Slušate: Jutro uz Svetu Stefanovića

Pesma: Jakarta - Pozovi Me

Jutro uz Svetu Stefanovića
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Jakarta - Pozovi Me
    2. Goran Karan - Ne salji ladje
    3. Viktorija - Arija
    4. Psihomodo Pop - Ja volim samo sebe
    5. Jelena Tomašević - Rano Moja Mila
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Jana Bjelica - Četvrtak - Mojih 50
    2. Jana Bjelica - Sreda - Mojih 50
    3. Jana Bjelica - Utorak - Mojih 50
    4. 29. april - 1 - Dodir noći
    5. 29. april - 2 - Dodir noći
  • Preporučujemo
    Posni riblji paprikaš Posni riblji paprikaš

    Isprobajte ovaj recept i sigurno nećete pogrešiti.

    Gvakamole sos Gvakamole sos

    Ovaj sos se izuzetno lako pravi a savršeno ide uz pivo, čips, tortilje i gazirane sokove. Poslužite ga pre glavnog jela uz grickalice ili ga jednostavno pripremite kao posni doručak.

  • Zdravlje
    Nova studija otkriva da svakodnevna konzumacija jagoda može da ublaži depresiju Nova studija otkriva da svakodnevna konzumacija jagoda može da ublaži depresiju

    Istraživači sa Univerziteta u Sinsinatiju tvrde da bi svakodnevna konzumacija jagoda kod ljudi srednjih godina mogla da pomogne u smanjenju rizika od demencije, ali i da ublaži depresiju.

    Patite od migrene? Izbegavajte ovu hranu i pića Patite od migrene? Izbegavajte ovu hranu i pića

    U zavisnosti od vaših jedinstvenih pokretača, moguće je da vaša ishrana može da doprinese vašim glavoboljama. Različite vrste hrane su povezane sa tupim, oštrim bolom, mučninom i problemima sa vidom zbog migrene.

  • Putovanja
    Sejšeli: Oaza prirodnih čuda u Indijskom okeanu Sejšeli: Oaza prirodnih čuda u Indijskom okeanu

    Mnogobrojni ljubitelji prirode, egzotike, predivnih plaža i tirkiznog mora sigurno su već posetili Sejšele. Oni koji još uvek nisu imali priliku da vide ovo čarobno mesto u ovom tekstu će samo pronaći dodatne razloge da ga posete.

    Izletnički vodič za Prvi Maj; Beograd i okolina Beograda Izletnički vodič za Prvi Maj; Beograd i okolina Beograda

    Ako živite u Beogradu, a nemate nikakav plan za praznik koji se bliži, ovaj vodič sigurno može da vam pomogne pri izboru savršene lokacije. S druge strane Beograd, ali i okolina Beograda mogu dosta toga da ponude ako dolazite iz drugog kraja zemlje.

  • Preporučujemo
    Sačuvajte svežinu i hrskavost zelene salate Sačuvajte svežinu i hrskavost zelene salate

    Da li se i vama desilo da vam zelena salata istruli posle samo dva dana? To će se verovatno desiti ako je ne skladištite pravilno. Uz trik koji vam predstavljamo, a za koji su vam potrebni samo papirni ubrusi salata može da ostane sveža i do pet dana.

    Vratite nakitu sjaj: Srebro se najlakše čisti baš ovako Vratite nakitu sjaj: Srebro se najlakše čisti baš ovako

    Mnogi od nas nakit nose svakodnevno, a čini se da je zaista mali procenat onih koji nakit redovno čiste I održavaju.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.29 117.11 117.93
    CHF 119.14 119.98 120.82
    USD 108.60 109.37 110.13
  • Povezani članci
  • Svemirska šetnja: Šta može da se desi astronautima kada izađu napolje?

    Tokom stotina miliona godina evolucije na Zemlji, naša tela su prilagođena specifičnim uslovima života na planeti. Međutim, kada se ti uslovi uklone, situacija može da krene u neočekivanom smeru.




    06-03-2024 | 10:51 | Autor/Izvor: Naxi media, ScienceAlert

    Foto: Bigstock, y6uca

     

    Boravak astronauta u svemiru dovodi do smanjenja gustine kostiju i mišića. Problemi sa vidom nastaju usled prekomerne količine tečnosti u mozgu.


    Ono što posebno deluje uznemirujuće jeste proces koji može da pogodi nokte. Posle izvođenja vanvehikularne aktivnosti (EVA), poznatije kao svemirska šetnja, iznenađujuće veliki broj noktiju astronautima jednostavno… otpadne.


    Tehnički izraz za to je „oniholiza“ i kako prenosi ScienceAlert, ovi problemi imaju mnogo više veze sa atmosferskim pritiskom nego sa gravitacijom.


    U svemiru je vrlo, vrlo mali pritisak okoline, a to nije idealno za ljudsko telo. Zato, da bi bili sigurniji dok su u svemirskoj šetnji, odelo astronauta mora da bude pod pritiskom. I taj proces u suštini funkcioniše, ali kada su u pitanju ruke – tada može da se javi ozbiljan problem.

    Tim predvođen epidemiologinjom Jacqueline Charvat iz Wyle Laboratories je u radu sa konferencije 2015. godine primetio čestu pojavu povreda ruku među astronautima koji se pripremaju za vanvehikularne aktivnosti (EVA).


    Kada su rukavice pod pritiskom tokom EVA treninga, one ograničavaju pokrete i stvaraju tačke pritiska tokom zadataka, često rezultirajući bolom, mišićnim umorom, ogrebotinama, pa čak i ozbiljnijim povredama poput oniholize. Povrede ruku u rukavicama su prijavljene tokom treninga za EVA i uopšteno gledano, tokom istorije NASA, bez obzira na misiju ili model rukavica.


    Tokom svemirskih šetnji, astronauti su često ograničeni unutar svemirskog odela, a rekordno trajanje jedne svemirske šetnje iznosi 8 sati i 56 minuta.


    Ruke su od suštinskog značaja u toj situaciji, posebno kada obavljate ručne zadatke van svemirske stanice koji ne mogu da se obave na drugi način. Iako se mnogo razmišlja o ovom problemu, kako je primetio tim Charvat, čini se da se povrede javljaju bez obzira na dizajn rukavica, a otkrivanje tačnog uzroka ovog problema pokazalo se kao iznenađujuće teško.


    Složene rukavice

     

    Godine 2010, istraživački tim je analizirao 232 povrede šaka prijavljene od strane astronauta i otkrio značajnu povezanost između širine i obima metakarpofalangealnih zglobova astronauta (zglobovi na vrhu šake, gde se spajaju dlan i prsti) i njihovog rizika od povreda.


    Njihova studija ukazala je na to da rukavice u svemirskom odijelu ograničavaju pokretljivost ovih zglobova, stvarajući veći pritisak na prstima, što rezultira smanjenim protokom krvi, oštećenjem tkiva i oniholizom.


    Rukavice u svemirskom odijelu su izuzetno složene, sastavljene od najmanje četiri sloja: sloja za udobnost direktno u kontaktu sa kožom; sloja mehura pod pritiskom koji se naduvava i učvršćuje kad su rukavice pod pritiskom; zaštitnog sloja za suprotstavljanje krutosti mehura pod pritiskom kako bi se omogućilo kretanje; i spoljnog termo-mikrometeoroidnog sloja odeće, vanjske kože svemirskog odijela koja štiti nosioca od svemirskih elemenata. Ovaj vanjski sloj se sastoji od nekoliko pod-slojeva.

    Ovo su otkrili u dizajnu rukavica


    Između dva tipa rukavica u njihovoj studiji, jedna je bila povezana sa 8,5 puta većim rizikom od gubitka noktiju. Većina povreda se dogodila na srednjem prstu. Veličina rukavica i dužina srednjeg prsta su takođe igrali ulogu. A došli su i do zaključka da je povreda oniholize izgledala verovatnija kod žena nego kod muškaraca.


    Sve u svemu, čini se da rezultati upućuju na to da lošije prijanjanje rukavica može da ima uticaj.

  • Pročitajte i...
    Nacionalni park Pet najboljih evropskih nacionalnih parkova: Da li vam se dopada ovaj izbor?

    Travel novinarka britanskog medija The Guardian Rejčel Dikson izdvojila je pet najboljih evropskih nacionalnih parkova, a vi svakako proverite da li vam se njen izbor dopada.

    Krava Krava koja je prodata za 4,8 miliona dolara: Evo zašto je toliko posebna

    Ginisova knjiga je prepuna nezamislivih i fantastičnih rekorda, a sada se na čuvenoj listi našla i jedna krava.

    Žirafa Zašto žirafa ima dugačak vrat?

    Fosilni dokazi sugerišu da je vrat žirafe nešto više od dosezanja visokih grana kako bi mogle da se hrane.

    Beba orangutan Borba za ugrožene vrste: Rođeno mladunče bornejskog orangutana

    Beba orangutana sa Bornea - deo kritično ugrožene vrste i treći najveći orangutan na svetu - rođena je carskim rezom u Buš Gardens Tampa Bej, na Floridi.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: