Slušate: Dan sa Danijelom Milošević

Pesma: Film - Ti zracis zrake kroz zrak

Dan sa Danijelom Milošević
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Film - Ti zracis zrake kroz zrak
    2. Gibonni - Zamoli me
    3. Bajaga - Na vrhovima prstiju
    4. Boris Novković - Nesanica
    5. Oliver Dragojević - Tko sam ja da ti sudim
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Neša Galija - Sreda - Mojih 50
    2. 19. novembar - 1 - Dodir noći
    3. 19. novembar - 2 - Dodir noći
    4. 19. novembar - 3 - Dodir noći
    5. Neša Galija - Utorak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Aromatični pire od celera Aromatični pire od celera

    Možda pire od celera nije prva stvar koju ćete poželeti da pripremite kao dodatak uz vaše glavno jelo, a li ipak imajte dve stvari na umu pre nego što odustanete. Pire od celera se služi u mnogim poznatim i visoko rangiranim restoranima i savršeno se uklapa uz meso. Takođe pire od celera je definitivno zdravija verzija.

    Domaće RAFAELO kuglice! Domaće RAFAELO kuglice!

    Ovo je izuzetno jednostavan recept, a obradovaće sve ljubitelje kokosa.

  • Zdravlje
    Ubrzajte metabolizam uz dva začina koja možete da dodate u kafu Ubrzajte metabolizam uz dva začina koja možete da dodate u kafu

    Uz dva začina ne samo da možete da obogatite ukus kafe, već možete i da ubrzate vaš metabolizam.

    Naučnici otkrivaju: Posebna ishrana može da uspori starenje mozga Naučnici otkrivaju: Posebna ishrana može da uspori starenje mozga

    Iako za sada ne postoji način da se proces starenja mozga zaustavi, moguće je usporiti njegov pad, a nova studija ukazuje na ključnu ulogu nivoa šećera u krvi u brzini starenja mozga.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Najbolje destinacije za putovanja u 2025. godini! Najbolje destinacije za putovanja u 2025. godini!

    Dvadeset članova redakcije magazina Travel + Leisure odabralo je 50 najboljih destinacija za 2025. godinu, a mi smo sa liste izdvojili deset destinacija koje će vam sigurno biti interesantne i privlačne. I dok su neke prilično udaljene i potrebna vam je ozbiljna organizacija da ih dobro upoznate, još uvek su na listi i one koje se nalaze u Evropi i koje su idealne za produženi vikend.

    Najbolje zimske destinacije u Evropi ove sezone! Najbolje zimske destinacije u Evropi ove sezone!

    Magazin TimeOut kreirao je listu najboljih destinacija za zimski period. Navodi se da moežete da birate mesta od severa Finske do fantastičnih ulica Španije, pa evo gde biste sve mogli da otputujete ove zime!

  • Preporučujemo
    Pet prirodnih načina da održite svež miris u vašem domu Pet prirodnih načina da održite svež miris u vašem domu

    Ako želite da vaš dom uvek miriše sveže i prijatno, ali želite da izbegnete sintetičke osveživače vazduha, mnogobrojna su rešenja koja možete da isprobate. Evo pet efikasnih metoda za postizanje svežeg mirisa u vašem domu...

    Cimet nije samo ukusan začin – isprobajte ga i kao sredstvo za čišćenje Cimet nije samo ukusan začin – isprobajte ga i kao sredstvo za čišćenje

    Cimet je verovatno jedan od najpopularnijih začina na svetu, cenjen zbog svog bogatog ukusa i mirisa. Dodajemo ga raznim jelima, od slanih do slatkih, ali mnogi ne znaju da ovaj začin ima i primenu u domaćinstvu – može biti vrlo koristan za čišćenje i osvežavanje prostora.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.18 117.00 117.81
    CHF 124.68 125.56 126.44
    USD 110.15 110.93 111.70
  • Povezani članci
  • Koliko reči dnevno izgovore žene? Mnoge je iznenadilo ovo istraživanje

    Naravno da postoje izuzeci i da se mnoge žene neće složiti sa ovim istraživanjem, ali nije na odmet da podelimo ove interesantne informacije.




    10-01-2024 | 11:51 | Autor/Izvor: Naxi media, BBC

    Foto: Bigstock, Voy


    Naučnici su još pre godina došli do interesantnih zaključaka koji su pokazali da žene dnevno izgovore čak 20.000 reči, za razliku od muškaraca koji izgovore oko 7.000 reči.


    Istraživanja su pokazala da je za ovo zaslužna veća doza proteina u mozgu kod žena koji se naziva “Foxp2”.

    Istraživači su izvestili da četvorogodišnje devojčice imaju 30% više ovog proteina za koji se smatralo da je važan za usvajanje jezika i govora u određenom delu mozga, neki delovi popularnih medija su brzo protumačili ovo kao dokaz da žene ne mogu da prestanu da pričaju. U stvari, studija nam ne govori ništa o ženama, ili muškarcima. Glavni učesnici su bili štenci pacova, ali je testirano i deset dečaka i devojčica. Čak i sami autori upozoravaju da se ne čita previše u studiji, rekavši da je pitanje za buduća istraživanja da li ljudske razlike u količinama ovog proteina mogu objasniti razlike u jezičkim veštinama.

    Naučnici sa univerziteta u Merilendu otkrili su da žene imaju veću dozu “Foxp2” proteina u mozgu, poznatog i kao “jezički protein”. Zbog toga nauče da govore mnogo ranije od muškaraca i dnevno “potroše” čak 13.000 reči više od njih.


    Ipak, postoje i druga istraživanje koja ovo mogu da ospore. 


    Kombinujući rezultate 73 studije o deci, američki istraživači su otkrili da devojčice govore više reči od dečaka, ali samo u zanemarljivom iznosu. Čak je i ova mala razlika bila očigledna samo kada su razgovarali sa roditeljem, a nije se videla kada su ćaskali sa svojim prijateljima. Možda je najvažnije da se to videlo samo do dve i po godine, što znači da bi jednostavno moglo da odražava različite brzine kojima dečaci i devojčice razvijaju jezičke veštine.

    Dakle, nema velike razlike među decom, ali šta je sa odraslima? Kada je Kembel Liper sa Kalifornijskog univerziteta u Santa Kruzu, psiholog koji je otkrio veoma malu razliku kod male dece, sproveo meta-analizu na tu temu, muškarci su bili ti koji su najviše pričali. Ali još jednom je razlika bila mala. Takođe je bilo zapanjujuće da su studije zasnovane u laboratorijskim uslovima u kojima su parovi ili grupe dobijali specifične teme za diskusiju otkrile veće razlike od onih koje su sprovedene u realnijim okruženjima. Ovo sugeriše da je muškarcima možda bilo ugodnije u neobičnom, novom laboratorijskim okruženju.

    Leaperovi nalazi podržali su pregled 56 studija koje su sprovele istraživač lingvistike Debora Džejms i socijalni psiholog Dženis Drakič objavljene u knjizi o muškim i ženskim stilovima razgovora iz 1993. Samo dve studije su otkrile da žene pričaju više od muškaraca, dok je 34 otkrilo da muškarci pričaju više od žena, barem u nekim okolnostima, iako su nedoslednosti u načinu na koji su studije rađene otežale upoređivanje.


    Razgovore iz stvarnog života tradicionalno je bilo najteže proučavati zbog potrebe da se učesnici navedu da snime sve svoje razgovore. Ali tada je psiholog Džejms Penbejker sa Univerziteta Teksas u Ostinu razvio uređaj koji snima 30-sekundne isečke zvuka svakih 12,5 minuta. U istraživanju objavljenom u časopisu Science 2007. godine, Pennebaker je otkrio da su žene koje su testirali u SAD i Meksiku tokom svojih 17 sati budnosti izgovorile u proseku 16.215 reči, dok su muškarci govorili 15.669. Što nas u ovom slučaju dovodi do zanemarljive razlike, preneo je BBC.

  • Pročitajte i...
    Žena Poznati gradovi i specifični psihološki poremećaji za koje verovatno niste čuli!

    Svi su čuli za Stokholmski sindrom, gde taoci razvijaju emocionalnu povezanost sa svojim otmičarima. Ali, koliko vas zna za njegove dve suprotnosti? Lima sindrom je stanje u kojem otmičari počinju da saosećaju sa taocima, dok je Londonski sindrom karakterističan po tome što se taoci sukobljavaju sa otmičarima, često sa tragičnim ishodom.

    Naučnici usavršavaju biljne zamene za meso uz pomoć veštačke inteligencije! Naučnici usavršavaju biljne zamene za meso uz pomoć veštačke inteligencije!

    Ljubitelji mesa često priznaju da prelazak na biljne alternative nije jednostavan proces. Međutim, zahvaljujući timu inovativnih inženjera sa Univerziteta Stenford, život postaje ukusniji za one koji žele da prigrle održiviju ishranu.

    Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje? Koliko naši geni utiču na naše postupke i uobičajeno ponašanje?

    Mnogi od nas veruju da smo gospodari sopstvene sudbine, ali nova istraživanja otkrivaju koliko naše ponašanje zavisi od gena.

    Šta 25 godina istraživanja otkriva o starenju mozga? Šta 25 godina istraživanja otkriva o starenju mozga?

    Starenje mozga već decenijama izaziva interesovanje naučnika i javnosti. Sada je istraživački program koji je trajao 25 godina pružio ključne uvide o faktorima koji utiču na kognitivne sposobnosti tokom života.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: