Slušate: Dan sa Danijelom Milošević

Pesma: Crvena jabuka - Kad S Tobom Nema Me

Dan sa Danijelom Milošević
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Crvena jabuka - Kad S Tobom Nema Me
    2. Azra - Gracija
    3. Galija - Pismo
    4. Željko Joksimović - Michelle
    5. Oliver Dragojević - Nedostaješ mi ti
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Jana Bjelica - Četvrtak - Mojih 50
    2. Jana Bjelica - Sreda - Mojih 50
    3. Jana Bjelica - Utorak - Mojih 50
    4. 29. april - 1 - Dodir noći
    5. 29. april - 2 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Ruska salata sa pršutom Ruska salata sa pršutom

    Ruska salata tradicionalno se priprema za praznike, a nekada nije loše eksperimentisati sa ukusima i probati malo drugačije varijante jela koja su nam poznata. Ako volite eksperimente u kuhinji, slobodno dodajte pršutu u poznatu salatu.

    Posni riblji paprikaš Posni riblji paprikaš

    Isprobajte ovaj recept i sigurno nećete pogrešiti.

  • Zdravlje
    Nova studija otkriva da svakodnevna konzumacija jagoda može da ublaži depresiju Nova studija otkriva da svakodnevna konzumacija jagoda može da ublaži depresiju

    Istraživači sa Univerziteta u Sinsinatiju tvrde da bi svakodnevna konzumacija jagoda kod ljudi srednjih godina mogla da pomogne u smanjenju rizika od demencije, ali i da ublaži depresiju.

    Patite od migrene? Izbegavajte ovu hranu i pića Patite od migrene? Izbegavajte ovu hranu i pića

    U zavisnosti od vaših jedinstvenih pokretača, moguće je da vaša ishrana može da doprinese vašim glavoboljama. Različite vrste hrane su povezane sa tupim, oštrim bolom, mučninom i problemima sa vidom zbog migrene.

  • Putovanja
    Sejšeli: Oaza prirodnih čuda u Indijskom okeanu Sejšeli: Oaza prirodnih čuda u Indijskom okeanu

    Mnogobrojni ljubitelji prirode, egzotike, predivnih plaža i tirkiznog mora sigurno su već posetili Sejšele. Oni koji još uvek nisu imali priliku da vide ovo čarobno mesto u ovom tekstu će samo pronaći dodatne razloge da ga posete.

    Izletnički vodič za Prvi Maj; Beograd i okolina Beograda Izletnički vodič za Prvi Maj; Beograd i okolina Beograda

    Ako živite u Beogradu, a nemate nikakav plan za praznik koji se bliži, ovaj vodič sigurno može da vam pomogne pri izboru savršene lokacije. S druge strane Beograd, ali i okolina Beograda mogu dosta toga da ponude ako dolazite iz drugog kraja zemlje.

  • Preporučujemo
    Sačuvajte svežinu i hrskavost zelene salate Sačuvajte svežinu i hrskavost zelene salate

    Da li se i vama desilo da vam zelena salata istruli posle samo dva dana? To će se verovatno desiti ako je ne skladištite pravilno. Uz trik koji vam predstavljamo, a za koji su vam potrebni samo papirni ubrusi salata može da ostane sveža i do pet dana.

    Vratite nakitu sjaj: Srebro se najlakše čisti baš ovako Vratite nakitu sjaj: Srebro se najlakše čisti baš ovako

    Mnogi od nas nakit nose svakodnevno, a čini se da je zaista mali procenat onih koji nakit redovno čiste I održavaju.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.29 117.11 117.93
    CHF 119.14 119.98 120.82
    USD 108.60 109.37 110.13
  • Povezani članci
  • Svetski dan bajki, priča i mitova

    Današnji dan posvećen je bajkama, istraživanju mitova i starim pričama.




    26-02-2024 | 13:15 | Autor/Izvor: Naxi media, Days of the year

    Foto: Bigstock, ddraw


    Deljenje magičnih, pa i strašnih priča staro je koliko i vreme. Iako je termin „bajka“ skovala prema predanju 1697. godine d’Aulnoy (conte de fees na njenom maternjem francuskom), verovatno je da su neke bajke nastale još u bronzanom dobu pre više od 6.000 godina. I tokom većeg dela istorije, bajke su se prenosile, ne u pisanoj formi, već putem usmene tradicije, pri čemu je svaka generacija pričala i dramatizovala priče sledećoj.

    Drevni koreni bajki mogu se pratiti širom sveta, od Vikram-Betaala u Indiji i Ezopovih basni u staroj Grčkoj do arapskih noći na Bliskom istoku. Tokom kasnog 17. do 19. veka pojavili su se sakupljači bajki, najpoznatiji Šarl Pero i braća Grim. Dok su braća Grim imala za cilj da sačuvaju narodne priče u njihovoj čistoj formi, dokumentujući ih na način na koji su ih pričali seljaci koji nisu umeli da čitaju ili pišu, Pero i drugi su prerađivali bajke, stvrajući jedinstven literarni i umetnički efekat. Neki pisci kao što je Hans Kristijan Andersen smišljali su svoje autentične priče.

    Jasno je da su bajke i dalje popularne - s obzirom na uspeh Diznijevih filmova, uočljivo je da ove priče nastavljaju da osvajaju naša srca i maštu.


    Zanimljivo je i to da je čuveni Diznijev zamak inspirisan zamkom Nojšvanštajn u Nemačkoj, koji je izgradio niko drugi do Marchenkonig (kralj iz bajke), Ludvig II od Bavarske, lično. Smešten na stenovitom brdu i sa konjskom zapregom do ulaznih vrata, Nojšvanštajn i njegova razrađena unutrašnjost obiluju mitovima i legendama - zamak je čak i dom veštičine pećine!

    Bajke kroz vreme

    Možda je jedan od najzanimljivijih aspekata bajki kako se one menjaju tokom vremena. Jednostavne strukture radnje, motivi i arhetipski likovi koji se ponavljaju u mnogim kulturama čine ove priče bogatim za adaptaciju i reinterpretaciju.

    Iako danas bajke obično povezujemo sa literaturom za decu, možda ćete se iznenaditi kada saznate da mnoge od današnjih omiljenih priča imaju prilično mračno i uznemirujuće poreklo. Zamislite svet u kome nijedan drvoseča ne dolazi da spase Crvenkapu od vučjeg stomaka, ili u kome jedna od ružnih polusestara sebi odseče prste na nogama da joj noga stane u papuču! Od 18. veka pa nadalje mnoge bajke su ublažene i prerađene kako bi bile pogodnije za decu.

    Ove priče i sam žanr su takođe prilagođeni i ponovo osmišljeni za različite vremenske periode i kulture. Pored originalnih savremenih bajki, postoje i razna prepričavanja, na primer u urbanim sredinama ili različitim zemljama.

    Koliko su nam bajke važne?

    Kako se često tvrdi, Albert Ajnštajn je jednom rekao: „Ako želite da vam deca budu inteligentna, čitajte im bajke. Ako želite da budu inteligentniji, čitajte im više bajki.” Možda ne bismo očekivali tako visoke pohvale za bajke od svetski poznatog teoretskog fizičara, ali Ajnštajn je definitivno umeo da prepozna važnost mašte. Bajke su neverovatno dragocene i za decu i za odrasle kada je u pitanju upoznavanje sveta u kome živimo i razvijanje sposobnosti za kreativnost. 

    Uzimajući u obzir vrednost i važnost bajki Naxi radio je na novoj Naxi player aplikaciji osmislio poseban kutak za najmlađe i u njega smestio najlepše bajke, basne i priče za decu. Ove bajke i priče čitaju naši poznati i proslavljeni glumci.

    Poučne, zabavne i edukativne bajke i basne možete da slušate ako preuzmete novu NAXI Player aplikaciju koja je dostupna na Google Play ili App Store. Ovo je idealan način da proslavite ovaj dan!

     

  • Pročitajte i...
    Nacionalni park Pet najboljih evropskih nacionalnih parkova: Da li vam se dopada ovaj izbor?

    Travel novinarka britanskog medija The Guardian Rejčel Dikson izdvojila je pet najboljih evropskih nacionalnih parkova, a vi svakako proverite da li vam se njen izbor dopada.

    Krava Krava koja je prodata za 4,8 miliona dolara: Evo zašto je toliko posebna

    Ginisova knjiga je prepuna nezamislivih i fantastičnih rekorda, a sada se na čuvenoj listi našla i jedna krava.

    Žirafa Zašto žirafa ima dugačak vrat?

    Fosilni dokazi sugerišu da je vrat žirafe nešto više od dosezanja visokih grana kako bi mogle da se hrane.

    Beba orangutan Borba za ugrožene vrste: Rođeno mladunče bornejskog orangutana

    Beba orangutana sa Bornea - deo kritično ugrožene vrste i treći najveći orangutan na svetu - rođena je carskim rezom u Buš Gardens Tampa Bej, na Floridi.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: