Slušate: Dodir noći

Pesma: Arsen i Ivana - Pamtim samo sretne dane

Dodir noći
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Arsen i Ivana - Pamtim samo sretne dane
    2. Moby Dick - Na rubu moje usne
    3. Idoli - Malena
    4. Marija Šerifović - Dolazi Ljubav
    5. Toše Proeski - Soba za tugu
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Đule Van Gogh - Četvrtak - Mojih 50
    2. 13. novembar - 1 - Dodir noći
    3. 13. novembar - 2 - Dodir noći
    4. 13. novembar - 3 - Dodir noći
    5. Đule Van Gogh - Sreda - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Pesto brusketi Pesto brusketi

    Brusketi su sjajna stvar za posluženje, posebno u ovim hladnim danima kada volimo da se družimo u kućnoj varijanti i kada sa nestrpljenjem iščekujemo praznike...

    Pljeskavice od ćuretine i povrća Pljeskavice od ćuretine i povrća

    Mlevenu ćuretinu možete da pronađete u mnogim marketima, a ako niste ranije pripremali pljeskavice od ovog mesa možda se iznenadite... Evo jednog sjajnog recepta...

  • Zdravlje
    Rutina vežbanja inspirisana stogodišnjacima Rutina vežbanja inspirisana stogodišnjacima

    Kombinujući umerenu ishranu i vežbanje, američki profesor bioloških nauka osmislio je protokol ishrane za koji veruje da može da produži život ljudima.

    Pet stvari koje lekari izbegavaju kada vladaju prehlade i grip Pet stvari koje lekari izbegavaju kada vladaju prehlade i grip

    Sezona prehlade i gripa je zvanično i počela, a sve više vremena provodimo u zatvorenim prostorima, što dodatno podstiče širenje respiratornih infekcija.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Zašto je Pariz zimi uvek dobra ideja? Zašto je Pariz zimi uvek dobra ideja?

    Pariz nikada ne gubi svoju romantičnu privlačnost, a zima u gradu donosi posebnu čar. Ulice osvetljene svetlucavim lampicama, kafići s crvenim grejačima i raskošno dekorisane prodavnice su samo neki od razloga za posetu tokom zime. Iako hladno, tmurno vreme (Francuzi imaju izraz za to: grisâtre) može postati monotono, često stvara savršenu zimski atmosferu za kraći boravak.

    Jedinstveno osiguranje: Kopenhagen garantuje sreću novim stanovnicima! Jedinstveno osiguranje: Kopenhagen garantuje sreću novim stanovnicima!

    Preseljenje u inostranstvo može delovati zastrašujuće, ali ako planirate da se preselite u Kopenhagen, imamo sjajnu vest – koja će vam verovatno olakšati brige bar malo.

  • Preporučujemo
    Saveti za čiste šolje: Najlakši način za uklanjanje mrlja od čaja i kafe Saveti za čiste šolje: Najlakši način za uklanjanje mrlja od čaja i kafe

    Mrlje koje se stvaraju unutar šolja za čaj i kafu često su posledica tanina prisutnih u ovim napicima. Uklanjanje tih mrlja može da bude izazovno, ali postoji jednostavan trik koji možete primeniti.

    Nikada ne čuvajte mleko u vratima frižidera! Nikada ne čuvajte mleko u vratima frižidera!

    Mleko je na listi osnovnih namirnica u većini domaćinstava, pa je mnogima nezamislivo da ostanu bez istog. Iako ga uglavnom svi čuvamo na polici u vratima frižidera, ovo ipak nije najbolje rešenje.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.17 116.99 117.81
    CHF 124.10 124.97 125.85
    USD 110.08 110.86 111.63
  • Povezani članci
  • Tajanstvene senke otkrivaju kako je Zemlja povezana sa Suncem

    Još od davnina, Sunce je nam je darovalo svetlost i toplotu, i oduvek je izvor života. Njegovi zraci podstiču rast biljaka, donose proleće, a zatim bogate žetve.




    14-11-2024 | 12:22 | Autor/Izvor: Naxi media, ScienceAlert

    Foto: Bigstock, Skorzewiak


    Verovalo se i da Zemlja ima mistične osobine, što je inspirisalo upotrebu kompasa u Kini za pronalaženje severa. 1600. godine, nakon vekova korišćenja kompasa na Zapadu, Vilijam Gilbert, lični lekar kraljice Elizabete I, napisao je knjigu o magnetima u kojoj je opisao celu Zemlju kao jedan magnet.


    Američki astrofizičar Džordž Eleri Hejl stekao je slavu izgradnjom najvećeg teleskopa na svetu sredinom 20. veka. Karijeru je započeo proučavajući Sunce, a pomoću polarizovane svetlosti otkrio je da određeni delovi Sunca imaju jaku magnetnu silu, hiljadama puta jaču od Zemljine. Ovaj magnetizam bio je najizraženiji u tamnim oblastima koje su poznate kao sunčeve pege. U 17. veku, Galileo je pomoću teleskopa otkrio da Sunce ima pege i posmatrao njihove osobine, uključujući njihovu mesečnu rotaciju i promenu veličine. Iako je eksperimentisao sa magnetima, nije povezao sunčeve pege s magnetizmom.

    Posmatrane Promene


    Sunčeve pege privukle su pažnju astronoma i bile su pomno praćene sve do 1645. godine. Iako su pege bile predmet velikog interesovanja, tokom 70-godišnjeg perioda poznatog kao Maunderov minimum, nije uočeno ništa značajno. Potom su se 1715. godine misteriozno ponovo pojavile. Od tada, pege su se pojavljivale i nestajale u ciklusu od oko 11 godina, nazvanom solarnim ciklusom, sa brojem pega koji varira između nule i stotina. Sve do 1859. godine, pokušaji objašnjenja solarnog ciklusa povezivanjem s drugim cikličnim pojavama bili bi smatrani astrologijom, koja je prikazivala povezanost između neba i Zemlje kao nešto nerealno.


    1859. godine, astronom amater Ričard Karington, dok je skicirao sunčeve pege, primetio je da je jedna odjednom zasvetlela. Ova eksplozivna "sunčeva baklja" trajala je samo nekoliko minuta, ali je dva dana kasnije usledila ogromna auroralna i magnetna oluja, poznata kao Karingtonov događaj. Aurore, koje se obično vide samo na polovima, bile su viđene širom sveta, a tadašnja tehnologija bila je pogođena – telegrafski sistemi radili su bez baterija ili su se zapalili.


    Diskutuje se o tome kakve bi posledice sličan događaj imao na savremenu tehnologiju, jer od tada nije bilo događaja tog obima. Međutim, 1859. godine nije bilo jasno da su Sunce i Zemlja zaista povezani, te su mnogi smatrali da su baklja i oluja bile samo slučajno povezane.

    Efekti Solarnog Magnetizma


    Otprilike 50 godina nakon Karingtonovog događaja, Hejlovo otkriće solarnog magnetizma i podaci koji su pokazali da aurore imaju ciklus od 11 godina sličan sunčevom, postavili su temelje modernom razumevanju "solarno-terestrijalne veze".


    Ta veza zasnovana je na magnetizmu. Sunčeve pege akumuliraju magnetnu energiju; pritisak te energije omogućava im da budu hladnije od susednih delova Sunčeve površine, što ih čini tamnijim. U odgovarajućim uslovima, magnetna energija se može osloboditi u raznim oblicima. Bele svetlosne baklje poput one koju je Karington video veoma su retke – češće se magnetna energija pretvara u X-zrake.


    Gravitacija blizu Sunčeve površine je otprilike 30 puta jača nego na Zemlji, pa pokreti izazvani bakljama retko napuštaju Sunčevu površinu. Međutim, oblast iznad sunčevih pega može izbaciti ogromne oblake gasa u svemir, poznate kao "koronalne mase izbačaja". Ako se jedan od njih usmeri ka Zemlji, može izazvati auroralne oluje.


    Ako magnetizam aktivne regije oko sunčeve pege stvori gasni oblak sa suprotnim magnetskim smerom od onog koji je otkrio Gilbert 1600. godine, energija može prodrmati područje blizu Zemlje. Ova energija se skladišti na noćnoj strani planete, ne na strani okrenutoj Suncu, i izaziva aurore. Ako se magnetni pravac ne uskladi, može doći do blage kompresije zbog vrelog, brzog gasnog oblaka, ali ništa više od toga. Trenutno smo na ili blizu neočekivano velikog vrha u broju sunčevih pega i verovatno ćemo nastaviti da doživljavamo velike magnetne oluje poput one iz maja 2024. tokom narednih nekoliko godina.


    Ovi događaji kombinuju lepotu i opasnost, ali nesumnjivo fasciniraju.

     

  • Pročitajte i...
    Novopazarske mantije proglašene za najbolje pecivo na svetu! Novopazarske mantije proglašene za najbolje pecivo na svetu!

    Novopazarske mantije zauzele su prvo mesto na listi deset najboljih peciva na svetu prema izboru gastro vodiča "Taste Atlas".

    Jedinstveno osiguranje: Kopenhagen garantuje sreću novim stanovnicima! Jedinstveno osiguranje: Kopenhagen garantuje sreću novim stanovnicima!

    Preseljenje u inostranstvo može delovati zastrašujuće, ali ako planirate da se preselite u Kopenhagen, imamo sjajnu vest – koja će vam verovatno olakšati brige bar malo.

    Stjuardesa Četiri ključne stvari koje stjuardese primete kod putnika prilikom ukrcavanja

    Sigurno ste primetili da vas stjuardese pažljivo odmere prilikom ukrcavanja u avion, a za to postoji nekoliko dobrih razloga.

    Emocije imaju rok trajanja: Evo koliko dugo traje osećaj ljutnje i stida Emocije imaju rok trajanja: Evo koliko dugo traje osećaj ljutnje i stida

    Naučnici su zamolili 233 ispitanika da se prisete svojih nedavnih emocionalnih iskustava, prijave trajanje tih osećanja i otkriju strategije za suočavanje sa njima. Od 27 emocija, tuga se pokazala kao najdugotrajnija, dakle traje mnogo duže od gađenja ili srama. Strah i gađenje obično traju oko 30 minuta, dok mržnja u proseku traje 60 sati.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: