svetlo i stimulaciju


    Nemojte koristiti računar, pametni telefon ili tablet za zapisivanje svojih briga, upozoravaju stručnjaci.

    Pravilo glasi: nema uređaja sa ekranima barem sat vremena pre spavanja, kaže dr Vsevolod Polotsky, vođa istraživanja spavanja na Medicinskom fakultetu Univerziteta Džons Hopkins.

    – Umesto toga, napišite listu zadataka ili briga na papir, koristeći prigušeno svetlo – savetuje Polotsky. Ako želite da čitate, neka to bude papirna knjiga pod prigušenim svetlom, jer bilo koji izvor svetlosti sa LED spektrom može dodatno smanjiti nivo melatonina, objašnjava Polotsky.

    Melatonin, poznat kao "hormon spavanja", pomaže da bolje spavamo tokom noći kada njegova koncentracija dostigne vrhunac.


    Ustanite posle 20 minuta


    Nemojte samo ležati i gledati u plafon. Ako se ne uspavate nakon 15-20 minuta, ustanite iz kreveta i otiđite u drugu prostoriju sa prigušenim svetlom. Radite nešto opuštajuće dok ponovo ne osetite pospanost.

    – Probajte da čitate dosadnu knjigu ili rešite Sudoku, ali izbegavajte korišćenje telefona ili računara – savetuje Dasgupta.

    – Radite ove aktivnosti dok ne postanete pospani i tek tada se vratite u krevet. Ako opet ne zaspite za deset minuta, ponovite postupak. Cilj je da krevet bude mesto koje povezujete sa spavanjem – objašnjava Kolla.

    Krevet bi trebalo da služi samo za spavanje i seksualne aktivnosti, ništa više, zaključuje Polotsky, prenosi CNN.

  • Pročitajte i...
    Kupus Sedam zdravstvenih prednosti kupusa!

    Ovo uobičajeno lisnato zeleno povrće dolazi u različitim bojama, oblicima i veličinama, a možete da ga koristite za supe, salate, sendviče i još mnogo toga. Jedite ga sirovog ili blago prženog kako biste dobili najviše koristi. Nalazi se i fermentisan u namirnicama koje su dobre za creva, a sjajno je to što je jako povoljna namirnica i što nam je dostupan skoro tokom cele godine.

    Voda Pravilno raspoređen unos vode u toku dana: Evo šta savetuju naučnici

    Izgleda da većina nas pogrešno konzumira vodu, što može značajno umanjiti njene brojne zdravstvene benefite. Način na koji unosimo vodu tokom dana može imati direktan uticaj na to koliko zapravo koristimo njena blagotvorna svojstva, a mnogi od nas nisu svesni da pogrešne navike ispijanja vode mogu smanjiti njen pozitivan efekat na naše telo.

    Cajevi Da li je zeleni čaj zdraviji od crnog čaja? Evo šta nauka kaže

    Imamo dobre vesti za ljubitelje i crnog i zelenog čaja! Čaj je drugo najpopularnije piće na svetu, odmah posle vode, a oko 80% američkih domaćinstava ga redovno koristi, prema podacima Zavoda za statistiku SAD-a. Iako se crni čaj najviše konzumira, sa oko 84% od ukupne potrošnje čaja u SAD-u, zeleni čaj zauzima drugo mesto sa približno 15%. S obzirom na ovu razliku, možda se pitate: da li je jedan od ovih čajeva zapravo zdraviji od drugog?

    Šećer Šta veći unos šećera može da uradi vašem telu?

    Većina nas zna da unos prevelike količine šećera, nije dobar za naše zdravlje, ali da li znamo koje su to konkretne posledice do kojih može da dovede preterana konzumacija?

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: