Slušate: Noć uz Naxi

Pesma: Bojan Marović - Vise te nema

Noć uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Bojan Marović - Vise te nema
    2. Film - Srce na cesti
    3. Massimo Savic - Iz Jednog Pogleda
    4. Galija - Da me nisi
    5. Prljavo Kazalište - 17 ti je godina tek
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Uliks Fehmiu - Četvrtak - Mojih 50
    2. 16. oktobar - 1 - Dodir noći
    3. 16. oktobar - 2 - Dodir noći
    4. 16. oktobar - 3 - Dodir noći
    5. Uliks Fehmiu - Sreda - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Mekane kiflice sa kremom Mekane kiflice sa kremom

    Da li postoji neko ko ne voli kiflice sa kremom? Ako ih ranije niste pripremali, imajte na umu da je ovaj recept veoma jednostavan i da je teško da pogrešite sa njim.

    Čokoladne kuglice sa borovnicama Čokoladne kuglice sa borovnicama

    Sočne, lagane i ukusne, ove kuglice nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

  • Zdravlje
    Sedam zdravstvenih prednosti kupusa! Sedam zdravstvenih prednosti kupusa!

    Ovo uobičajeno lisnato zeleno povrće dolazi u različitim bojama, oblicima i veličinama, a možete da ga koristite za supe, salate, sendviče i još mnogo toga. Jedite ga sirovog ili blago prženog kako biste dobili najviše koristi. Nalazi se i fermentisan u namirnicama koje su dobre za creva, a sjajno je to što je jako povoljna namirnica i što nam je dostupan skoro tokom cele godine.

    Pravilno raspoređen unos vode u toku dana: Evo šta savetuju naučnici Pravilno raspoređen unos vode u toku dana: Evo šta savetuju naučnici

    Izgleda da većina nas pogrešno konzumira vodu, što može značajno umanjiti njene brojne zdravstvene benefite. Način na koji unosimo vodu tokom dana može imati direktan uticaj na to koliko zapravo koristimo njena blagotvorna svojstva, a mnogi od nas nisu svesni da pogrešne navike ispijanja vode mogu smanjiti njen pozitivan efekat na naše telo.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Lisabon je osvojio titulu najbolje kulinarske destinacije Evrope! Lisabon je osvojio titulu najbolje kulinarske destinacije Evrope!

    Lisabon je poznat po svojoj bogatoj kulturi, zadivljujućoj arhitekturi, brdovitom pejzažu i, naravno, hrani. Ako ste ikada posetili portugalsku prestonicu, znate da njene ulice počinju da mirišu na slatku vanilu rano ujutru, dok pekari pripremaju serije peciva, uključujući čuveni pastel da nata.

    Brzi voz od Osla do Bergena: Evo kako izgleda ovo predivno putovanje! Brzi voz od Osla do Bergena: Evo kako izgleda ovo predivno putovanje!

    Za putnike koji planiraju posetu Norveškoj, snalaženje u ovoj prostranoj i zadivljujućoj zemlji može predstavljati izazov. Rešenje? Putovanje vozom. Zimi, mnogi se ukrcavaju na voz kompanije Vy u Oslu i započinju putovanje čuvenom železničkom prugom Bergen (poznatom i kao Bergensbanen), koja se često svrstava među najlepše vožnje vozom na kontinentu. Ova pruga je takođe poznata kao najviša železnica u severnoj Evropi, sa vrhom na visini od 1.237 metara.

  • Preporučujemo
    Saveti za čišćenje ketlera uz pomoć sastojka koji svi imamo! Saveti za čišćenje ketlera uz pomoć sastojka koji svi imamo!

    Ako imate ketler u svojoj kući sigurno ste svesni koliko je ovaj uređaj koristan. Međutim, ako ga redovno koristite sigurno znate koliko se naslage kamenca brzo napune u ketleru. Zato je redovno čišćenje jako bitno jer kamenac može da utiče na efikasnost samog uređaja i na vek trajanja.

    Uz pomoć rolne toalet papira sprečite gužvanje odeće Uz pomoć rolne toalet papira sprečite gužvanje odeće

    Postoje razni trikovi koje možete primeniti kako biste sprečili gužvanje odeće. Uz pravilnu primenu, možda čak potpuno izbegnete potrebu za peglanjem.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.20 117.02 117.84
    CHF 123.58 124.45 125.32
    USD 107.06 107.81 108.57
  • Povezani članci
  • Koncert Lukasa Geniušasa i Koste Jakića na Kolarcu

    Svetski priznati litvansko-ruski pijanista Lukas Geniušas, laureat Šopenovog takmičenja, i belgijski pijanista poreklom sa naših prostora Kosta Jakić obradovaće publiku na premijernom koncertu 31. oktobra u Velikoj dvorani Kolarčeve zadužbine.




    27-06-2024 | 12:00 | Autor/Izvor: Naxi media, Kolarac

    Foto: Bigstock, Photokool


    Koncert "Kada bi Šopen govorio", koji se održava u okviru ciklusa Kolarac tvoj svet muzike, spaja klasičnu muziku i novi žanr "pijanista koji govori" (speaking pianist).


    Na programu su dela Frederika Šopena, Franca Lista i Frederika Rževskog.


    Rusko-litvanski pijanista Lukas Geniušas (1990) čvrsto se etablirao kao jedan od najuzbudljivijih i najistaknutijih umetnika svoje generacije. Hvaljen zbog svoje "briljantnosti i zrelosti", nastupao je u najprestižnijim dvorana širom sveta i sa najeminentnijim orkestrima.


    Rođen je u muzičkoj porodici koja je imala veliku ulogu u njegovom umetničkom razvoju, a posebno velike zasluge ima njegova baka Vera Gornostajeva, istaknuti predavač i profesor na Moskovskom konzervatorijumu. Klavir je počeo da svira sa pet godina, na pripremnom odelјenju Muzičkog konzervatorijuma F. Šopen u Moskvi, gde je i diplomirao 2008. godine.


    Geniušas je brzo postao laureat nekoliko velikih takmičenja, poput Takmičenja pijanista Đina Bahauer u Juti, i osvajač srebrne medalјe na Međunarodnom takmičenju pijanista Šopen 2010. godine. Dve godine kasnije postao je dobitnik nagrade German Piano u Frankfurtu na Majni. Jedna od najznačajnijih nagrada svakako je srebrna medalјa na 15. takmičenju Čajkovski u Moskvi 2015. godine.


    Geniušas je nastupao sa brojnim orkestrima kao što su Hamburški simfonijski orkestar, Duizburški simfonijski orkestar, Škotski simfonijski orkestar Bi-Bi-Sija, Sanktpeterburška filharmonija, Kremerata Baltika, Orkestar Pozorišta Marinski, Varšavska filharmonija i Simfonijski orkestar Birmingema, sa dirigentima poput Valerija Gergijeva, Mihaila Pletnjova, Andreja Borejka, Saulijusa Sondeckisa, Dmitrija Sitkovjeckog, Antonija Vita, Rafaela Pajarea, Romana Kaufmana, Dmitrija Lisa i mnogih drugih. Nastupao je na prestižnim festivalima širom sveta, poput muzičkih festivala Rajngau, Rur, Lokenhaus, Piano aux Jacobins, i koncertnim salama Auditorijum u Luvru, Vigmor Hol i najpoznatijim dvoranama Rusije i Južne Amerike.


    Poznat po urođenoj radoznalosti i širokim muzičkim interesovanjima, Geniušasov repertoar je veoma raznolik: od baroka do dela savremenih kompozitora, od Betovenovih klavirskih koncerata do Hindemitovog ciklusa Ludus tonalis. Veoma ga privlači i ruski repertoar, poput dela Čajkovskog, Rahmanjihova i Prokofjeva. Lukas Geniušas je i strastveni kamerni muzičar. Uživa i u radu na novim delima modernih kompozitora, kao i u oživlјavanju retko izvođenog repertoara.


    Ovi aspekti Lukasove karijere ogledaju se u veoma hvaljenoj diskografiji koja uključuje dela Betovena, Bramsa, Rahmanjinova (kompletni Preludiji), Šopena (Etide opus 10 i 25), a tu su i snimci kamerne muzike (Ravel, Stravinski, Desjatnjikov, Šostakovič i Čajkovski). Njegov prvi album sa sonatama Prokofjeva dobitnik je 'Choc' de Classica i Diapason 'Recital CD of the Year' 2019. godine, njegov drugi disk je posvećen Šopenu (Sonata br. 3 i izbor Mazurka), a najnoviji - Chants populaire - Desjatnikovu, Bartoku i Čajkovskom.


    Od 2015. godine, Lukas Geniušas je istaknuti umetnik "Looking at the stars", filantropskog projekta sa sedištem u Torontu, čija je svrha da dovede klasičnu muziku u institucije poput zatvora, bolnica i prihvatilišta.


    Kosta Jakić (1997) je belgijski pijanista i dirigent poreklom sa naših prostora, koji je sa magna cum laude diplomirao na Kraljevskom konzervatorijumu u Antverpenu, odsek za klasični klavir. Svoj odnos prema muzici i prema svetu gradi na specifičan način, daleko od uobičajenih muzičkih takmičenja i solističkih koncerata. Istražujući mesto klasične i eksperimentalne muzike u današnjem svetu, svoje istraživanje zasniva na analizi mesta muzike u uslovima pritvora, determinizma i ograničenja. Nastupao je u najvećem litvanskom zatvoru sa organizacijom "Pogled u zvezde" i na mestima koncentracionih logora iz Drugog svetskog rata. Njegovo istraživanje uloge muzike u svetu logora iz Drugog svetskog rata, njene suštinske i često skrivene uloge, dovelo ga je do Simona Gronovskog, preživelog pripadnika jevrejske zajednice koji se kao 10-godišnji dečak spasao Aušvica skokom iz voza koji je tamo odveo bespovratno ostatak njegove porodice. Simon Gronovski, doktor pravnih nauka i veliki borac za mir i toleranciju, je i samouki jazz pijanista. Sa njim je Kosta od tada sarađivao razmenjivanjem na ovu temu, kroz koncerte i dijaloge. Ivan Put, bivši urednik fotografije najvećeg flamanskog lista De Standard, upravo dovršava film na temu međugeneracijskog susreta Simona i Koste.


    Kosta trenutno studira medicinu na Slobodnom univerzitetu u Briselu (ULB) i potpredsednik je Belgijskog lekarskog simfonijskog orkestra koji je inicirao. Nastavljajući svoja istraživanja o ulozi muzike u uslovima logora i zatvora, kao i u svakodnevnom životu, nastavlja aktivno da uvodi muziku u zatvore sa organizacijom "Pogled u zvezde". Njegov susret sa renomiranim kompozitorom Frederikom Rževskim iz SAD koji je stvorio žanr "speaking pianist"/pijanista koji govori, naveli su Kostu ne samo da tumači De Profundis, komad za "govorećeg pijanistu" zasnovanog na tekstovima Oskara Vajlda napisanih tokom njegovog boravka u zatvoru, već i da analizira neophodnu korelaciju između klasične muzike i eksperimentalne muzike u današnjem svetu. Odatle uvodi ovu korelaciju u svoje muzičke programe. Ova potreba i strast doveli su ga do poznanstva sa jednim od najvećih mladih pijanističkih talenata našeg vremena, Lukasa Geniušasa sa kojim deli strast prema Rževskom, ali i prema povezanosti, neophodnosti i važnosti mešanja eksperimentalnih dela ovog kompozitora sa klasičnom muzikom.


    Koncert u Beogradu je prvi u nizu planiranih koncerata na svetskoj turneji ova dva muzičara.


    Dan nakon koncerta, 1. novembra od 14 do 18 časova u Muzičkoj galeriji Kolarčeve zadužbine biće organizovana otvorena radionica koja će svim zainteresovanim omogućiti da od Lukasa i Koste čuju deo njihovog istraživanja o povezanosti klasične muzike sa nedavnim otkrićem Rževskog, kao i o nužnosti eksperimentisanja u muzici.


    Ulaznice za koncert 31. oktobra u prodaji su na biletarnici Kolarca i onlajn.

  • Pročitajte i...
    Filmovi nagrađeni na prestižnim festivalima dolaze na 20. Slobodnu zonu Filmovi nagrađeni na prestižnim festivalima dolaze na 20. Slobodnu zonu

    Filmovi nagrađeni na festivalima u Veneciji, Kanu, Berlinu, Sarajevu i Puli dolaze na 20. Slobodnu zonu. Na programu jubilarne, 20. Slobodne zone, između ostalih, biće prikazana i sveže ovenčana ostvarenja sa uglednih filmskih festivala: „Još sam tu” Valtera Salesa, nagrađen za najbolji scenario u Veneciji, „Čovjek koji nije mogao šutjeti” Nebojše Slijepčevića, osvajač Zlatne palme za kratki film u Kanu, „Moj omiljeni kolač” Marjam Mogadam i Bentaša Sanaihe, dobitnik Nagrade ekumenskog žirija i Nagrade FIPRESCI u Berlinu, kao i „Tri kilometra do kraja sveta” Emanuela Parvua, pobednik Filmskog festivala u Sarajevu i „Naša djeca” Silvestra Kolbasa, najboljeg reditelja Pulskog festivala.

    Hari Mata Hari održao prvi od dva zakazana koncerta u mts Dvorani! Hari Mata Hari održao prvi od dva zakazana koncerta u mts Dvorani!

    Horsko pevanje, aplauzi, smeh i suze, obeležili su večerašnji koncert Harija Mata Harija u mts Dvorani, gde poznati pevač nastupa tradicionalno od 2022. godine.

    Dva koncerta Borisa Režaka u mts Dvorani ovog novembra! Dva koncerta Borisa Režaka u mts Dvorani!

    Kantautor Boris Režak , specifičnog i prepoznatljivog glasa, odavno je osvojio srca publike širom regiona, ali će nas tek ovog novembra obradovati sa dva veća koncerta i to u mts Dvorani.

    Zbog velikog interesovanja dodatna projekcija filma „Susedna soba“ na 30. FAF-u Zbog velikog interesovanja dodatna projekcija filma „Susedna soba“ na 30. FAF-u

    Film „Susedna soba“ Pedra Almodovara, koji otvara jubilarni 30. Festival autorskog filma (FAF), izazvao je veliko interesovanje publike, a ulaznice za premijeru 22. novembra u mts Dvorani su rasprodate u rekordnom roku.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: