Slušate: Vikend uz Naxi

Pesma: Haustor - Ena

Vikend uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Haustor - Ena
    2. Nina Badrić - Carobno Jutro
    3. Djordje Balašević - Pa dobro gde si ti
    4. Jinx - Tamo gdje je sve po mom
    5. Massimo Savic - Sjaj U Tami
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. 25. april - 1 - Dodir noći
    2. 25. april - 2 - Dodir noći
    3. 25. april - 3 - Dodir noći
    4. Jurica Pađen - Četvrtak - Mojih 50
    5. 24. april - 1 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Tart sa čokoladom i malinama Tart sa čokoladom i malinama

    Sočan, mekan i osvežavajući tart sa malinama savršeno će se uklopiti uz popodnevnu limunadu i kafu. Imajte na umu da recept ne iziskuje da budete profesionalac, a neće vam ni oduzeti mnogo vremena.

    Testenina sa tikvicama i slaninom Testenina sa tikvicama i slaninom

    Ako nemate danas ideju za pripremu ručka, nemate previše vremena i sve vam je dosadilo, probajte ovaj jednostavni recept koji će vas oduševiti.

  • Zdravlje
    Sve prednosti vitamina C Sve prednosti vitamina C

    Većina nas već razume koliko je vitamin C važan za naš imuni sistem. Vašem telu je potrebno dovoljno vitamina C dnevno da podrži svoje delovanje kao moćnog antioksidansa, pojačivača enzima, pojačivača apsorpcije gvožđa i još mnogo toga.

    Sok koji može da vam pomogne u snižavanju krvnog pritiska Sok koji može da vam pomogne u snižavanju krvnog pritiska

    Verovatno nikada ne biste pomislili da sok može da vam pomogne u snižavanju povišenog pritiska, ali sada možete da razmotrite ovu opciju.

  • Naxi aplikacija radio 2
  • Putovanja
    Produženi vikend: Četiri mesta koja bi trebalo da posetite u Srbiji Produženi vikend: Četiri mesta koja bi trebalo da posetite u Srbiji

    U potrazi za avanturom često biramo destinacije van naše zemlje, dok mnoga mesta koja su nam blizu ostaju nedovoljno istražena... Savršen odmor moguće je organizovati samo ako se malo udaljite od grada ili posetite deo države u koji nikad niste kročili.

    Pet najboljih evropskih nacionalnih parkova: Da li vam se dopada ovaj izbor? Pet najboljih evropskih nacionalnih parkova: Da li vam se dopada ovaj izbor?

    Travel novinarka britanskog medija The Guardian Rejčel Dikson izdvojila je pet najboljih evropskih nacionalnih parkova, a vi svakako proverite da li vam se njen izbor dopada.

  • Preporučujemo
    Uklonite fleke sa kuhinjskih krpa uz pomoć ovog recepta Uklonite fleke sa kuhinjskih krpa uz pomoć ovog recepta

    Kuhinjske krpe najčešće i nakon pranja u mašini za veš na najvišoj temperaturi ostaju sa flekama i zato vam je neophodan trik uz pomoć kojeg ćete uvek uspeti da se izborite sa dosadnim mrljama.

    Napravite lopticu od folije i ubacite je u mašinu za pranje sudova Napravite lopticu od folije i ubacite je u mašinu za pranje sudova

    Otkrili smo genijalan trik koji se deli društvenim mrežama, a verovatno vam nikada ne bi pao na pamet.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.33 117.15 117.97
    CHF 118.79 119.63 120.47
    USD 108.49 109.25 110.02
  • Povezani članci
  • Puno plaču, ali bez suza: Ovo su najinteresantnije činjenice o bebama

    Bebe, ta divna, slatka stvorenja koja nam odmah izmame osmeh na lice... Da li zante da su bebe podjednako zanimljive i fascinantne, baš kao što su slatke?




    20-03-2024 | 10:41 | Autor/Izvor: Naxi media, Bright side

    Foto: Bigstock, Hannamariah


    1. Bebe imaju različita kolena


    Kada se beba rodi, njena kolena nisu ista kao kod druge dece i odraslih. Pošto je kost veoma kruta i sklona lomljenju, to može da oteža proces porođaja i izazvati povrede. Zbog toga su bebina kolena napravljena od hrskavice, odnosno istog tkiva koje čini nos i uši odraslih. Tek posle šestog meseca života polako se formiraju koštane strukture. Oko treće godine, hrskavica na kolenima počinje da raste u kost, a svo hrskavično tkivo se spaja tek oko 10. godine.


    2. Imaju mnogo više kostiju od nas


    Bebe se rađaju sa 300 kostiju, a ljudi kada odrastu imaju 206. Većina kostiju u telu pri rođenju je samo hrskavica koja raste zajedno u procesu okoštavanja. Ovaj proces okoštavanja je takođe razlog zašto bebe imaju meke tačke. I ovaj proces okoštavanja traje do 20. godine, kada se formiraju sve kosti u telu. Ceo proces će biti završen do 25. godine, nakon čega kosti više ne mogu da rastu.

    3. Možda puno plaču, ali nemaju suze

    Suzni kanali bebe nastavljaju da se razvijaju i nakon rođenja, pa kada beba plače, plače bez suza. Bar ne u velikoj količini suza. Naime, pri rođenju suzne žlezde rade, ali proizvode manje suza, tek toliko da oči ostanu vlažne. Većina beba počinje da plače od prvog do trećeg meseca, kada počinje da proizvodi više suza. Iako možda još nemaju suze, novorođenčad obično plaču dva do tri sata dnevno. Ponekad to rade bez razloga, a ponekad zapravo pokušavaju da komuniciraju sa vama.

    4. Bebe prepoznaju majčin glas

    Kad čuje majčin glas, novorođenče se okreće. Ovo nije slučajno, male bebe vrlo brzo prepoznaju majčin glas. Bebe se naviknu na taj zvuk kada počnu da čuju, a to je već u 18. nedelji trudnoće. Sa 24 nedelje beba je još osetljivija na zvuk, a oko 25. i 26. nedelje beba počinje da reaguje na zvukove iz okoline, što je zaista fascinantno. Mamin glas je ono čemu je beba najviše izložena, pa nas ne čudi što na njega odmah reaguje. Ako i tata razgovara sa nerođenom bebom u stomaku, moguće je da će beba odmah reagovati na njegov glas.

    5. Pamte šta su okusili u materici

    U materici dete je okruženo amnionskom tečnošću. Tečnost je aromatizovana hranom i pićima koje konzumira majka. U 21. nedelji u majčinoj utrobi, beba može da okusi ono što njihova majka jede i pije. Kada se rode, veća je verovatnoća da će više voleti ono što je njihova majka jela tokom trudnoće.

    6. Sećaju se i zvukova koje su čuli dok su bili u materici

    Ako majka pušta pesme svojoj bebi dok je u materici, još uvek ih se seća kao novorođenče. Studija je pokazala da je mozak beba koje su čule određenu melodiju neposredno pre rođenja jače reagovao na melodiju neposredno nakon rođenja i nakon 4 meseca.


    7. Neke bebe mogu da imaju glavu neobičnog oblika


    Novorođenče koje je vaginalno rođeno može imati konusnu glavu. Na sreću, za nekoliko nedelja nakon rođenja, glava će poprimiti lep okrugli oblik, ali je važno tokom prvih meseci voditi računa da beba ne bude neprekidno na leđima, kako joj se glava ne bi spljoštila.

    8. Mogu da spavaju čak i otvorenih očiju

    Iako možda zvuči čudno, zapravo nema čega da se plašite. Neke bebe spavaju otvorenih očiju, kao rezultat medicinskog stanja zvanog lagoftalmus. Razlog zašto bebe mogu da spavaju otvorenih očiju je nepoznat, ali može da bude povezan sa njihovim jedinstvenim ciklusima spavanja i provode više vremena u REM snu od odraslih. Ali to je bezopasno, prilično uobičajeno i ne ukazuje na problem sa spavanjem.

    9. Mogu da kijaju mnogo više

    Kijanje pomaže bebama da uklone začepljenost i čestice u nosnim prolazima, a pošto su ovi prolazi sićušni u poređenju sa odraslima, lakše se začepe i treba ih češće čistiti. Osim ako kijanje nije praćeno drugim simptomima kao što su groznica ili gubitak apetita, to je zdrav i važan znak da nervni sistem vaše bebe radi ispravno.

    10. Kosa im se brzo menja

    Većina beba se rađa sa malo kose ili bez nje. Ne morate da brinete o tome. Bez obzira na količinu kose sa kojom se beba rodi, ona se menja. Crne bebe mogu postati plavuše i obrnuto. Sva kosa sa kojom se dete rodi postepeno nestaje. Bebe u prvim mesecima brzo gube kosu zbog naglog pada hormona trudnoće, ali kada se hormoni stabilizuju, kosa ponovo brzo počinje da raste.

    11. Njihove oči mogu da se ukrste

    Bebe se ne rađaju sa savršenim vidom, tako da u prva četiri meseca njihove oči mogu da se kreću nezavisno ili da gledaju unakrsno dok ne steknu kontrolu mišića i nauče kako da se fokusiraju. To je normalno za većinu beba, ali ako su im oči i sa četiri meseca i dalje ukrštene, trebalo bi da se obratite pedijatru, jer to može biti znak neurološkog problema, a ne problema sa očnim mišićima, koji se naziva strabizam. Strabizam pogađa do 5 procenata dece i može da ugrozi razvoj vida.

    12. Bebe se rađaju sa velikim očima

    Bebe se uvek rađaju sa velikim očima, a to je zato što su oči jedini organ koji ne raste nakon rođenja. Očna jabučica je iste veličine tokom života. Kada se beba rodi, većina oka je ispunjena irisom i zenicom, a vrlo malo slepoočnice je vidljivo. Iako očna jabučica ne raste, vid se intenzivno razvija tokom prvih meseci. Novorođenče pri rođenju reaguje na svetlo i tamno i na kontrast crne i bele, dok sa četiri meseca prepoznaje boje.

    13. Komuniciraju fizički

    Iako ne mogu da govore, bebe i dalje mogu fizički da komuniciraju. Mahanje, klimanje, pokazivanje itd. Istraživanja pokazuju da će bebe koje više fizički komuniciraju bolje i verbalno da se izražavaju, piše Brightside.

     

  • Pročitajte i...
    Nacionalni park Pet najboljih evropskih nacionalnih parkova: Da li vam se dopada ovaj izbor?

    Travel novinarka britanskog medija The Guardian Rejčel Dikson izdvojila je pet najboljih evropskih nacionalnih parkova, a vi svakako proverite da li vam se njen izbor dopada.

    Krava Krava koja je prodata za 4,8 miliona dolara: Evo zašto je toliko posebna

    Ginisova knjiga je prepuna nezamislivih i fantastičnih rekorda, a sada se na čuvenoj listi našla i jedna krava.

    Žirafa Zašto žirafa ima dugačak vrat?

    Fosilni dokazi sugerišu da je vrat žirafe nešto više od dosezanja visokih grana kako bi mogle da se hrane.

    Beba orangutan Borba za ugrožene vrste: Rođeno mladunče bornejskog orangutana

    Beba orangutana sa Bornea - deo kritično ugrožene vrste i treći najveći orangutan na svetu - rođena je carskim rezom u Buš Gardens Tampa Bej, na Floridi.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: