-
Poslednjih 5 pesama
- Moby Dick - Dužna si mi ostala
- Poslednja igra leptira - Havajska
- Nina Badrić - Cipele
- Doris Dragović - Tek iz navike
- Marija Serifovic I Matija Cvek - Pola Sunca
-
-
Propuštene emisijeOstale emisije
-
Preporučujemo
Salata sa kruškom, rukolom i sirom
Ova salata je odlična kao lagani obrok, prilog uz meso, ili kao predjelo.
-
Zdravlje
13 načina da se izborite sa žudnjom za šećerom
Da li često konzumirate slatka peciiva za doručak i primećujete li da baš ta navika može da vas natera da posegnete za još nečim slatkim dva sata kasnije? Da li uzmete čokoladicu kako biste prebrodili popodnevni pad energije – a zatim posegnete za kolom da biste se oporavili od tog „pada nakon pada“?
Moć prirode: Ovo voće je sjajan saveznik zdravog srca!
Unošenje više voća i povrća može pomoći u snižavanju krvnog pritiska, ali jedno voće se posebno izdvaja po svojim hranljivim svojstvima.
-
-
Putovanja
Najlepše lisabonske bašte ovog proleća otvorene za posetioce
U okviru festivala Jardins Abertos, najlepše zelene oaze Lisabona otvoriće svoja vrata svim ljubiteljima prirode tokom četiri vikenda u maju – i to bez ikakve ulaznice. Inicijativa ima za cilj da „podstakne snažnu i pozitivnu vezu s prirodom“, spajajući održivost sa urbanim načinom života.
Upoznajte čari Samosa: Savršena destinacija za proleće i leto u Grčkoj
Stigli su topli dani, a s njima i sve češće misli o putovanjima, begu iz svakodnevice i trenucima koje možemo provesti na suncu, negde uz more. Kako temperature rastu, raste i želja da otkrijemo nova mesta – ona koja još nisu preplavljena turistima, ali nude sve ono što tražimo od savršenog odmora. Jedna od takvih destinacija krije se u samom srcu Egejskog mora – ostrvo Samos. Iako ne spada u najpoznatije grčke hitove poput Santorinija ili Mikonosa, Samos važi za pravi skriveni dragulj.
-
Preporučujemo
Trik sa čašom koji može da nam pomogne da se rešimo vinskih mušica
Vinske, odnosno voćne mušice, uskoro će se pojaviti u našim domovima. Ako ih primetite kako lete oko kante za smeće ili posude s voćem i povrćem, isprobajte jednostavan trik sa čašom.
Da li ste znali da je aktivni ugalj jedno od najmoćnijih sredstava za čišćenje?
Iako možda deluje neobično, aktivni ugalj je izuzetno efikasan u uklanjanju prljavštine, vlage i neprijatnih mirisa. Za razliku od običnog uglja, njegova porozna struktura omogućava mu da apsorbuje toksine, ulja i vlagu, što ga čini odličnim prirodnim sredstvom za čišćenje.
-
Kursna lista
Kupovni Srednji Prodajni EUR 116.41 117.23 118.05 CHF 125.31 126.19 127.07 USD 102.45 103.17 103.89
-
U njihovu čast: Znamenite srpkinje
Danas se širom sveta proslavlja Međunarodni dan žena. Žene su dale veliki doprinos nauci, prosvetiteljstvu i razvoju na svim poljima, a današnji datum nas obavezuje da ih se podsetimo.
08-03-2017 | 10:57 | Autor/Izvor: Naxi media-serbia.com-wikipedia
Foto: Bigstockphoto- PHOTOCREO Michal Bednarek
Iako se ovaj praznik odnosi na ceo svet, izdvojili smo neke od Srpkinja, koje su svojim talentom, pameću dale značajan doprinos i zauvek ostale upamćene u istoriji.Jelena Anžujska, osnivač prve ženske škole u Srbiji
Jelena Anžujska je bila supruga srpskog kralja Stefana Uroša I koji je vladao od 1243. do 1276. godine i majka kraljeva Dragutina i Milutina. Njen dvor nalazio se na samom rubu Kosova i Metohije u mestu Brnjaci. U njemu je Jelena osnovala prvu Žensku školu u Srbiji u kojoj su se devojke učile ručnim radovima, a po završetku škole, kraljica ih je darivala mirazom za udaju. Bila je to prva stručna ženska škola, ne samo u Srbiji već i u Evropi, prema mišljenju istoričara.
Kneginja Milica Hrebeljanović, prva žena diplomata
Kneginja Milica Hrebeljanović (oko 1335 —1405) bila je žena srpskog kneza Lazara i pravoslavna svetiteljka (Prepodobna Evgenija). Milica je imala Nemanjićko poreklo. Njen otac bio je knez Vratko, u narodnoj tradiciji poznatiji kao Jug Bogdan.
Kad joj je muž 1389. poginuo u Kosovskoj bici, Milica je upravljala narodom i državom, jer su joj sinovi još uvek bili maloletni. Kneginja Milica se bavila i diplomatskom delatnošću, pa je sa monahinjom Jefimijom 1398. išla kod sulatana Bajazita da zastupa interese svog sina Stefana. Tom prilikom je izdejstvovala prenos moštiju Svete Petke iz Vidina u Beograd. Osnovala je manastir Ljubostinju u kome je i dočekala smrt.
Marija Maga Magazinović, prva moderna balerina i prva novinarka
Marija Maga Magazinović rođena je u Užicu 1882.godine. Iako je pola veka bila potpuno posvećena modernoj umetničkoj igri, u isto vreme bavila se i novinarstvom. Pisala je za “Poltiku” tekstove o ritmici i plastici kao oblicima telesnog i duhovnog vaspitanja omladine. U isto vreme, punih četrdeset godina Maga Magazinović je bila i profesor filozofije, nemačkog i srpskog jezika u Prvoj ženskog gimnaziji. Napisala je autobiografsku knjigu ,,Jedan život”.
Mileva Marić Ajnštajn, prva matematičarka Srbije i naučnica svetskog glasa
Mileva Marić Ajnštajn(1875-1948) je bila prva srpska matematičarka i prva žena Alberta Ajnštajna, jednog od najgenijalnijih ljudi 20. veka. U leto 1896. upisala je studije medicine na Univerzitetu u Cirihu. U oktobru se prebacila na Državnu politehničku školu na studije matematike i fizike i bila tek peta žena koja je primljena u tu školu. 1903. Godine u Bernu se udala za Alberta Ajnštajna, ficičara I jednog od najvećih svetskih umova. Njihov brak je propao, a mnogi tvrde da je ona doprinela ranim Ajnštajnovim radovima, ali je stepen njenog učešća u otkrićima nepoznat i predmet je brojnih polemika.
Danica Tomić, prva žena pilot u Srbiji
Prva žena pilot bila je Danica Tomić, koja je na konkursu lista "Politika" 1931. godine, zajedno sa još dve devojke, krenula na obuku i dobila pilotsku dozvolu 1933.g. Kao žena komandanta 6. Vazduhoplovnog puka, zavolela je letenje i svojom veštinom i hrabrošću od prijatno iznenađene komisije dobila zvanje turističkog pilota.
Milena Pavlović-Barili, proslavljena srpska slikarka
srpska slikarka, bila je jedna od najinteresantnijih ličnosti umetničke Evrope između dva rata. Studirala je slikarstvo u Beogradu u Minhenu. Nakon uspeha u Beogradu, godine 1930. napušta Jugoslaviju i narednu deceniju provodi u Španiji, Rimu, Parizu i Londonu, gde se družila i izlagala sa evropskom umetničkom elitom (Žan Kokto, Andre Breton). Tada ulazi u novu, prerafaelitsku, u stvari romantičarsku školu, okrenuta više prošlosti nego sadašnjosti, te postaje predstavnik nadrealističkog ili matafizičkog romantizma. Za života je uradila preko 300 radova, puno skica i crteža. Mnoga platna su joj u kući-muzeju u Požarevcu, Muzeju savremene umetnosti i Narodnom muzeju u Beogradu, kao i u Rimu.
Žanka Stokić - proslavljena glumica i Prvakinja Narodnog pozorišta
Glumica "iz naroda", poznata po tumačenju likova iz dela Branislava Nušića. Jednu od najpoznatijih komedija, "Gospođu ministarku" Nušić je pisao baš za nju, a na sceni Narodnog pozorišta odigrala je na više od stotinu malih i velikih uloga. Pored maestralnih uloga u velike popularnosti, ostaće upamćena i kao "žena boem". -
Pročitajte i...
Beograđanke za sva vremena: Ko su bile žene koje su formirale duh Beograda?
Od 1. avgusta Naxi radio kroz kratku formu "Beograđanke za sva vremena" nastavlja da svoje slušaoce upoznaje sa istorijom i kulturom glavnog grada. Ovaj serijal predstaviće znamenite Beograđanke koje su svojim radom, stvaralaštvom i zalaganjem doprinele razvoju srpske prestonice kroz njegovu dugu istoriju.
-
Komentari
Komentara: 0
Postavi komentar: