-
Poslednjih 5 pesama
- Galija - Još uvek sanjam
- Sergej Ćetković - Ko Li Te Sad Miluje
- Tony Cetinski - Vjera Nevjera
- Josipa Lisac - Danas sam luda
- Ana Stanić - Točkovi
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
PreporučujemoAromatični pire od celera
Možda pire od celera nije prva stvar koju ćete poželeti da pripremite kao dodatak uz vaše glavno jelo, a li ipak imajte dve stvari na umu pre nego što odustanete. Pire od celera se služi u mnogim poznatim i visoko rangiranim restoranima i savršeno se uklapa uz meso. Takođe pire od celera je definitivno zdravija verzija.
-
ZdravljeUbrzajte metabolizam uz dva začina koja možete da dodate u kafu
Uz dva začina ne samo da možete da obogatite ukus kafe, već možete i da ubrzate vaš metabolizam.
Naučnici otkrivaju: Posebna ishrana može da uspori starenje mozgaIako za sada ne postoji način da se proces starenja mozga zaustavi, moguće je usporiti njegov pad, a nova studija ukazuje na ključnu ulogu nivoa šećera u krvi u brzini starenja mozga.
-
PutovanjaNajbolje zimske destinacije u Evropi ove sezone!
Magazin TimeOut kreirao je listu najboljih destinacija za zimski period. Navodi se da moežete da birate mesta od severa Finske do fantastičnih ulica Španije, pa evo gde biste sve mogli da otputujete ove zime!
Firenca najavljuje desetogodišnji plan borbe protiv prekomernog turizmaGradonačelnica Firence, Sara Funaro, predstavila je deset tačaka plana za suzbijanje problema prekomernog turizma.
-
PreporučujemoPet prirodnih načina da održite svež miris u vašem domu
Ako želite da vaš dom uvek miriše sveže i prijatno, ali želite da izbegnete sintetičke osveživače vazduha, mnogobrojna su rešenja koja možete da isprobate. Evo pet efikasnih metoda za postizanje svežeg mirisa u vašem domu...
Cimet nije samo ukusan začin – isprobajte ga i kao sredstvo za čišćenjeCimet je verovatno jedan od najpopularnijih začina na svetu, cenjen zbog svog bogatog ukusa i mirisa. Dodajemo ga raznim jelima, od slanih do slatkih, ali mnogi ne znaju da ovaj začin ima i primenu u domaćinstvu – može biti vrlo koristan za čišćenje i osvežavanje prostora.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.18 117.00 117.81 CHF 124.68 125.56 126.44 USD 110.15 110.93 111.70
-
Spavate li u toku dana? Evo kako to utiče na zdravlje mozga
Popodnevno spavanje je povezano sa kognitivnim zdravljem, tvrde pojedina istraživanja.
11-03-2024 | 10:07 | Autor/Izvor: Naxi media, Real Simple
Foto: Bigstock, artiemedvedev
Većina ljudi obično ne uspeva da odspava preko dana, a često se takvo odmaranje ne smatra pozitivnim, jer može da poremeti noćni san i, u nekim slučajevima, može da ukaže na ozbiljna stanja ili bolesti. Ipak, postoji opšti konsenzus da je planirano dremanje korisno za one kojima je neophodno da nadoknade san tokom dana, pod uslovom da traje kratko (20 do 30 minuta ili ne duže od 90 minuta) i da se ne dešava prekasno popodne, kako ne bi ometalo noćni san.
Nedavna studija objavljena u časopisu "Sleep Health" sugeriše da redovno popodnevno spavanje može da ima još jednu prednost, a to je povećanje ukupnog volumena mozga. Istraživači sa Univerziteta u Londonu i u Urugvaju analizirali su genetske podatke 375.000 ispitanika i proučavali određene delove njihove DNK koji su povezani sa popodnevnim spavanjem. Zaključak ove studije sugerše da postoji uzročna veza između popodnevnog spavanja i poboljšanog zdravlja mozga, kao i uopšteno boljeg kognitivnog zdravlja. Osim toga, popodnevno spavanje može da pomogne u očuvanju ukupnog volumena mozga, koji obično opada sa starenjem i utiče na kognitivne sposobnosti, prenosi Real Simple.
Skeniranje mozga kod ispitanika je pokazalo da osobe koje redovno popodne spavaju imaju mozak koji je prosečno za oko 15 kubnih centimetara veći i koji je, u smislu starenja, otprilike 2,6 do 6,5 godina "mlađi" u poređenju sa onima koji tokom dana ne odmaraju. Iako ova studija ne pruža tačne smernice o tome kada i koliko dugo bi trebalo spavati tokom dana kako biste postigli ove pozitivne efekte, ona se oslanja na prethodna istraživanja koja preporučuju krate intervale sna od 20 do 30 minuta između 12 i 16 časova. Prema istraživačima, ovo vreme dana se smatra povoljnim za konsolidaciju pamćenja, a optimalno vreme za popodnevno spavanje može biti odmah nakon ručka.
-
Pročitajte i...Naučnici usavršavaju biljne zamene za meso uz pomoć veštačke inteligencije!
Ljubitelji mesa često priznaju da prelazak na biljne alternative nije jednostavan proces. Međutim, zahvaljujući timu inovativnih inženjera sa Univerziteta Stenford, život postaje ukusniji za one koji žele da prigrle održiviju ishranu.
Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.
Šta 25 godina istraživanja otkriva o starenju mozga?Starenje mozga već decenijama izaziva interesovanje naučnika i javnosti. Sada je istraživački program koji je trajao 25 godina pružio ključne uvide o faktorima koji utiču na kognitivne sposobnosti tokom života.
Da li ste čuli za „kofeinsko dremanje“? Evo kako deluje!Prema dr Markusu Ploesseru, stručnjaku za integrativnu medicinu u Open Mind Health-u sa fokusom na dugovečnost i spavanje, „kofeinsko dremanje“ traje oko 20 minuta, piše Huffpost. „Ideja je da, kada se probudite, kofein počne da deluje, pojačavajući osvežavajući efekat dremke“, objašnjava Ploesser. „Pristalice tvrde da ova kombinacija može povećati energiju i budnost efikasnije nego samo popodnevna dremka ili kafa.“
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: